Geçtiğimiz şubat ayında, hepimizin geek olmasını sağlayan eserlerden biri olan Yüzüklerin Efendisi’nin, telif hakları bir gecede satışa çıkarılmıştı. Bankaların iki milyar dolarlık bir değer biçtiği bu telif hakları için Disney, Amazon, Netflix ve daha birçok multimilyarder markanın birbirleriyle yarışacağını öngörmüştük. Hatta ne yalan söyleyeyim, hâlihazırda bir Lord of the Rings projesi yürüten Amazon’un, bu yarışta biraz daha önde olduğunu düşünüyordum. Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz Embracer Group rakiplerini geride bırakarak Yüzüklerin Efendisi telif haklarına sahip oldu.

Öncelikle bahsettiğimiz bu telif hakları neyi kapsıyor ona bakalım. Embracer’ın henüz resmi olarak açıklanmayan bir rakama satın aldığı telifler sayesinde Yüzüklerin Efendisi evreninin ismini kullanacak her türlü film, dizi, oyun, tiyatro, tema parkları, her türlü eşya hatta kitapların bile üzerinde hak sahibi olacak. Anlayacağınız önümüzdeki uzun yıllar boyunca Lord of the Rings ismini taşıyan her şeyin arkasında Embracer logosunu göreceğiz.

Peki, biz Amazon’un Disney’in hatta Tencent’in bu haklara sahip olmasını beklerken nereden çıktı bu Embracer? Tam ismi Embracer Group olan bu şirket hâlihazırda Amplifier Game Invest, Asmodee, Coffee Stain Holding, Dark Horse Media, DECA Games, Easybrain, Gearbox Entertainment, Plaion, Saber Interactive, Square Enix  ve THQ Nordic gibi birçok değerli firmayı bünyesinde barındırıyor. Genellikle oyun stüdyoları üzerine yoğunlaşan şirket, ilerleyen yıllarda bize birçok Yüzüklerin Efendisi oyunu sunacak gibi gözüküyor. Öte yandan bünyesinde bulunan Dark Horse Media sayesinde Yüzüklerin Efendisi çizgi roman serileri görmemiz fazlasıyla olası. Fakat hepimizin asıl merak ettiği Yüzüklerin Efendisi dizi ve filmlerini, şimdilik şirketin kendi bünyesinde yapabilecek bir stüdyosu bulunmuyor. Bu noktada Lord of the Rings adına sahip dizi ve filmlerin, Amazon gibi üçüncü şirketler ve stüdyolar tarafından yapılmasını bekleyebiliriz.

Son olarak bu satın alım, eğlence sektörünün amiral gemisinin artık video oyunlar olduğunu bir kez daha kanıtladı. Film ve dizi endüstrisinin en büyük şirketleri olan Disney, Warner Bros. Amazon gibi şirketlerin arasından, video oyunlarına çok daha fazla yatırım yapan Embracer Group’un Yüzüklerin Efendisi telif haklarına sahip olması, son yıllarda video oyunlarının film ve dizi sektörlerini geride bıraktığını resmi olarak duyurdu. “Sinema ve televizyon sektörü bitti!” gibi ahmakça bir söylem içerisinde bulunmuyoruz fakat bu noktadan itibaren video oyunlarına yatırım yapmayan her şirketin, dinozorlar tarafından yönetildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Embracer Group’un, Lord of the Rings telif haklarını ne kadara satın aldığı henüz duyurulmadı. Fakat duyurulunca küçük dilimizi yutacağımıza dair bir his var içimde. Öte yandan sizin bu satın alımla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum. Sizce gelecekte bizi neler bekliyor?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.