Geçen gün haberini sizle paylaştık: George R. R. Martin‘in yaratımında ve üretiminde kilit bir rol üstlendiği, 22 kitaplık dev süper kahraman evreni Mr. Robot‘u da yapan UCP tarafından satın alındı ve diziye çevrilecek. Henüz kanalı belli değil, ama işin içinde Martin’in ismi olduğu için kanal bulmakta zorlanacağını düşünmüyoruz. Yani bu da bir noktada bu evren, dizi olacak anlamına geliyor. Peki ne biliyoruz Wild Cards hakkında? Biz şunları biliyoruz, siz de bilin istedik. Buyurun efendim!

 

1. Adının Manası Çok Derin

Livro1_bigslider

Wild Cards, bir kart terimi. Özellikle pokerde karşılaşırsınız. Başka bir kartın yerine geçebileceği oyuncular tarafından kararlaştırılmış, genelde Joker kartları olan, ikame kartlardır. Evrenimizde bu, New York’a uzaylılar tarafından salınmış bir virüsün ismi. Virüs temasa geçtiği 100 kişiden 90’ını direkt öldürüyor. Kalan 10’dan 9’u, fiziksel sıkıntılar yaşıyor ve mutasyona uğruyor. Bunlara Joker deniyor. %1 ise insan görünüşünü koruyor, ve süper güçler kazanıyor. Bunlar da As olarak adlandırılmakta. Aslar arasından önemsiz güç kazanlara da İkili deniyor.

 

2. Çıkışını Martin’in FRP Huyuna Borçlu

signing-d

Martin’in FRP tutkusu bilinen bir şey. Adam düzenli olarak, Superworld isimli bir arka planda geçen bir oyun oynatıyormuş kendisi gibi bilim kurgu / fantastik edebiyatı yazarı ve çizgi roman hastası dostlarına. Bir noktada Martin’in oynattığı oyun fena sarmış. Oradan beraber coşup, bir Wild Cards Trust kurmuşlar ve 80’lerdeki çizgi roman cıvımasına karşı gayet ciddi bir evren yaratmaya kalkışmışlar. Martin ve “sağ kolum” dediği Melinda Snodgrass projenin başına geçmiş, isteyen de hikayesiyle katkıda bulunmuş.

 

3. Fikir Analarından Melinda Snodgrass, Bir TV Ustası

Melinda_Snodgrass

Ustası dediğimiz, baya. Snodgrass 1951 doğumlu bir yazar. Kendisinin altı adet bilim kurgu romanı var. Wild Cards içerisinde yazdığı kısa hikayeler de gırla. Aynı zamanda Odyssey 5, The Outer Limits, SeaQuest DSV gibi dizilerde de yazarlık yapmış. Ancak CV’sindeki en parlak şey, Star Trek: The Next Generation‘ın ikinci ve üçüncü sezonlarında hikaye editörlüğü yapmış olması. Pek çok bölümü de kendi başına yazmış elbette…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.