E-spor dediğimiz şeyin ne kadar büyük olduğuyla ilgili artık konuşmaya pek gerek yok diye düşünüyorum bazen. Diyorum ki kendi kendime: Yahu, bu meretin milyon dolarlık turnuvaları oluyor. Ligleri sezon içinde rekorlar kırıyor. Finali Türkiye’de bile Ülker Sports Arena’da yapılıyor, kapalı gişe satıyor. Herhalde artık ne kadar büyük olduğunu anlatmaya gerek yok değil mi? Ne kadar büyük olduğuna şaşırmaya gerek yoktur, değil mi?

Var. Bazen işte öyle bir haber çıkıyor ki karşınıza, dumur olup bir kez daha sorguluyorsunuz her şeyi. Buyurun, sizi Wendell Lira ile tanıştıralım. Eğer futbolla ilgiliyseniz, muhtemelen Lira’nın adı aşina gelecektir. Kendisi Brezilya’da top koşturan bir futbolcu. Adını duymuş olma sebebiniz ise, 2015 yılında FIFA tarafından senenin en güzel golüne verilen Ferenc Puskas ödülüne ulaşmış olması. Bugün haber olmasının sebebi ise, tüm bunların içinde olduğu futbol kariyerini bırakıp FIFA oynamaya başlayacak olması.

Şaka değil. Wendell Lira, 27 yaşında. Çok uzun süredir FIFA oynuyor. Wikipedia’nın istatistiklerine göre kendisi 2012’de yöresel bir şampiyonluk elde etmiş, 2015’te de Brezilya’nın FIFA sıralamalarında tepelerdeymiş. FIFA’nın Interactive World Cup turnuvasına katılmış, bir özel müsabakada da son şampiyon Abdülaziz Elşehri’yi 6-1 mağlup etmiş. Böyle olunca bir sonraki FIWC’ye de katılmış. Başarısı bu kadar net olunca, futbol kariyerinde de sakatlıklar kendisini yorunca, “yeter be” demiş, ve futbolu bırakıp FIFA’cı olma kararı almış.

Bakın, bizim kendimizi gerçek bir futbolcu gibi hissetmek için oynadığımız şeyi, gerçek bir futbolcu gerçek futbol kariyerini bitirip profesyonel olarak oynama kararı alıyor. Bildiğiniz “üvey evlat” e-spor, gerçek spordan adam çalıyor yani. Bu tarihe geçmesi gereken bir an gibi geliyor bana. Şimdi Lira, bir yandan YouTube kanalı açacak, bir yandan da FIWC’ye hazırlanacak. Artık tam zamanlı işi bu. Yeşil sahalara dijital bakacak yani. Biz de ona hayranlıka bakıyoruz, görelim ne yapacak…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.