Hatırlıyor musunuz Batman v. Superman: Dawn of Justice çıktıktan, eleştirmenler ve aklı başında izleyiciler tarafından yerden duvara vurulduktan sonra filmi savunan küçük bir zümre tek bir cümleye sığınmıştı savunma olsun diye: Extended Cut’ı geliyormuş. Birkaç ay bu Extended Cut konuşuldu. Filmin standart sinema sürelerine uyum sağlasın diye kesilmiş kısımlarını da içerecek olan bu sürüm, hesapta esas versiyon olacaktı. Extended Cut çıktı. Öyle bir şey olmadığı görüldü. Sessizce evlere dağılındı.

Çünkü genelde Extended Cut’lar çok da anlam teşkil eden şeyler olmazlar. Belki bir iki silinmiş sahne seyirciye “Ah be!” dedirtecek kadar kalitelidir, belki stüdyo yönetmenin işine çok karışmıştır ve bu yüzden filmin çorbasında her malzemeyi görüp olabilecekleri kendiniz hayal etmek istersiniz; sebep her neyse nihayetinde sonuç bellidir. Extended Cut’lar aranılan şeyi vermez. Eğer aranılan şey, bir kez gösterildikten sonra onyıllarca seyircilerden esirgenen görüntüler değilse.

 

Evet Superman ’78’de böyle bir durum var. Richard Donner’ın yönettiği ve Christopher Reeve’in muazzam performansıyla “Gözlüğü takınca Clark’ı nasıl tanımıyorlar?” sorusunu tek kalemde tarihe gömdüğü harika Superman filmi, 1982 senesinde çok özel bir şekilde televizyon ekranlarına geçmişti. ABC kanalı iki gecesini övgülere boğulan Superman filmine ayırmış, bu özel okazyon için de filmin Donner’dan onaylı 188 dakikalık sürümünü yayına sürmüştü. Bu Extended Cut, Kripton’da geçen sahneleri genişletiyor, yeni müzikler ekliyor, Smallville’e de biraz daha fazla vakit ayırıyordu.

1982’den sonra bu üç saati aşan kurgu hiçbir yerde yayınlanmadı. Ne VHS, ne DVD, ne de özel bir gösterim, hiçbir şey. Üstelik filmin bu hâli sadece bu şekilde TV’de yayınlandığı ve o dönemlerde “Alalım da internete koyalım” gibi bir mantık -internet de olmadığından- yürütülmediğinden sonradan doğru düzgün bir hâlini dijital dünyada da bulmak mümkün olmamıştı. Artık olacak. Warner Bros bu sene bitmeden filmin 188 dakikalık Extended Cut’ını, Richard Donner’ın son kurgusuyla paketleyip satacağını açıkladı. Net tarih belli değil, ama bir şey çok bariz: Superman severler bu bulunmaz Hint kumaşını çıktığı gibi tüketecekler. Biz de şimdiden yerimizi ayırttık. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.