Malumunuz; 300, Watchmen, Man of Steel ve Batman v. Superman: Dawn of Justice gibi filmlerin yönetmeni Zack Snyder çekimlerini tamamlayıp post-prodüksiyonuna girdiği Justice League‘deki yapımcılık ve yönetmenlik görevini ailesiyle vakit geçirmek için sonlandırmıştı. Sebep, Snyder’ın kızının intiharıydı. Amerikalı yönetmen bu acılı dönemde ailesini yalnız bırakmak istemediğine karar vermiş, elini eteğini ailesiyle ilgilenmek için filmden çekmişti.

Öyle de yapmış güzel abimiz. Snyder ilk etapta Justice League’i bıraktıktan sonra aileyle oturmuş, konuşmuş. Sonra fark etmiş ki, konuşmak çok çözmüyor bir şeyleri. Bir yandan da uğraş olsun diye mezun olduğu üniversitede film çekim dersleri vermeyi planlıyormuş deneyimli yönetmen, orada da çocuklara “Paraya pula ihtiyaç yok, iPhone’unuzla bile film çekebilirsiniz” diye anlatmış. Sonra demiş ki, “Bir dakika, ben çocuklara bunu diyeceğim ama kendim iPhone ile film çekmişliğim yok. Olur mu öyle şey?“.

Sonrası baya iki ile ikiyi yan yana koymak. Snyder’ın hanımı zaten malumunuz, Hollywood’da çok deneyimli bir prodüktör. Kızı makyaj uzmanı Snyder’ın, filmin makyajcılığını yapmış. Oğul Snyder üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte sette prodüksiyon asistanlığı üstlenmiş. Aileyi tanıyan Samantha Jo’ya da başrolü vermişler. Ortaya Snyder’ın tamamen iPhone’da çektiği ve Vero isimli bir platformda yayınladığı kısa film çıkmış. Snow Steam Iron. Hep beraber olduğumuzda konuşmaktan daha kolaydı film yapmak” diyor Snyder. Bu onların terapilerinin ürünü yani.

“Lan bi iPhone’dan?” diye dumur olduysanız hemen içinize su serpelim, Snyder harici mercekler, drone’lar, hareketli çekimler için dolly’ler falan da kullanmış çekiminde. Yani ilk çıkış amacından sapmış olay, kimse bunu “Siz de telefonunuzla böyle filmler yapabilirsiniz, tabi profesyonel bir film yapımcısıysanız ve elinizde profesyonel seviye ekipman alacak para varsa” diye derste okutmaz. Ama yine de bir aile terapisi olarak bakacaksak olaya, acıdan üretimle çıkmaktan büyük erdem ve kalite saçan bir hareket düşünemediğimizi söylememiz lazım. Umarız Snyder evinde bol bol huzur ve kahkaha rüzgarı esmiştir bu film çekilirken. Umarız daha bol bol da eser!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.