İngilizce dışındaki bir dilde film/dizi izlerken insan ilk başta bir garipsiyor, malum çok alışmışız Hollywood yapımlarına büyüdüğümüz süreçte. Fakat zaman içinde İspanyolca, Korece, Japonca ayırt etmeden bir iş iyiyse başına oturmaya beis görmüyorsunuz. Böylece de saçma sapan önyargılara kapılmayıp birçok ülkeden birçok farklı kaliteli yapımın tadını çıkartıyorsunuz. En güncel örnekler olarak geçtiğimiz yıl ödül sezonunu kasıp kavuran Güney Kore yapımı Parasite ve yine Güney Kore yapımı olan Squid Game buna örnek gösterilebilir.

Tabii yine de işin ağa babası denilebilecek yer Hollywood hâlâ ve en göz önündeki işler genelde oradan çıkıyor. Amerikan seyircisi altyazı okuması gereken işlere son yıllara kadar pek yanaşmıyordu, orijinal senaryo kıtlığı çeken Hollywood için ise bu, başka bir altın madeni doğuruyordu. Nasıl mı? Ortalama Amerikan sinema seyircisinin altyazı fobisinden dolayı hiç izlemediği yabancı dildeki filmleri alıp Amerikan versiyonlarını çekerek! Bunun birçok örneğini gördük ve çoğu için de aynı cümleyi kurduk: Orjinali kat kat iyiydi!

Ne yazık ki bugün de orjinalini aratacağına neredeyse emin olduğum bir serinin Hollywood tarafından yeniden yorumlanacağı haberi geldi. The Raid adındaki muhteşem aksiyon sahnelerine sahip Endonezya yapımı filmden bahsediyorum.

Uzun bir süredir serinin üçüncü filmini bekleyen biz hayranlar yönetmen tarafından yapılan açıklamalarla bunun pek de olası bir durum olmadığını üzülerek öğrenmiştik. O zamandan beridir de serinin Hollywood yeniden uyarlamasının yapılacağın konuşulup duruyordu ve artık resmiyete kavuşmuş durumda. Projenin başında serinin yaratıcısı Gareth Evans yine bulunacak ama yardımcı yönetici olarak ki bu kendisine çok da bir iş düşmeyeceğini gösterir genelde.

Yönetmenlik koltuğunda oturacak isim ise son yıllarda The Expendables 3, Hitman’s Bodyguard ve Hitman’s Wife’s Bodyguard gibi vasat aksiyon filmleri ile tanınan Patrick Hughes olacak. Kendisi ayrıca senaryonun da yazarlarından. Kambersiz düğün olmaz lafını yaşatırcasına Michael Bay’siz patlama çatlama olmaz deyişimden de projenin başındaki üçlüden bir diğerinin o olduğunu çıkarabilirsiniz.  

Yapımcılar her zaman ki klasik laflarını sıralamayı ihmal etmemişler tabii. “Orijinallere saygı duruşu olacak, kendi yorumumuzu da katacağız, eşsiz bir bakış açısına sahip olacak’’ falan filan. Pek de heyecanlı değilim anladığınız üzere. Henüz daha yeni önceki filmlerin harika koreografimi sahnelerini YouTube’da yad etmişken de bu gelecek filmin o kadar vahşi ve tatmin edici olacağını sanmıyorum. Netflix almış filmi bu arada, izler görürüz gelince.

Şaşırdınız mı habere? Bunun yerine orijinal filmlere bir üçüncüsü eklense daha mutlu olmaz mıydınız? En sevdiğiniz yumruk yumruğa dövüş filmleri ne? The Raid 1-2’den John Wick 3’e transfer olmuş dövüşçü arkadaşları hatırlamış mıydınız filmi izlerken? Düşüncelerinizi aşağıda bizimle yabancı dilde paylaşabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.