Sen unut geçmişini ben aklımda tutarım”

Ebruli – Ezgi’nin Günlüğü

gezi

Bugün üzerimde bir bitkinlik vardı sevgili Geekyapar takipçisi. Ne yapmam gereken işleri yaptım, ne de düzgün bir şeyler yedim. Tam bir depresyon değil ama hani arada düşülen varoluşsal sorgulamalar var ya, onun gibi bir şey. Tam öyle de değil ya neyse… Televizyona, internete girince benim için çok anlam ifade etmeyen  seçim sürecinin çılgınlığı (düşüncem kişiseldir başkasını bağlamaz), birkaç cinayet haberi, kainatın başından beri varmış ve sonunu bile mezara gömecekmiş gibi her an kendini gösteren komikli videolar… Sonradan idrak ettim bugünün 28 Mayıs, yani Gezi Direnişi’nin yıldönümü olduğunu. Aradan geçen yıllarda morallerin inip çıkacağını hep biliyordum, gene de tecrübe ederken insanın içi burkuluyor. Soma, yolsuzluklar, iç güvenlik yasası, meşruiyeti yerküredeki uçan atlardan daha hayali olan seçim deneyimleri…

Sonra bir silkinesim geldi. Dur bir dakika dedim, hayatımda ilk kez yarattığım ve kazandığım bir özel günüm olduğunu hatırladım. Bize “bahşedilen” bayramların, özel günlerin, hatta asla hakkı teslim edilmeyen tarihlerin yıldönümü gibi değildi bu. Mayıs’ın son günleri, başlangıcından itibaren takip ettiğim, kitleselliği karşısında şaşkınlığımı gizleyemediğim ilk hareketti. İleride çocuğum olursa “her şey şöyle başlamıştı…” diyebileceğim (şimdilik) yegane olaydı Gezi. İster istemez yorgunluğu üstümden atmam gerektiğini anladım. Çünkü ben atmazsam sen de atmayacaksın biliyorum, sevgili takipçi. Aklında sadece “güzeldi ama bitti” düşüncesi belirecek. Bir ülkenin tarihine eski sevgili muamelesi yapacaksın.

Sanırım ben buna katlanamıyorum. İnsanların kendi yarattıkları şeyi sahiplenme konusundaki isteksizlikleri beni üzüyor. Bu sebeple enerjisini toplayıp yataktan çıktım ve benden evvel (aşağı yukarı 3 ay kadar önce) çıkmayı başarmış bir insanevladı olan Kaan Özer‘in çalışmalarını herkesle paylaşarak kendimce 2. seneyi kutlama kararını aldım. Özer’in Gezi Direnişi günlerinde herkesin aklına kazınmış (şimdi ise tarihin en eski günlerinden kalmaymış gibi gelen) duvar yazılarını yeniden tasarlayışı yüzümde bir tebessüm yarattı. Umarım sende de bu olur sevgili takipçi, biliyorsun ortak yönümüz çok fazla.


x1x2
x3x4x5x6x7x8x9x10

Bonus:

Can Kazaz’ın muhteşem müziği bizi gaz dumanı altında az gülümsetmemişti. Hala yüreği buruk olan varsa bu video da onlara gelsin. Sil gözyaşlarını sen de artık, oyun daha yeni başlıyor…

https://www.youtube.com/watch?v=eCOsjLDOyxE

Rojin Tiltay’a teşekkürler…

Author

Eskilerin dediği gibi: "You must gather your party before venturing forth"

15 Comments

 1. Ibrahim Çetin Reply

  polise simit sat onurla yaşa sözünü yazanlar şerefsizdir

 2. Şu heriflerin bu sitede ne işi var lan. Size bir şey ifade etmiyorsa bırakın biz günümüzü analım bizim için değerli olanı dile getirelim. Şimdi de minimal illüstrasyonlar mı günah oldu?

  • Ibrahim Çetin Reply

   sizin gibi heriflerin ne işi var önce onu bilelim

 3. Trafalgar Law Reply

  Bence bir geek sitesinde bu türden bir siyasi paylaşım yapmanız doğru değil. Geeksiniz diye sadece oyun ve çizgiroman dünyasına gömülün hiçbir şeye duyarlı kalmayın demiyorum aksine duyarlı olmak iyi bir şey ancak bu olay Soma faciası gibi veya Cumhuriyet bayramı gibi aşırı marjinal insanlar hariç halkın hepsine mâl olmuş bir olay değil. Belli bir kesim Geziyi çok önemsiyor ancak onlar kadar kalabalık hatta daha kalabalık bir kitle tarafından darbe girişimi kara bir leke olarak görülüyor. Şimdi siz geek kültürü gibi her türlü ideolojiden arınmış bir kültürü tanıtmaya ve bununla ilgili sohbet ortamı oluşturmaya çalışıyorsanız bu tür ideolojik, toplumu ayrıştırıc içerikler vermemelisiniz. Ha bunları hükümete yakın olduğum için falan söylemiyorum tam aksine karşıyım. Örnek vermem gerekirse siz bir geek sitesine girseniz ve başbakanın gezicilere verdiği 10 unutulmaz ayar Tarzı bir konu görseniz ne düşünürsünüz?

  • Lenny Nero Reply

   ben bu geek lafına zaten tepkiliyim ama onu geçelim, gezicilere başbakanın verdiği 10 unutulmaz ayar tarzı bir listenin herhangi bir geek sitede olmamasının zaten bir anlamı var onu unutmamak lazım. belli kişilerin ya da siyasi görüşlerin algısı, hem bu tarz “geek” yaşamları anlamıyor hem de bilakis hasmı görüyor. o yüzden zaten böyle bir listeyi göremiyoruz, görsek bile estetik ve mizahi olarak başarılı bir örneğe asla denk gelemeyeceğiz çünkü o düşünce biçimi bunu üretemiyor.

   burada zaten bir hayat tarzına müdahale meselesi söz konusu, ben geekten ne kastedildiğini bilmem ama batılı kültür öğelerinden keyif alan ,internet kullanmayı bilen biraz beyaz yaka insan anlıyorum. mevcut yapı zaten bu insanların hayatına da müdahale ediyordu, bu yüzden bir tepki kendini gösterdi. geziyi geek denilen grubun benimseyebilmesi bir muhalefet isteğinden, ihtiyacındandı. “her yere uzak olan” geek kültür bile bir yerlere yakın olma ihtiyacı yaşadı. geek kültürünün herhangi bir ideolojiden ayrı olduğunu da düşünmüyorum, bilakis politik bir duruşu da benimseyebilir, ancak bu içindeki katılımcıların payıyla olur. pay gösterilmezse, insanların gönlü inancı olmazsa da zaten biz bu tarz yazıları ne kadar paylaşsak bile bir şey olmaz. olan en fazla sitenin günlük hit sayısını azaltır.

   uzun lafın kısası iki üç yazıdan da ayrışmayıverin güzel kardeşlerim, biraz da birleşiverin. sizi birleştiren tek şey de yeni avengers filmi olmayıversin di mi?

   • Trafalgar Law Reply

    Bizi birleştiren tek şey Avengers filmi olmamalı zaten kafamızı kuma gömüp sadece sanal Dünyalar üzerinden konuşmayı doğru bulmuyorum ama sıkıntı da burada zaten bu yazı birleştirici değil ayrıştırıcı bir yazı. Geek kültürü demek Batı kaynaklı olan filmdir oyundur vesaire bu Tür şeylere ilgi duyan insanlar demek ve bu tarz şeylerle daha çok Hükümet’in sevmediği gençlik sahip çıkıyor diye sadece bu kültürü onlara mı atfedelim yani? Mesela ben bu kültüre ilgiliyim ama yaşayış tarzı açısından hükümetin istediği tipe daha çok uyuyorum ve eğer yolsuzluk olayları olmasaydı oy vereceğim parti AKP olurdu büyük ihtimalle. Geek sanal dünya şeylerine ilgi duyan insanlar demek eğer hükümet bu tarz şeyleri kısıtlarsa, mesela filmler artık sansürlenecek derse, oyunlara sınır getirilecek derse karşı Çıkın, eski hâlimle bile olsa destek olurdum ancak gezi Parkında karşı çıkılan Şeyler bunlara karşı yapılan baskı olmayıp çok daha genel bir konuda yapılmıştı. Haa dersinki kardeşim geek demek sadece ilgi alanı bu olan insanlar değildir aynı zamanda içki de içen, Seküler bir hayata sahip insanlar topluluğudur Seküler olmayıp bu alana ilgi duyanlar tam geek değildir diyorsan okey derim. Ama hiç sanmıyorum.

    • Lenny Nero Reply

     valla içkiyle alakalı bir şey değil benim kastettiğim. senin seküler olmayan hayat tarzına laf edene de kılıç çekerim eğer yaşam alanına saldırı varsa (ha bu arada yazının yazarı da benim). ha ama insanlar ürettikçe daha yürekten konuşur, bu sürecin içinde de sanatından fikrine üretimi yapanlar bugün geek denilen adamlardan çıktı. O yüzden gezide olanları bu sıfatıtaşıyanların sahiplenmesinden daha doğal bir şey yok. Tasvip etmeyip de geek olamaz mısın? pek tabii olursun, hatta istersen bu konuda yaz ben de okuyayım. Hükümete eleştirel zihnin daha çok burada yaşam alanı bulması toprağı işgalinden kaynaklanmıyor, bu zevklerde yaşayan insanların çevrelerindeki baskıya tepki verme isteği de yükseliyor. neden hükümet yanlısı düzgün bir geek akımı yok? mesela bunu sorasım var.

     bence geeklik (halen belirtiyorum sevdiğim bir sınıflandırma değil) zaten ideolojik bir yapı kurar, ondan bağımsız kalınamaz. bu ideolojinin çizgisinin ağırlıklı olarak muhalif olması da bana şaşırtıcı gelmiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.