League of Legends turnuva ve maç yorumlarımıza, Avrupa LCS yaz ligiyle devam ediyoruz!

1. Unicorns of Love – Fnatic

01 UoL vs FNT

Avrupa LCS Yaz Ligi karşılaşmalarında ilk maç Unicorns of Love ve Fnatic arasındaydı. Yaz Ligi’nin başlamasıyla Rekkles’ın Fnatic’e geri dönüş haberini almıştık. Birbirleriyle uyum içerisinde olan Yellowstar ve Rekkles ikilisini izlemeye devam edebiliyor olmak, sanıyorum herkesi sevindirmiştir. MSI’da özellikle TSM ve SKT’ye karşı oynadıkları harika takım oyunlarıyla herkesi şaşırtıp, yankı uyandıran Fnatic, Rekkles’ın da geri dönmesiyle birlikte daha da güçlenmiş diyebiliriz.

UoL – FNC maçında ilk sürpriz seçim ekranında yaşandı ve Rekkles kendine yakışanı yaparak herkesi şaşırtıp Ashe tercihinde bulundu. Oyun başında Ashe ve Alistar karşısında geri düşme ihtimali olan Kalista ve Annie ikilisi ise koridor değişikliğine giderek üst koridorda oynamaya başladı. Oyun geneline bakıldığında Fnatic sürekli belirlediği “takım oyunu” kompozisyonu üzerine oynadı ve Unicorns of Love’ın buna cevap vermesine dahi izin vermedi. 4. dakikada alt koridorda dört kişi aldıkları kulenin ardından FNC rahatlıkla ejderhayı katletmeyi başardı.

Hemen ardından aynı dörtlüyü bu kez de üst koridor UoL kulesinin altında izledik. Kule altı savaş başlatmak isteyen Alistar’ın ormana doğru hareket etmesi ve peşinden UoL oyuncularını sürüklemesi harika bir yemlemeydi! UoL’ın bu hatasını değerlendiren FNC kule altındaki Annie’ye odaklanarak en büyük hasar kaynağını ortadan kaldırdıktan sonra Maokai ve Nunu skorlarını almayı da başardı. Dakika 20’de orta koridor kulesini aldıktan sonra alt koridor kulesini indiren UoL’a FNC’den bir baskın geldi fakat istediği pozisyonu alamayan FNC ekibi, 2’ye 2 bir değişimle UoL’a ilk 2 skorunu vermiş oldu.

Dakika 27’de ikinci orta koridor kulesini kaybetmek istemeyen FNC, Gragas ile bir savaş başlattı ve hem Annie sersemletmesi, hem Nunu ultisi Gragas’a kullanılınca 2’ye 1 değişimle FNC bu savaştan galip ayrıldı. Dakika 30 civarı orta koridorda Gragas’ın agresif oyunu, FNC’in Nunu ve Maokai’yi aradan çıkarmasını sağladı. Karşı takım ormancısını öldüren FNC hemen barona yöneldi ve ardından üst koridordaki ikinci UoL kulesini de düşürdüler. UoL ise bu sırada ikinci ejderhalarını aldı. Dakika 35’de orta koridor kulesini almak isteyen UoL’ı FNC başarılı bir şekilde geri püskürttü ve muhteşem bir Mega Gnar ultisi ile 4 UoL üyesini duvara yapıştırmayı başaran Huni sayesinde FNC 4 skor almayı başardı. Bu savaştan galip ayrılarak oyunu bitiren taraf Fnatic oldu.

Unicorns of Love: Maokai, Nunu, Kogmaw, Kalista, Annie

Fnatic: Gnar, Gragas, LeBlanc, Ashe, Alistar

Skor: UoL 4 – 15 FNC

2. Giants – Origen

02 Giants vs Origen

Günün ikinci maçı Giants ve Origen arasındaydı. Bildiğimiz gibi Origen, daha önce Fnatic’de izlediğimiz xPeke’nin yeni kurduğu takımı. Daha önce bu ekibi ligde izleme fırsatımız olmadığı için en merak uyandıran maçlardan biri de bu oldu. Maç oldukça sakin ve agresif oyunlardan uzak başladı. Ormancılar oyun başında alt koridordan skor çıkarabilmek için baskın girişimlerinde bulunsalar da herhangi bir savaş çıkmadı.

Dakika 11’de ise alt koridor ikilisinin yokluğundan yararlanan OG ilk ejderhayı almayı başardı. Dakika 13’de Kalista agresif bir oyun sergileyerek ultisini kullandı ve ilk kan Kalista’ya gitti. Fakat bu sırada alt koridora ışınlanan Mega Gnar güzel bir ultiyle Kalista ve Alistar’ı duvara çarptıktan sonra gelen Sejuani ultisi ile Kalista skorunu almayı başardı. Hemen ardından alt koridoru bırakmak istemeyen OG bir baskın gerçekleştirdi ve Alistar’ın rakiplerini havaya savurması ile Rumble ve Evelynn buradan 2 skor ve 1 kule almayı başardı.

Dakika 15 civarı ise orta koridor kulesini vermek istemeyen OG buraya bir baskın gerçekleştirdi ve bu defa Alistar üç kişiyi havaya savurduktan sonra nişancısına Gnar skorunu aldırdı. Ardı ardına savaşlar izlediğimiz oyunun 17. dakikasında ise OG ejderhayı almayı başardı. Bunun farkında olan GIA nedenini bir türlü kestiremediğim bir şekilde 4 kişi olmalarına rağmen savaşa girmek istedi! Gelen Rumble ultisinin ardından geri çekilmek isteyen GIA için artık çok geç olmuştu çünkü bu sırada Morgana önce Ashe’i hapsediyor, ardından LeBlanc ve Sejuani skorlarını alarak 3’te 3 yapıyordu.

GIA bu savaştan sadece Rumble’ı alıp ikinci orta koridor kulesini de vererek geride çıkan taraf oldu. Dakika 27’de baron etrafındaki totemleri temizlemek isteyen OG ekibine GIA harika bir baskın gerçekleştirdi ve Sejuani ultisinin 2 kişiye tutmasıyla savaşa önde başlayan GIA 3 skor alarak bu savaştan avantajlı ayrıldı. Fakat GIA ekibi OG karşısında hata üzerine hata yaptı. Ejderha savaşına çok yanlış bir konumdan giren LeBlanc savaşa giremeden düştü. Hemen ardından 4 kişiye isabet eden bir Evelynn ultisinin ardından 3 skor alan OG ekibi barona yöneldikten sonra ejderhayı da almayı başardı. Böylelikle OG, baron güçlendirmesi ile birlikte alt koridoru zorlayarak inhibitörü açabildi. Dakika 37’de üst kule inhibitörü etrafında çıkan savaşla 3 skor daha almayı başaran OG maçı da sonlandıran taraf oldu.

Giants: Gnar, Sejuani, LeBlanc, Ashe, Thresh

Origen: Rumble, Evelynn, Morgana, Kalista, Alistar

Skor: GIA 8 – 18 OG

1 2
Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.