Ne zaman bizim memlekette geek üretimle ilgili bir kıpırdanma yaşansa, biz dev memnun oluyoruz. Gerçekten. Bizce Türkiye’de geek insanların daha çok yapması sadece bize oynayacak daha fazla oyun, okuyacak daha fazla çizgi roman, dinleyecek daha çok şarkı vermekle kalmaz; baya baya alır başını memleketi de uçurur. Eskiden olsa, bunu yapmanın yöntemi yatırımcı peşinde koşmaktı; biraz zorlu yollardan geçmekti. Şimdi ise işler biraz daha kolay, çünkü Kickstarter var.

İşte yolu o meşhur Kickstarter’a düşen yerel işlerden biri de GG. Kendisi kart bazlı bir kutu oyunu. Temelinde taş-kağıt-makas dinamikleri var; ama üzerine acayip tatlı bir strateji faktörü eklemiş, şansı da baya minimale indirmiş. Gizco International’ın yaptığı oyun, 15 dakikada oynanıyor, kuralları çabuk kavranıyor. Baya da keyifli duruyor! Bütün bu özellikleri yan yana gelince de, baya başarılı bir Kickstarter kampanyası geçiriyor hâliyle. Şu saatten sonra, mesele “omuz atalım” değil, mesele “bu baya eğlenceli kutu oyununu önceden, güzel bonuslarla kapalım” kıvamında.

08b8d843b22228fb09005e5b0b3c32d1_original

Peki oyun neyin nesi? Onu da bırakalım Gizco’dan Alican açıklasın. Şöyle bir temel metinle, çiçek gibi anlatmış oyunu kendisi.

Amaç: Oyunun amacı, rakiplerinin GG kartını bulup saldırmak ve oyun dışında bırakmaktır.

Oyun Başlangıcı: Oyuna başlamadan önce, tüm oyuncular 32 adet kartını stratejik olarak 8’erli 4 grup halinde dizer. Tüm oyuncular, strateji destesinden 2 kart çeker.

Kurallar: Oyuncular sıra kendilerinde olduğunda, 4 grup kartlarının en üst sırasındaki kartlar ile diğer oyuncuların sıralarının en üstündeki kartlara saldırır. Saldıran kişi kazanırsa, kaybeden kart yüzüstü olacak şekilde kenara koyulduktan sonra oynamaya devam eder. Eğer saldıran kişi kaybederse, saldırdığı kart kenara konulur ve sıradaki oyuncu oyuna devam eder. Aynı 2 kart karşı karşıya geldiğinde, 2 kart da kenara konulur ve sıradaki oyuncu oynar.

Başka bir oyuncuya saldırmak yerine, oyuncular strateji kartlarını kullanabilirler. Strateji kartında aksi belirtilmediği sürece, oynama sırası sonraki oyuncuya geçer.

4 gruptan herhangi birindeki kartların sonuncusunu saldırarak yok ederseniz, 1 adet strateji kartı çekmeye hak kazanırsınız.

Süper duruyor değil mi? Kickstarter linki şurada. Bizce kapışın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.