Eskiden film yıldızlarını tanımlarken, şu tabiri kullanırlardı; belki yine birkaç yerde denk gelmişsinizdir: “Erkekler onun gibi olmak isterlerdi, kadınlar ise onunla birlikte…”. Cinsiyet değiştikçe, zamirler de değişir, ama bu tabir genel olarak aynı kalırdı. Sizi bilmiyorum, ama ben çağımızda buna en uygun adamlardan birinin Tom Hardy olduğunu düşünüyorum. İngiliz aktör, buraya baya tırnaklarını kazıya kazıya, dişini kıra kıra geldi ve şu an, tüm dünyanın tartışmasız takdirine sahip. Biz de, bu akşam izleyecek film arıyorsunuzdur diye, huzurlarınıza 8 Tom Hardy filmi atalım dedik.

Buyurun!

 

Black Hawk Down

01 Black Hawk Down

2002 tarihli Ridley Scott filmi Black Hawk Down’ın kadrosu, resmen “önümüzdeki on yıla damga vuracak aktörler listesi” gibi adeta. İnanılmaz çok güç ama Jaime Lannister’ı oynayan Nikolaj Caster-Waldau dahi sıkışmış bir yerlere. O filmin oyuncu seçimini kim yaptıysa, kendisine özel bir madalya falan takılmalı. Hem böylesine güçlü bir kadro bulduğu, hem de Tom Hardy’yi sinemaya kazandırdığı için. Kabul, Hardy’nin rolü ufak baya. Ama yine de, ilk ciddi filmi, ve baya da iyi bir film olduğundan, almamazlık edemedik!

 

Layer Cake

02 Layer Cake

Dedik ya, Tom Hardy buralara dişiyle tırnağıyla geldi diye? Direkt bir başrolle süper yıldız olmadı kendisi. Black Hawk Down gibi, Matthew Vaughn‘ın Daniel Craig’i yıldız yapan gangster filmi Layer Cake‘deki rolü de ufaktı Tom Hardy’nin. Ama burada biraz daha dikkat çekmeye başlamıştı artık. Bu arada bu filmde de Hardy haricinde Ben Whishaw, Sienna Miller gibi sonradan yıldız olacak isimler var… Acaba bereket Hardy’de mi yahu?

 

RocknRolla

03 RocknRolla

Hah, buyurun, geldik işte Tom Hardy’nin yavaş yavaş “Ya şu Black Hawk Down’daki çocuk, neydi adı?” seviyesinden, “Haa Tom Hardy evet” olduğu yıllara. Layer Cake ve RocknRolla az çok benzer filmler aslında. İngiltere’nin Guy Ritchie gazıyla girdiği, benim fena hâlde bizim Yeşilçam’ı bir dönem kavuran “Adile Naşit – Münir Özkul aile filmleri” furyasına benzettiğim “Londra gangster filmleri kuşağından” bir film. Yalnız bu sefer, bizzat üstat damgalı. Üstelik Tom Hardy’nin rolü de, tartışılır ama, bence en unutulmazı!

 

Inception

TOM HARDY as Eames in Warner Bros. PicturesÕ and Legendary PicturesÕ sci-fi action film ÒINCEPTION,Ó a Warner Bros. Pictures release.

Matthew Vaughn, Guy Ritchie, Ridley Scott gibi yönetmenlerle çalışmış olabilirsiniz. Ama Hollywood’un son beş yılında, eğer gerçekten bir star olmak istiyorsanız, özgeçmişinizin bir yerinde Christopher Nolan yazması gerekiyor. Bunun en iyi ispatı da Inception işte. Tom Hardy’yi kaçımız Inception’la tanıdık? Baya el kalkıyor değil mi? Şaşırtıcı değil elbette. Hardy, uluslararası bir arenaya ilk defa bu kadar ön planda çıktı Inception sayesinde. Tabii bir diğer artısı da, Nolan ile yakınlaşması oldu. Onun meyvesi de aşağılarda.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.