Yine o ayın mutlu, kutlu zamanı geldi. Yine sanal farazi şöminenin başına toplandık, PlayStation amcanın bu ay dağıttığı ücretsiz oyunlara bakma vaktindeyiz. Sony bu ay PlayStation Plus’ın Instant Game Collection’ına ücretsiz olarak katılacak oyunları belirledi, biz de tek tek hepsine bakıp, hangisine göz atmalısınız, hangisi bizim ilgimizi çekiyor anlatmaya geldik. Hazır mıyız?
Playstation PLus

Listemize Grow Home ile başlıyoruz. Grow Home PS4’e özel, çok nev-i şahsına münhasır bir oyun. Oyun yordamsal olarak yaratılıyor. Bir haritada, bir bitkimiz var ve onu uzay gemimize doğru büyütmeye çalışıyoruz. Konsept çok acayip değil mi? Oynanışı da baya eğlenceli gibi duruyor, özellikle tırmanma mekanikleri.  İkinci oyunumuz, PS4 ve Vita için çıkan Super Time Force Ultra. Kendisi bangır bangır oynanan bir shoot ‘em up. Oynanabilir karakterlerden bir tanesi de, Sony’nin patronu Shuhei Yoshida!

Bir diğer oyunumuz, PS3 için gelen Twisted Metal. Twisted Metal’i anlatmaya gerek var mı inanın bilmiyorum. Kendisi PlayStation sevenlerin zaten çok aşina olduğu bir seri, çok aşina olduğu bir isim. Bilmeyenler için ise tek söyleyeceğim, yanınıza bir arkadaşınızı alıp işe girişmeyi unutmamanız gerektiği. Burası tamamsa, Teslagrad’a geçelim. PS4 ve PS3 için gelen Teslagrad, çok hoş animasyon ve grafiklere sahip bir 2D platform oyunu gibi gözüküyor. O animasyonları iyi mekaniklerle de birleştirmiş, ama günümüzün 2D platform enlfasyonunda kendini ayrıştırıp ayrıştırabilecek mi göreceğiz. Ben kendi payıma 2D platformlardan illallah etmiş bir insan olarak, pek ısınamadım kendisine. Siz denemek istesreniz, göz atabilirsiniz.

PlayStation Plus September Games

Hakeza aynı sebepten Vita için gelen La-Mulana EX de beni pek açmayacak gibi gözüküyor, fakat Teslagrad’ın aksine La-Mulana EX’te çok daha net retro bir hava var. Hatta direkt olarak Castlevania serisinin ruhani devamı olmaya ant içmiş gibi gözüküyor. Son oyun da o spektrumun öteki tarafını örnek almış, yani onun asıl niyeti ise Metroid’i kopyalamak. Eleştirmenleden baya iyi not alan son oyunumuz PS4 ve Vita için gelen Xeodrifter. İçinizde sönmeyen bir Metroid aşkı varsa, Xeodrifter çare olabilir!

Ne diyorsunuz sevgili geekler? Bu ay parsa biraz zayıf gözüktü benim gözüme açıkçası. Grow Home illa ki denenecek, Twisted Metal’a da saatler gömülecek gibi duruyor. Öteki şekilde ise oyunlar, daha ziyade Metroidvania hayranlarını ve platform severleri tatmin edecek gibi. Sizin yorumlar ne alemde?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.