Bizim siteyi takip edenler biliyor; çoğumuz Gotham izlemeyi dört ila beşinci bölüm arasında bir yerlerde izlemeyi bıraktık. Bunun hemen hemen hiçbirimiz için katı bir sebebi yoktu. Bazımız vakitsizlikten, bazımız sıkılmaktan, bazımız da tamamen dalgınlıktan bıraktı izlemeyi. Sorun, dizinin bizi kendine bağlayamamış olmasıydı ki; kaynak materyale olan saygımız düşünülünce, bu bize geriye dönük olarak çok garip geldi.

Mr._Freeze_-_New_52

Üzerine derinlemesine bir analiz yapıldığında ise, Gotham’ın problemleri çok barizdi. Sitede de uzunca yer verdik zaten. Dizinin bazı karakterleri çok kötü kullanmak, bazı hikaye noktalarına gereğinden fazla ehemmiyet vermek gibi bazı problemleri mutlaka vardı; ama illa ki bir sorun bulacaksak, en başa yazmamız gereken şey de az çok belliydi: Çok fazla kötü adam, çok fazla kötü adam orijin hikayesi.

Dizi bu konuda herhangi bir ders almamış, üstüne de ne anladıysa tersine gitmeye karar kılmış gibi gözüküyor. IGN’den Eric Goldman’ın Amerikan televizyon endüstrisinde “upfront” adı verilen ve bir kanalın basın mensupları ve potansiyel reklamverenlere “bakın biz bunları yapıyoruz bu sezon” diye anlattığı toplantılardan birinde öğrendiği detaya göre; dizinin gelecek sezonunda ana odak noktasına iki kötü adam daha kayacak: Joker ve Mr. Freeze.

321238

Joker’in orijin hikayesi, anladığım kadarıyla dizide hafiften anlatılmaya başlanmıştı zaten, o yüzden kendisinin ikinci sezonda daha ön planda olacak olmas kimseyi şaşırtmamış olmalı. Mr. Freeze de zaten Batman’in gedikli kötülerinden. Lakin ortadaki problem de hâlâ aşağı yukarı aynı. Daha Batman yokken bu kadar kötü adamın peydahlanması, bana hâlen biraz abes geliyor. Anladık, dizi tabii ki Batman’i gösteremeyecek dilediği gibi. O noktaya kadar da bir gıdım da olsa eğlenceli olması gerekiyor, bu yüzden de elbette istediği kötüyü alsın. Ama sizce de biraz abartmıyor mu? Ne diyorsunuz? Yorumlarda belirtin!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

13 Comments

 1. Belli ki 2. sezonu Joker’le kurtarma derdindeler.

  Sonuçta Bruce’un dizideki yaşı aksiyona izin vermiyor. Onun için oluşturulan şirketle ilgili hikaye de ilgi çekici değil. İlk bölümlerdeki ateşe elini koyması, çatıda yürümesi daha ilgi çekiciydi açıkçası.

  Gordon hayal kırıklığı. Merkezde yer alan karakter olarak polisiye hikayeleri sıkıcı. Dizinin adı Gotham, dedektif de Gordon olmasa birkaç bölüm sonra yayından kalkardı bu hikayelerle.

  Penguen hikayesi bazı saçmalıklara rağmen çok iyi. Zaten dizide iyi giden tek şey Penguen.

 2. Barış Beyaz Reply

  Valla Gotham’ın Batman’e ihityacı yok,Gordon hepsini alıyo

 3. Tolga Osmancık Reply

  Bence Dizide bu kadar kötü adamı aktararak batman ve düşmanlarının karşılaşma orjinalliğine zede veriyorlar çünkü onun gelişiyle birlikte orjinlenmesi gereken bir çok karakter batmanin adeta abisi yaşında oluyor ve konu kayıyor

 4. uğur uçkıran Reply

  Her şey iyi güzel dizi Batman’i anlatmıyor Gotham’ı anlatıyor da beni bir konuda aydınlatmanızı rica edeceğim. Harika bir çizgi roman okuru değilim ama kıt kanaat bilgimle bu dizide bir kronoloji hatası var gibi geliyor bana. Zira Selina dışında dizinin bütün kötü karakterleri Bruce Wayne’den büyük. Hadi Penguen zaten orijinal hikayede de yaşlı olmalı ama Double FAce ile Bruce arasında on onbeş yaş fark var. bu çocuk batman olabilmek adına gerekli eğitimleri alacak, şehirde dolanmaya başlayacak Batman miti oluşacak bir süre Harvey Dent ile ortak bile çalışacak (the long hallowen’daki gibi) sonra Harvey kafayı çizip Double Face olacak. 45 – 50 yaşında falan olacak yani double face. Senaristler kusura bakmasın da neticesinin kılları ağarmış double face nasıl şehre korku salacak acaba onu merak ettim. Aynı durum Riddler için de geçerli. Scarecrow dahi bruce’a nazaran okul çıkışında kavgaya çağırılacak abi yaşında. ki Bruce Wayne’den de koca bir sene boyunca Batman olmaya yönelik hiç bir şey görmedik. yalandan iki üç dövüş eğitimi falan işte.

  Bunun dışında Batman mitinde yaptıkları diğer dezanformasyonlar da var tabi. Anlaıda yer alan Sal Maroni karakterinin ölümü gibi, kendi halinde onuruyla namusuyla para kazanan Thomas Wayne’i ikinci bir hayat yaşıyor gibi gösterip bunun üzerinden bir takım komplolar kurmak gibi. Bruce kardeşimizi bunlarla uğraştıracağınıza eğitim kısmını gösterip dizie dahil etseniz daha hoş olmaz mıydı lan?

  • two-face degilmi o ya harvey dent yasi cok saçma ama digerleri biraz daha mantikli tabi thomas wayne sirlari saçma gerecek ama eger bir cizgi romanda bu sekilde olmus olsa herkez gotham agizi acik bir halde izleyim cok kaliteli ya diyeceklerdi ama senaristler daha farkli yonde ilerine hemen cizgi romanda boyle degil diyosunuz da bir cok cizgi roman hikayesi oldu bugune kadar simdi boyle olsun birde boyle düsün

   • dizide yanılmıyorsam bruce wayne 14 yaşında. batmanin ilk çıkılını anlatan year one çizgiromanında bruce wayne 25 yaşında. two face şuan 25 yaşında desek batman ortaya çıktığında 35 yaşında olacak ki çok da fena bi yaş değil. aynı şey diğer karakterler için de geçerli. senaristler sanırsam bunu gözönğne alarak yazmışlar senaryoyu.

 5. simdi joker red hood catwoman scarecrow bruce wayne fazla yas farki yok maximum 7 yas buyuk demek ki abi olabiler ama yaslar tamam bence penguen se zaten orta yasta bilridi onu yasi tamam gibi birde riddle gorduk spolier var dikkat ilk cinayeti yaptı kanıtılari silme filan ama simdi joker var riddle da var bunlar pasif suçlular bir takinti yok iste o takinti batman özünde hepsi suçlu ve batman ortaya cikina takinti gibi oluyor birde boyle düsünün

 6. Rıfat Görkem Ünal Reply

  Siz birer çizgiroman okuyucusu olarak en çok bu noktaya takılıyorsunuz. Haklısınız da. Eğer Batman gibi bir kahramanı daha doğrusu Bruce Wayne gibi bir kişiyi işlerken yapılan her hata göze batıyor. Ama bence dizinin en büyük kusuru bu değil. Hikaye anlatma konusunda bir yanlışı var. Sadece ben miyim böylr hisseden bilmiyorum ama heyecan hissetmiyordum seyrederken (10 sezon smallville seyreden ben bunun bir sezonuna tahammül edemedim). Belki aynı bölümde bir sürü hikaye anlatmak için direttikleri içindir, belki de tarafını tuttuğum hiçbir karakter olmadığı içindir. Dizide aklımda kalan oyuncunun Selina Kyle’a ne kadar yakıştığı , Peguenin yükselişi ve Jokerimtrak çocuğun kahkahası. Evet Gotham karanlık bir şehir olmalı ama aynı zamanda seyreden her insanın o ortamdan Batman olarak çıkmak istemesi gerek bence. Ben bu diziyi izlerken Batman olmaktan çok Gordon gelsin vursun artık şunu diye izliyordum.

 7. Gayet hoş bir polisiye dizi olduğu kanaatindeyim, siz de kabul edersiniz ki Batman’in ağır basan yönü dövüşmesi, kavga etmesi değil. Dünyanın en iyi uzak doğu dövüşçüsü diye geçmiyor, Dünyanın En İyi Dedektifi diye geçiyor. Zaten siz de gamer değil geek iseniz Bruce Wayne’in dedektifliğe küçük yaşta başladığını bilirsiniz yani evet dizide gördüğümüz öksüz bir çocuk değil Batman’in kendisi zaten. Gordon çok sağlam temelleri olan bir karakter, yozlaşmış polis teşkilatında onur ve ilke sahibi, Batman’in saygı duyduğu bir karakter. O, Gordon geçmişi boşluğunu dolduran bir dizi olması bence yeterli ve iyi. Çok kavga dövüş istiyorsanız Arkham Knight, bilmem ne playstation oyunları oynamanızı tavsiye eder, hepinizi saygı ile selamlarım.

 8. Hep diyorum, eğer bir Batman miti bilinci olmasaydı, bu dizi bu kadar yerilmezdi. O kadar sevilemez, bağlanılamaz, beceriksiz, eğreti vb. sıfatları haleden bir dizi değil.

 9. Bu dizi 5 bölüm kadar izledim. Hala izleyen ve beğenenler olmasını gerçekten anlayamıyorum. Çok büyük yokluk var galiba.

 10. Berkcan Zülfikar Reply

  Gotham’ın bir problemi yok ki zaten, problem sizin beklentilerinizde esasen.

  Şimdi Joker karakteri aslında hala yok ortalıkta. Ama Jerome ile ilgili bölüm ve Red Hood bölümü bizlere 2. sezonda Joker’in Red Hood ile başlayan orijini gösteren referanslardı. Bununla birlikte gelecek Mr. Freeze ve Riddler’ın yükselişi, Penguin’in şehri eline geçirmesi gibi konular dizinin ivmesini artıracaktır. Dent’i de görme olasılığımız da fazla bu noktada.

  Ayrıca dizide Batman anlatılacak olsaydı zaten Batman adında, şehre yeni dönmüş ve ‘vigilante’ kavramına girişini konu alan bir dizi izlerdik. Bir şey anımsattı mı sizlere? Sanırım A ile başlıyordu, hani yerden yere vurduğunuz şu dizi…

  Yaş meselesine hala takılan arkadaşlara ise diyeceğim, Bruce Wayne dizide 8 yaşında felan değil. 12-16 arasında bir değer alalım -bunu fizyolojik yapısı, sesi ve konuşma tarzı gibi özelliklerine göre belirledim- orta değer olan 14 olsun. Selina Kyle’ın yaşı hemen hemen aynı, Ivy Pepper biraz daha küçük, Harvey Dent ve Edward Nygma 25-28 arası, Oswal Cobblepot 31-33, geri kalanları da buna benzer oranlarda olacaktır ki; Wayne büyüyüp yirmilerine veya otuzlarına geldiğinde çizgi romanlardaki skalayı yakalamış olacaklardır. Zaten öyle bir hata da kaçmaz zannediyorum (Sal Maroni için şimdilik bir şey demiyorum)

  Ve özet olarak; dizi ile ilgili her ne sorun varsa, bunun karakter bolluğu veya rol ve oyunculukla (Barbara Kean örneği biraz istisna gibi duruyor, şahsen dönüştüğü şeye bayıldım) bir ilgisi olmadığı kanaatindeyim. Bu biraz da aşırı Agents of SHIELD takıntılısı da olabilir malum durumu biliyoruz, ama reytinglerde AoS yi geçmişliği olan bir diziden bahsediyoruz hani…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.