Gün geçmiyor ki adı sanı unutulmuş isimler gündeme gelmek için absürt açıklamalar yapmasın. Ülkemizdeki magazin dünyasından aşina olduğumuz bu olay tabii ki Hollywood’da da oluyor ve bu sefer ki açıklama San Francisco Chronicle ile yaptığı röportajda, Gremlins isimli klasik filmin yönetmeni Joe Dante’den gelmiş.

Bence Gremlins filmlerinin zamana meydan okuması, bir bebek gibi gözüken Gizmo karakteri için kilit bir durum. Bu da beni Baby Yoda meselesine getiriyor ki kendisi kesinlikle çalıntı ve baştan aşağı kopya. Hiç utanmadan sıkılmadan hem de.

Gremlins’e yaşım yetmiyor dolayısıyla filmin o dönemde kimlere neler ifade ettiğine ya da sinema dünyasındaki klasikler arasında olmasının sebeplerine çok hâkim değilim. Fakat yukarıdaki iddiayı çok basit bir matematik ile bile çürütebilirim. Bir kere Yoda karakteri, Gremlins filminin ortaya çıkışından birkaç yıl önce sinema perdesinde göründü. Ayrıca Baby Yoda’nın ortaya çıkışında da Gremlins’ten ziyade Disney’in hemen hemen her Star Wars eserinde yapmaya çalıştığı gibi bir maskot arayışında olmasının asıl etken olduğunu düşünüyorum. İki durumda da pek mantıklı gelmedi yani “Bizden çaldılar” iddiası.

Sizce Disney Baby Yoda’yı çalmış mı? Yönetmen abartıyor mu? Gremlins serisini sever misiniz? Başka hangi şeyleri birbirinin kopyası olarak düşünüyorsunuz? Kafanızdakileri bizim herhangi bir haber sitesinin çakması olan yorum bölümümüze yapıştırın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

3 Comments

  1. Alkım Çetin Reply

    Keşke önceden bi araştırma yapsaydın cidden, konuya girişin epey talihsiz olmuş zira. Çok sevgili Joe Dante abimiz bunu dile getirmeden bile ilk günden beri bizim kuşakta Gizmo çakması olduğu ayan beyan konuşuluyor, ha bundan şikayetçi miyiz? Grogu burada olsa şimdi bağrıma basarım öper koklar sonra da hadi derim geç Gizmo’nun yanına oynayın birlikte. Sonuç iyiyse sebebi eleştirmeye gerek görmüyorum.

    • Emin Özdenvar Reply

      Bahsettiğin kıyaslamanın ilk defa olduğuna dair bir beyanım olmadı. Yönetmenin bu konudan ilk defa bahsedişi üzerine genel benzetme/çakma olayının neden çok da dikkate değer bir şey olmadığına dair görüşümü de yine haberde belirttim zaten.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.