Yıllardır beklediğimiz an sonunda geldi ve Rockstar Games söylentilere ve sızıntılara daha fazla dayanamayınca GTA 6 trailerı yayınlandı.

Trailerın internete sızan düşük çözünürlüklü hâlinden sonra Rockstar Games daha fazla sabredemedi ve GTA 6 trailerı nihayet yayınlandı. Yıllarca “Nerede kaldı bu oyun?” diye sora sora bitiremediğimiz zamanlardan sonra pembiş pembiş tonlarıyla Vice City şehri içinden sahnelerin doldurduğu trailer çıktı karşımıza, zaten beklemediğimiz bir şey de değildi. Şehri en son herkes 2002’de, PS2 sahipleri ise 2006’da görmüştü ama artık gece hayatının pembe şehri yeniden gözlerimizi şenlendirdi, daha doğrusu 2025’te şenlendirecek. Evet yanlış duymadınız 2025’te ama sonuncu GTA’dan beri geçen on yıldan sonra bir-iki yıl daha bekleyebiliriz, yani umarım bekleyebiliriz.

Vice City’e yeniden hoşgeldiniz.

Delilik… Saf, Katıksız Delilik…

Cılkı çıkmış eğlencenin, çılgınlığın ve kudurmuş insanların doldurduğu GTA 6 trailerı muhtemelen bütün GTA oyunlarının trailerları arasında temposu en yüksek olan, en fazla deliyi gördüğümüz video. Sokaklarda lastikleri yaka yaka yapılan yarışlar, milletin ödünü koparan motorcu çeteleri, masalarla güreşen sarhoşlar, yolda giderken açık araba kapılarının üstünde partileyen manyaklar derken bu trailer aklınıza gelebilecek her türlü çılgınlıkla dolup taşıyor ama benim sözüme inanmıyorsanız buyurun kendiniz izleyin. GTA 6 ton olarak da GTA IV’ten veya Red Dead Redemption oyunlarından çok daha açık, cıvık ve eğlenceli duruyor. Bu açıdan GTA V ile çok benzer bir havayı soluyacağımızı söyleyebilirim, belki daha da suyu çıkmış bir ortamın içine düşebiliriz.

Rockstar Games yapımı GTA 6 trailerı içinden bir Vice City şehri görseli
Canlı ve dolu dolu bir gece hayatı bekliyor bizi.

Yeni Ana Karakterimiz, Lucia

Ana karakterimiz Lucia adında eski bir mahkum olacak gibi görünüyor, bir de ona eşlik edecek ismini daha bilmediğimiz bir adam var ama GTA V’te nasıl Michael, Trevor ve Franklin arasında gidip geliyorsak GTA 6’da da bu çifti alacağız odağımıza. Bonnie ve Clide tarzı bir hikâye izleyeceğimiz de oyunla ilgili daha önceden edindiğimiz bilgiler arasındaydı zaten.

Lucia’yı trailerın başında hapiste gördüğümüz için aradan geçen ve henüz ne kadar uzun olduğunu bilmediğimiz bir zaman diliminden sonra bu yepyeni Vice City’nin deliliğine dâhil olduğunu söyleyebiliriz. Belki hapse girmeden önce veya hapse girmesine sebep olan eski, yarım kalmış hesapları vardır ve bu geçmiş, hikâyenin de bir parçası olacaktır.

Rockstar Games yapımı GTA 6 trailerı içinden Lucia adındaki ana karakterimiz
Lucia, yeni ana karakterimiz.

Lucia ve partnerinin videonun sonunda güven hakkında yaptıkları bir konuşma da aralarında yaşanmış olması muhtemel bir soruna işaret ediyor olabilir veya öykünün bir noktasında eski oyunlardaki gibi bir ihanete tanık olabiliriz. Nasıl bir olay akışı olursa olsun bu değerli çiftimiz oyun boyunca tatlı tatlı paraların peşinde koşarak başlarını binbir türlü belaya sokacaklarmış gibi görünüyorlar. Yine de trailer boyunca sergilenen çılgınlıkla kıyaslayınca karakterlerimiz daha mütevazı duruyorlar.

Oyunun Dünyası ve Araçlar

Video boyunca dikkatleri çeken bir diğer ayrıntı da bol bol araç görmüş olmamız. Sadece arabalardan bahsetmiyorum, ki harika arabalar da görüyoruz, aynı zamanda hava ve deniz araçları da fazlasıyla gözümüze çarpıyor. Bu araçları kullanmak için de yine oldukça geniş bir coğrafyaya sahip olacak gibiyiz.

Rockstar Games yapımı GTA 6 oyununun trailerından bir görsel
Ah şuralarda gezmeye sabırsızlanıyorum!

Vice City, Florida ve Miami temel alınarak kurgulanmış bir yer olduğu için çevrede belki de bize bıkkınlık geçirtecek derecede bataklık mevcut olabilir. Buna ek olarak Vice City’i çevreleyen geniş sahilleri, adaları kuşatan denizleri, gökdelenlerin yükseldiği engin gökleri saymıyorum bile. Ayrıca bu alanlar içindeki canlı çeşitliliği de yine bir önceki yapımlara kıyasla bir hayli yüksek noktalarda. GTA: Vice City’de bir şehir efsanesi olan timsahlar artık GTA 6 ile birlikte mutlak bir gerçekliğe dönüşmüş.

Rockstar Games yapımı GTA 6 oyununun trailerından bir görsel, içinde bir timsah var.
Buyurun efendim, timsah.

Sosyal Medya?

GTA 6 trailerı içinde dolu dolu gösterilen bir diğer öğe de medya ve sosyal medya. Gerek televizyon kanalları gerek video platformları aracılığıyla oyun içindeki pek çok içerik bizlere bu medya araçlarıyla aktarılıyor. Dahası polis kameraları ve güvenlik kayıtları da göze çarpıyor. İnternet kullanımının GTA oyunları boyunca nasıl giderek daha somut ve etkileşilebilir bir hâl aldığını da hesaba katarsak belki de bu medya unsurları üzerinden de oyunculara farklı oynanış tarzları sunulabilir, deneyimimiz ilginç noktalara doğru özgünleşebilir.

Rockstar Games yapımı GTA 6 oyununun trailerından ana karakterlerin olduğu bir görsel
Ana karakterlerimizden birisi Lucia, diğerinin ismini ise daha bilmiyoruz.

Videoda gösterilen içeriğin tamamen sinematiklerden oluştuğunu söyleyerek yine biraz dikkatli olmakta fayda var diyoruz. GTA 6 2025’te bizlerle olacak ama Rockstar Games’in ilk başta oyunu PlayStation ve Xbox platformlarına çıkaracağı belirtilirken PC oyuncuları için gönülleri rahatlatacak bir bilgi verilmedi henüz. Bu konuda bir bilgi gelirse yine sizlere duyuracağımızdan emin olabilirsiniz. Peki, siz ne düşünüyorsunuz GTA 6 trailerı hakkında? Beklentilerinizi şimdilik karşıladı mı yoksa hâlâ sindirmeye mi çalışıyorsunuz?

Author

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.