Geçtiğimiz gece düzenlenen 90. Oscar Ödül Töreni‘nde büyük ödülü The Shape of Water aldı. The Shape of Water. Yazarı, yönetmeni, yapımcısı ve hikayesi Guillermo del Toro tarafından yazılan The Shape of Water. Dilsiz bir hastabakıcı ile amfibiyan bir yaratık arasındaki romantizmi anlatan The Shape of Water. Fantastik The Shape of Water. Bir sıfat olarak değil. Janra olarak fantastik The Shape of Water. Geek yönetmenin, janra sinemasını tekrar şahlandıran geek filmi.

Del Toro’yu ve kariyerini takip edenler bunu uzun zamandır istiyorlardı Meksikalı yönetmen için. Çünkü Del Toro bizden biriydi. Cronos. Mimic. The Devil’s Backbone. Hellboy. Pan’s Labyrinth. Pacific Rim. Crimson Peak. The Shape of Water. Üstat yirmi seneyi aşkın kariyerinde hep bize çalıştı. Her açıklamasında bizim kumaştan olan ve bizim gibi sevdiği şeylere otuz iki dişiyle birden dalanlardan biri olduğunu ispatladı. Konu gözetmeksizin; derin olan, mitolojik kokan, tutku uyandıran, merak kamçılayan ve en çok da aykırılıktan gocunmayan hikayeleri sonsuz bir sadakatle sevene geek diyoruz biz buralarda. Adlandırarak grupluyoruz. Gruplayarak yüceltiyoruz. Ve durduğumuz yerden, bizim cenahtan birinin Oscar almış olmasından da muhteşem bir mutluluk duyuyoruz.

Hele ki o güzel adam, çıkıp da şu cümlelerle hepimize seslendikten sonra:

https://www.youtube.com/watch?v=2hnYE_URTpc

Teşekkür ederim. Çok teşekkür ederim…

Meksika’da çocukken, büyürken; yabancı filmlerin büyük bir hayranıydım. E.T. gibi, William Wyler gibi, Douglas Sirk gibi, Frank Capra gibi isimlerin. Ve birkaç hafta önce Steven Spielberg bana şunu dedi: “Eğer kendini orada bulursan, eğer kendini o podyumda bulursan, bil ki sen artık bir mirasın parçasısın. Sen bir sinemacılar dünyasına aitsin ve bununla gurur duymalısın”. Çok, çok gurur duyuyorum. Bu ödülü tüm genç sinemacılara adamak istiyorum, bize işin doğrusunu gösteren o gençlere. Gerçekten öyle yapıyorlar. Tüm dünyanın, tüm ülkelerinde.

Ben sinemaya aşık bir çocuktum, Meksika’da büyüyordum. Bunun asla olamayacağını düşünüyordum. Oluyor. Size şunu söylemek istiyorum: Her kim fantazi janrını kullanarak, dünyamızda bugün gerçek olan şeylere dair hikayeler anlatabileceği bir kıssa hayal ediyorsa: yapabilirsiniz. Bu bana verilen ödül bir kapıdır. Siz tekmeyi basın ve içeriye gelin.

Çok teşekkürler.”

Bizden teşekkürler be Guillermo!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.