Bundan tam bir hafta önce, 2015’in ilk ve tek tam güneş tutulmasını yaşadık. Hatırlayacaksınız, ondan evvel yaptığımız haberde tutulmanın tam karanlık olarak yaşanacağı bandın Kuzey Buz Denizi üzerinde olacağını, Faroe ve Svalbard adaları haricinde buna tanık olacak bir bölgenin olmadığını söylemiştik. Onlar da zaten kapalı hava nedeniyle tam anlamıyla, ağız tadıyla bir güneş tutulması yaşayamadılar.

Biz burada kısmen karanlığa tamah etmek zorunda kaldık; ama en azından İstanbul için konuşayım, hava öylesine bulutluydu ki, sabah bir iç burukluğuyla kalktığımda etrafımdaki karanlığın güneş tutulmasından ötürü mü, yoksa İstanbul’un standart tripkar havasını mı çekiyorduk emin değildim. Güneş tutulması geldi, geçti, bir keyfini süremedik anlayacağınız. Üstelik pek çok yerde bu tutulma tam bahar öncesi hava şapşallıklarına geldiği için ortada güzel bir video, vurucu bir resim de yoktu.

Şu dakikaya kadar. Sylvain Chapeland isimli bir kullanıcının YouTube’a koyduğu, internetin hafiyeleri Reddit kullanıcılarının da bir hikmetle buldukları bir video tam da ayın güneşin önünü kapatarak total karanlığa yol açtığı banttan dikine geçen bir uçuşu çekmiş. Uçağın içinden hem de! Önce 75 kat hızlandırılmış görüntüyü koyuyorlar, bir dibimiz düşüyor, sonrasında da 30 kat hızlandırılmış görüntü var ki; işte orada insan gerçekten de hayret ediyor.

Bugün işte, güçte, okulda, bilumum can sıkan yerde dolanıyorsanız şu videoyu bir şekilde açmanızı tüm gönlümüzle öneririz. Hakikaten insan ne kadar “meh” bir ruh halinde olsa bile Ay’ın yarattığı bir gölge bandıyla yarışan uçakları görünce “hey Yaradan’ına kurban olduğum evren be!” diye keyifleniyor. Valla biz buralarda keyiflendik en azından, sizle de paylaşmak istedik. Buyurunuz efendim!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.