Geekyapar olarak bu tip “robotlar ne halde görüyor musunuz?” haberleri yapmayı asla bırakmayacağız. Asla. Robotların şakası yok arkadaşlar. Gün geçmiyor ki bir bilim ekibi naif hislerle daha iyi öğrenen, daha iyi anlayan, daha iyi düşünen robotlar yapmasınlar. Gün geçmiyor ki bir büyük firma robotbilime milyarlarca dolar akıtma kararı almasın. Gün geçmiyor ki bir gün kanlı bir devrim yapacağı kesin olan robotları daha da zeki bir hâle getirmek için anlamsız bir çabaya girişmeyelim insanlık olarak.

Gelin DARPA’nın “Hissetme, İşletme ve Uygulamanın Matematiği”, yani kısaca MSEE programı tarafından fonlanmış bir proje içerisinde University of Maryland‘de yaptıklarını ele alalım. Yezhou Yang, Yi Li, Cornelia Fermüller ve Yiannis Aloimonos tarafından gerçekleştirilen ve “Robot Learning Manipulation Action Plans by “Watching” Unconstrained Videos from the World Wide Web” adlı raporda sonuçları yayınlanan deneyde robotlara YouTube’dan eğitim videoları, ya da bir başka ismiyle tutorial’lar izletiliyor.

MSEEresearchers

Araştırmanın amacı makinelere bilgiyi sadece toplamayı değil, kullanmayı da öğretmek. Bu uğurda robotlara YouTube üzerinden yemek yapma videoları izletmişler. Deney sırasında robotlar insanlardan zerre yardım almadan gördükleri videolarda anlatılan görevleri yerine getirebilmiş ve doğru araçlarla ortaya doğru yemeği çıkartabilmişler. Anlayacağınız bilim adamlarının geliştirdiği yöntem robotların öğrenmesinde ilk adım hariç sürecin geri kalanından insanları çıkartabiliyor, zira bu “how-to” videolarını izlemiş robot, aynı şekilde bu videoları başka bir robota da aktarıp onun da öğrenmesini sağlayabilir.

Bu sürecin nasıl işlediği takdir edersiniz ki baya bir karmaşık, adamlar bunun üzerine komple bir kağıt yazmışlar ki İngilizce’sine ve teknik jargonuna güvenenler şuradan okuyabilir. Bizim bilmemiz gereken kısmı ise şu, bu süreç geliştirilir ve rafine edilirse tüm robotlar için çok efektif ve daha da önemlisi logaritmik olarak artabilecek bir öğrenme yöntemi oturtulmuş olacak. Bunun uygulama alanları sınırsız. Teoride sadece bir video çekerek bir robot ordusu yetiştirmek mümkün örneğin. Ya yemin ediyorum Battlestar Galactica’nın gerçek olmasına on yıl falan kaldı, gözünüzü seveyim uğraşmayın şu robotlarla yahu…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.