Öncelikle kendimi Oscar Töreninde kürsüye çıkmış ve katkılarından dolayı teşekkürü borç bileceğim insanları sıralayacak bir moda sokarak girizgah yapma ihtiyacı hissettim. Çok sevgili Duygu Holat ve Can Sungur bu sitede nacizane bir köşem olmasını sağlayan insanlardır. Kendilerine destekleri için teşekkür eder, hız kesmeden devam ederim.

Anime ve manga dediğimiz zaman içine girilince çıkması pek mümkün olmayan bir dünya söz konusu. Benim devreye girdiğim yer yıllar boyu edindiğim deneyimimi masaya yatırmak ve anime bilen, bilmeyen herkesin kafasında alternatif fikirler yaratmaya çalışmak olacaktır. İşte hemen bu ışığın doğrultusunda hemen Kuroko No Basuke (Kuroko’s Basketball) adlı animeyi yapıştıralım.

Kuroko-no-Basuke-geekyapar

Şimdi bazılarınızın “Ya yine spor animesi mi, yeteri kadar yok mu bunlardan zaten?” der dediğini duyar gibi oluyorum. Duymamış olayım! Şayet Kuroko No Basuke sıradan spor ve komedi anime serilerinin alışılagelmiş normlarından daha farklı, orjinal hikaye anlatımı ve karakterlerle serinin kalitesini yükseltiyor. Belki de en popüler spor animelerinden biri olan Slam Dunk’ın (İlerleyen yazılarda değinilecektir.) veliahtı olabilecek kadar sağlam bir seri. Tadatoshi Fujimaki’nin mangasından animeye uyarlanan seride Kuroko Tetsuya adlı gencimizin odak noktası olduğu bir lise basketbol takımının ulusal turnuvada boy gösterme macerasına tanık oluyoruz.

Japonların anime ve mangalardaki ilham vermeye yönelik hikayeleri Kuroko No Basuke’de de mevcut. Haydi gençler gaza gelin hayalleriniz ulaşılmaz değil sadece inanmanız gerek !!! Tabii bu demek değil ki seri sıradan ve sıkıcı. Tam tersine karakterler stereotip özellikleri barındırsalar da hepsinde orjinal bir yön bulmak mümkün. Komedi unsuru zaten serinin en çekici yönlerinden izleyince hak vereceksiniz. Takımlar arasındaki maçlar tabii ki de serinin en can alıcı bölümlerini oluşturuyor. Bu bölümleri izlerken çıkarımlarda bulunmak pek kolay olmuyor çünkü ters köşeden beklenmedik sonuçları görünce “Ahanda ne oldu ya şimdi ?” gibi tepkilerle kala kalabiliyorsunuz.

Serinin ilk sezonu 25 bölümünü tamamladı ve şu an ikinci sezon başlamış durumda. Eğer mangayı okumadan önce animeyi izleyecek olursanız anime bittiğinde aralarda kaçırdığınız detaylar için mangaya dadanmanız gayet olası bir durum. Spor animeleri arasında şimdiden yerini sağlama almış olan Kuroko No Basuke aklınızda bulunsun.

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.