Gerçekten şu son üç gündür Ghostbusters meselesiyle ilgili kafa patlatıyorum. Neresinden tutsam, husus elimde kalıyor açıkçası. Fragmanı döndüre döndüre sekiz kere falan izledim. Farklı farklı argümanları okudum. Hiçbir şekilde, fragmanın sahip olduğu abesle iştigal dislike oranını “Niye kadınlarla ya?” sorusundan öte bir şeyle açıklayamıyorum. “Gençliğimize dokunmayın” hissi desem; birincisi, tepki verenlerin yüzde yetmişi ilk Ghostbusters çıktığında dünyada değildi, ikincisi, Hollywood ilk defa 80’lerin ırzına geçmiyor. Diğerleri de böyle tepkiler almadılar yani.

Onu geçiyorum, birileri çıkıp “Ghostbusters bu kadar lakayıt bir şey değildi” diyor. Başrolünde Hollywood’un en –olabilecek gerçekten en iyi ve kaliteli anlamda– lakayıt adamlarından dördü var (Moranis, Ramis, Aykroyd, Murray), nasıl yani? Başkası gelip “Aktörlerin kimyaları çok kötü” diyor; yani McCarthy ve Wiig beraber Bridesmaids‘de oynadılar, McKinnon ve Jones –Wiig gibi– Saturday Night Live çıkışlı, daha önce kimyaları tuttuğu belgelenmiş insanlar yani bu. Fragmanda belki güdük gözüküyordur, ama filmde gözükmeyeceğine dair de kanaat oluşturabilecek şeyler var dünyada.

Birileri çıkıp “Ay o fragmanın her espriden önce müziği kesmesi yok muydu?” demiş, e Hollywood fragmanları dünyasına hoş geldin; bir başkası “CGI çok kötü” demiş, evet, fazla CGI’ın çok kötü bir şey olduğuyla ilgili Star Wars: Episode II’den beri geek alemi olarak cümbür cemaat konuşuyoruz zaten. Ötekisi “Tokatlayarak hayalet dövmek nedir ya?” diye bir yorum yazmış, e Paul Feig böyle mizah yapan bir adam. Önceki filmlerinde de Sandra Bullock’un burnundan alnına bant çekip, Melissa McCarthy’yi lavaboya sıçtırmıştı. Adamın da filmi yöneteceği aylardır belli yani, bunun da sürpriz olmaması lazım.

Bunların ışığında, bana fragmanla ilgili yapılan tek samimi yorum, “Kadınların ne işi var lan Ghostbusters’ta, berbat olmuş” gibi geliyor. Diğer hepsi, erkek alanını “işgal eden” kadınlara “tanınan” bu “iltimasa” sinirlenen, ama bunu yüksek sesle söylemek istemeyen insanların rasyonalizasyonları ve bu insanların yarattığı garip öfke trenine istemsizce atlayan insanların yarımağız tespitleri. Çünkü mesela, Bevan Bell isimli baya yetenekli bir arkadaş, fragmanı tekrar editlemiş. YouTube’a koymuş. Reddit falan çok coştu. Like’lar aldı başını yürüdü, izlenme bir milyon. Ve fragmanın yani ötekisine kıyasla kalitesi öyle çok da ahım şahım değil. Ötekisi düz Hollywood fragmanıysa, bu sadece düz+ olmuş.

Eski müzik kullanılmış, sekanslar kısaltılmış, bir de Leslie Jones’un replikleri atılmış. “Kızıyoruz ama, seksizmden değil” demek için fırsat kollayanlar da aşağıyı doldurmuşlar. E… Peki. O zaman filmle ilgili beklentilerimizi tekrar sıfırlıyoruz, çünkü neticesinde seksizmden kızmıyorduk filme, fragman kötü diye kızıyorduk, değil mi? İşte değil. Bu tamamen “seksizmimi de yapayım, ama seksist de denilmesin” için bulunan tatlı bir orta yol. Gerçek fragmanın hâlâ 300K dislike’ı var, altında da “Kadınlar ve erkekler arasında fırsat eşitliği yok. Kadınlara daha çok fırsat veriliyor artık, erkekler kadar çok çalışmıyorlar, onlara iltimas geçiliyor, bir de elit alanlara girmiyorlar… üzgünüm ama gerçek bu” falan gibi yorumlar var. Ama yoo, gerçekten, fragmanın böylesine tepki almasının hiç alakası yok canım cinsiyetçilikle falan. Ne münasebet? Film kötü film, o yüzden…

Neyse, “daha iyi” olan fragmanı şuraya iliştiriyorum. Benim bununla ilgili son eyyorlamam, bence yeni fragmandaki yeni Ghostbusters müziği orijinalinden daha güzel. Sony full şarkıyı bir yere falan koyarsa, baya da koparak dinleyesim var açıkçası. Fragman şu şekilde. Ahanda buyurun.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.