İnternet deyince aklınıza ne geliyor? Resimleri, imgeleri, kelimeleri çıkartın işin içinden. Sadece bir sembol, bir ikon gelecek olsa; ne olurdu? Muhtemelen, pek çok kişi için cevap @ sembolü. Eskiden muhasebede “oranında” anlamına gelen bu sembol, artık hiçbir muhasebeci tarafından “15 Kitap @ 10 TL = 150 TL” gibi denklemlerde kullanılmıyor. Artık o bizim internet sembolümüz. Dijital çağın işareti. İnternet kafelerin en sevdiği kelime oyunu aracı.

İşte bunun olmasını sağlayan bir adam var aslında. Ray Tomlinson. Tomlinson 23 Mart 1941, New York doğumlu. Bir bilgisayar yazılımcısı. MIT mezunu, elektrik mühendisi ve e-mail dediğimiz şeyin babası. Tomlinson, 1967 senesinde BBN Technologies firmasına katılıyor. ARPANET ağı için paylaşımlı bilgisayarlar içinde bir mesaj sistemini değiştirmesi isteniyor kendisinden. O da eskiden yazdığı bir dosya transfer programındaki kodu alıp, buraya uyguluyor. Böylelikle ilk kez, başka bilgisayarlara mesaj gönderebilen bir program çıkıyor ortaya. İlk e-mail.

Ray Tomlinson

Normalde paylaşımlı bilgisayarlarda, mesajı alacak kişinin kullanıcı adını girmek yeterli oluyor, ama burada farklı bir bilgisayar olduğu için, Tomlinson bir çare aramak zorunda kalıyor. Bunu da, isim@sunucu şeklinde yapmakta buluyor. Böylelikle, muhtemelen o an hiç farkında olmasa da, internetin mührünü basmış oluyor. Merak etmeyin, pek çok muadili öncünün aksine, Tomlinson’ın bu katkılarından dolayı hakkı teslim ediliyor. Ödüller, Internet Hall of Fame’de en keskin harflerle yazılan isimler, onore edilmeler…

İşte biz geçtiğimiz günlerde, bu güzel ve dahi insanı kaybettik. Raymond Samuel Tomlinson, 5 Mart 2016 günü, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. Vefat sebebinin kalp krizi olduğu tahmin ediliyor. Haber TCP/IP’nin yaratıcısı, yani bir diğer efsane Vint Cerf tarafından da doğrulandı. Tomlinson internetin gelişiminde çok büyük yer tutan bir insan. Üzerine mührü o bastı, sembolünü o belirledi. Ve yeni çağın temel iletişim sistemlerinde de onun çimentosu var. Herkese böyle bir hayat nasip olmaz. Sör Tomlinson, toprağınız bol olsun, ve hayatımıza kattığınız her şey için teşekkürler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.