Bu cuma günü Netflix’e gelecek olan Glass Onion: A Knives Out Mystery vesilesiyle size “Katil Kim?” temalı bir liste hazırlamak istedim. Filmlerin hepsi kendi yöntemleriyle işliyor tabii bunu. Kimi daha eğlenceli bir akış sunarken kiminde ise gerilim dozajı yüksek. Günün sonunda ise sinemanın belki de kendisinden bile eski olan bu hikâye örgüsünün beş tane örneği karşınızda.

1- Happy Death Day

Vizyon Tarihi: 2017

Muhtemelen bu listedeki en az bilinen yapım olan Happy Death Day benim bu filmler arasından en çok sevdiğim olabilir. Aslen bir “Bugün Aslında Dündü” tadında zaman döngüsüne sıkışma muhabbetini içerse de, buradaki fark baş karakterin o aynı gün içinde hep aynı kişi tarafından öldürülmesi ve tekrardan başa dönmesi. Film hem baş karakterin bu süreçteki değişimini hem de katili bulma çabalarını eğlenceli ve zaman zaman da korkutucu bir şekilde anlatıyor. Devam filmi de en müthiş devam filmlerinden biridir, belki başka bir listede onu da anarız.

2- The Usual Suspects

Vizyon Tarihi: 1995

Daha hâlâ izlemediyseniz diye çok bir şeyi açık etmemeye çalışacağım bu filmde karakter Verbal Kint’in sorguya çekilirken, kendisi de dahil bir grup insanın milyon dolarlık bir soyguna Keyser Soze adındaki gizemli suç lideri tarafından nasıl itildiğini izliyoruz. Olayların yaşandığı iskelede bir patlamaya kadar varan hikâye boyunca söylenenlere ve gördüklerinize dikkat edin.

3- The Nice Guys

Vizyon Tarihi: 2016

Çıktığı zamanda gişede adeta çakılan ama aslında hiç de fena olmayan bir film The Nice Guys. Shane Black tarafından yönetilen Lethal Weapon zamanlarından bildiğimiz buddy-cop türünü de kapsayan hikâye, işleri şiddetle çözmeye meyilli Jackson Healey ile özel dedektif Hollan March’ın 1970ler Los Angeles’ında bir porno yıldızının öldürülmesinin ardından olayı çözmek için aynı kadının peşine düştüklerinde kurdukları zoraki ortaklığı ve cinayete kurban giden sektör çalışanlarının sayısının her adımda arttığı bir komployu konu ediniyor. Ryan Gosling de en iyi performanslarından birini sergiliyor, onun için bile izlenir.

4- Murder on the Orient Express

Vizyon Tarihi: 2017

Cinayet deyince Agatha Christie anılmadan olmaz. Popüler kültürde her zaman Sherlock Holmes tarafından gölgede bırakılsa da Hercule Poirot isimli dedektifin belki de en bilinen macerasını işleyen Murder on the Orient Express sayısız kez, farklı mecralarda kendine yer buldu. En günceli ise bundan birkaç yıl önce vizyona giren ve kadrosu yıldızlardan geçilmeyen versiyonu. İstanbul’dan Londra’ya giden bir trende işlenen cinayet sonrası Hercule Poirot’un her biri şüpheli konumundaki tren yolcuları arasından katilin kim olduğunu bulmaya çalışmasını izliyoruz. Bu film ayrıca Can Sungur tarafından da spoilerını yediğim eserdir, buradan kendisine tekrar teşekkürler.

5- Scream

Vizyon Tarihi: 1996

İşte bir klasik! Her ne kadar o Ghostface maskesinin ardında kimin olduğunu muhtemelen çoktan biliyor olsanız da bu filmi listeye koymama engel değil. Katil bahane, meta hikâye şahane diyebileceğimiz ve korku sinemasının en kendine has örneklerinden Scream, günümüzde hâlâ daha güçlü bir şekilde devam edebilen bir seri. Her fırsatta diyorum ama kesinlikle izlemelisiniz!

Bonus: Tabii Ki Knives Out

Vizyon Tarihi: 2019

Bu filmin insanların övdüğü kadar zekice ya da şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum ama izlemesi zevkliydi. Özellikle Daniel Craig tarafından canlandırılan dedektifimiz kendi başına seriyi taşıyabilecek şekilde yazılmış. Chris Evans da Captain America ve romantik komediler dışında bir şey oynamış, görmek için bile izlenir. Kadronun da yine dolu dolu olduğunu söylemeden geçmeyelim. İzlediyseniz de devam filmi gelmeden bir hafızanızı tazeleyebilirsiniz.

Katil kim?” türüyle aranız nasıl? Listedeki filmlere neler eklemek istersiniz? Knives Out’un devamını merak ediyor musunuz? Bu tür filmlerden sizi en çok şaşırtanı hangisiydi? Yanıtlarınızı isminizi bize söylemeden paylaşın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.