Yeni yıla girmemize artık günler kalmışken, yavaş yavaş karlı günlere doğru ilerlerken, yılbaşı havası yavaş yavaş üstümüze sinmeye başlarken evinizin sıcak bir köşesinde, mümkünse akşam vakti oturup keyifle okuyacağınız bir çizgi romanı tanıtmanın uygun olacağını düşündüm. İsmi ve teması zaten bu havayı veriyor ama inanın içeriği de aynı şekilde sizi ecnebilerin “christmas” dediği dönemin havasına sokacak bir eser bugünkü Türkçe çizgi roman köşemizin konuğu. “Batman: Noel”den bahsediyorum.

Lee Bermejo’nun yazıp çizdiği bu tek sıkımlık –yazar burada one shot terimini çevirmeye çalıştı– Batman öyküsü, Charles Dickens’ın “A Christmas Carol” adındaki klasik kısa öyküsünün yarasa temasına uyarlanmış hali. A Christmas Carol’ı bilirsiniz, kesin bir yerlerde duymuşsunuzdur,binbir versiyonu yapıldı, hani cimri pis adam Scrooge noel arefesinde üç hayalet tarafından ziyaret edilir, alırlar bunu geçmişe, bugüne ve geleceğe götürürler, adam bir anda içindeki iyiliği bulur falan. Bu hikaye Batman’e nasıl mı adapte edilir? Çok güzel bir şekilde…

040-41yekf2

Adetim olduğu üzere okumamış olanların tadını kaçırmamak için hikayeye çok girmeyeceğim, ama şu kadarını söyleyeyim, bu çok alakasız görünen Dickens işi Batman’e ve onun atmosferine ancak bu kadar başarıyla uyarlanabilirdi. Hani en ufak bir zorlama, en ufak bir yapmacıklık yok. Hikaye resmen akıyor, kendi kendini yazıyor. Elbetteki Batman’in dünyasından pek çok tanıdık ismi görüyoruz ve bunların hikayeye adaptasyonu da çok başarılı olmuş. Batman’in efsane düşmanları, geçmişinde ız bırakmış hatıraları bu noel hikayesinde kendilerine çok güzel yerler bulmuşlar. Bir de üstüne bütün bunlar sıradan bir adam olan Bob üzerinden anlatılınca hakikaten enfes oluyor. Bu işin Lee Bermejo’nun ilk çizgi roman yazarlığı olduğuna inanmak güç.

Evet çizgi romanı öne çıkaran hikayesi ama Lee Bermejo yazarlıktaki hünerini aynı şekilde çizimlerde de göstermiş. Derinlikli, gerçekçi, hikayeyle muazzam bir uyum göstermiş çizimler elinizdekinin sıradan bir çizgi roman olmadığını gösterir nitelikte. Kullandığı ton olarak da temel aldığı hikayeye de son derece uygun olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Buradaki başarısını gördükten sonra neden daha önce dikkat etmemişim diye oldukça hayıflandım ve hemen şöyle bir araştırdım. Daha önce okuduğum ve başarılı bulduğum başka işlerde de imzası olduğunu gördüğümde -Brian Azarello’yla birlikte kotardıkları Joker gibi mesela- çok da şaşırdığımı söyleyemeyeceğim.

maxresdefault

Temamız zamana uygun, hikayemiz mükemmel, çizim kalitemiz üst düzey, peki daha ne istiyoruz? Elbetteki başarılı bir çeviri, güzel bir basım, bir de kaliteli kalın kapak olsa tadından yenmez di mi? Şanslısınız JBC bu isteklerimizi çoktan yerine getirmiş. Yani bu güzel işi kaliteli bir basımla kendi dilimizde okuma şansına da sahibiz. Hazır yılbaşına çok az kalmışken Geek arkadaşlarınıza hem günün anlam önemine hem de onların damak zevkine uygun bir hediye düşünüyorsanız, işte çözüm önünüzde. Bu geek-hizmetini de tamamladıktan sonra, önümüzdeki çizgi roman incelemelerinde görüşmek üzere der kaçarım..

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.