Bilmiyorum eskiden oyun dergilerini, yayınlarını takip eder miydiniz? Video oyunuyla –ve sadece video oyunlarıyla- ilgili yayın yapan mecralarda yaz başladı mı daimi olarak bir “lan oynayacak oyun bulamıyoruz, dergi boş kaldı” hissiyatı baş gösterir; kapaklara Ground Control minvali kışın çıksa yüzüne hürmeten bile bakılmayacak oyunlar basılırdı. Benim de kafamda hep öyle kaldı o yüzden. Ve son birkaç yıldır da, tam bu yüzden, yazları kendimi afallarken buluyorum.

Eskiden bunun böyle olmasının sebebi, oyunların sadece orta ya da büyük ölçekli dağıtımcıların elinden çıkan şeyler olmasıydı. O insanlar da Noel-Şükran Günü-Yılbaşı dönemi çıkıp, on kat daha fazla satabilecek bir oyunu yazın çıkarmayı pek anlamlı bulmuyorlardı. Artık böyle bir dünya yok. Büyük oyunlar yine mümkünse Kasım – Ocak arasına atıyorlar canlarını, ama onları bekleyene kadar vakit geçirebilecek tonlarca da “bittiğinde çıkartırız nasipse” modeli çalışan indie oyun var.

İşte bu yüzden, bir süredir yazlarımız şenlikli geçiyor. Bu Haziran da, bu yeni oluşmaya başlayan kaideyi destekler türden. Bize inanmıyorsunuzdur diye, şöyle listeledik. Buyurun!

 

Hearts of Iron IV

01 Hearts of Iron

6 Haziran – PC, Mac, Linux

Hearts of Iron serisini bugüne kadar hiç duymadıysanız, sizi temin ederim, şu dakikadan sonra başlamak pek akla uygun bir şey değil. Hearts of Iron, listemizdeki en acımasız oyun serisi muhtemelen. Kuzeni Europa Universalis gibi, çok sert bir öğrenme eğrisine sahip bir oyun kendisi. Yalnız onu bir kere aştınız mı… İşte o zaman, “Allah’ım çabuk HoI IV çıksın, tükenmek, tüketmek, bitmek ve bitirmek istiyorum” duaları ederken buluyorsunuz kendinizi.

 

Mirror’s Edge: Catalyst

02 Mirror's Edge

7 Haziran – PC, PS4, XBO

Video oyun dünyasında devam işleri genelde erken gelirler. Bazı seriler için iki oyun arasındaki süreyi yıl ile telaffuz etmek bile fazla gelir. Aylardan başka bir şeyin girmediği olur araya. Mirror’s Edge, bu durumun feci istisnası. İlk –ve tek– Mirror’s Edge çıkalı neredeyse sekiz sene oldu. Sekiz. İlk Mirror’s Edge çıktığı gün doğan çocuklar bugün Catalyst’i oynayıp, anlayıp, okuldaki arkadaşlarına anlatabilecek yaştalar yani. Bu kadar uzun süreden sonra, tekrar bizi etkisine alabilecek mi Mirror’s Edge? 7 Haziran’da göreceğiz!

 

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter

03 Sherlock Holmes

10 Haziran – PC, PS4, XBO

Frogwares’in bir süredir sessiz sedasız yürüttüğü bir seri Sherlock Holmes. Kendine has küçük bir hayran kitlesi var ve o hayran kitlesini de her oyunla biraz daha ihya ediyorlar. İşin ilginci, Sherlock ismini takıştırdığımız her şey başın alıp fezaya uçarken, Frogwares hâlâ küçük sahnelerde gitarını tıngırdatıyor. Bu durum, bu sefer değişebilir. Oyunu biraz daha modernize etmişler, esas oğlanımız biraz gençleşmiş, mekanikler zaten olduğu kalitede… Bir şans verilmeli bence, özellikle de Sherlock hayranıysanız!

 

Grand Kingdom

04 Grand Kingdom

21 Haziran – PS4, Vita

Öhüm… Burası biraz şahsi. Farkındayım, Grand Kingdom şu kadar büyük isimli oyunun arasında biraz Burhaniye metrobüs durağı gibi kalıyor. Sağında solunda daha önemli şeyler var, ve onlardansa çok da düğmeye basıp inmenizi sağlayacak bir isim değil Grand Kingdom. Ama eğer taktiksel oyunları seviyorsanız, Japonya video oyun ekolünün estetiği size hitap ediyorsa… O zaman siz de benim gibi, Grand Kingdom’ı yazın bir yerlere.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.