Bu geek alemi, çok farklı bir alem cidden. Bir hafta evvelinden şaşkınlık ve hayranlıkla karşıladığınız bir mesele, ertesi güne ya da ertesi haftaya önüne havası alınmış balon gibi pıslayabiliyor. Öyle ya, geçen hafta şurada yazdığımız Ed Skrein haberinin geçerliliği de, aynı etkiyle havadan pıslayarak önümüze düşüverdi. Hatta bizzat aktörün kendisi o olumsuz gelişmeyi veren isim oldu. Olumsuz gelişme dediğimiz de, Twitter’daki kişisel hesabı üzerinden Hellboy rebootunda oynayacağı rolü resmen bıraktığını duyurması.

Evet, Ed Skrein resmi olarak Hellboy reboot kadrosundan ayrıldığını duyurdu. Üstelik öyle teknik parasal problemlerden de değil bu veda, gayet de hayranların önemsediği ve ince eleyip sık dokuduğu bir sebepten ötürü gidiyor Skrein abi:

“Bu rolü kabul ettiğimde, karakterin asıl çizgi romanlarda karışık-Asya-kökenlerine sahip olduğunu bilmiyordum. Duyurulduğundan bu yana, ortaklıkta hep yoğun bir tartışma ve anlam vermesi zor bir hüzün vardı ve ben de doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yapmalıydım. Bu karakteri kültürel olarak doğru bir şekilde sunmak, insanlar için büyük bir önem taşıyor belli ki ve bu sorumluluğu göz ardı etmek de, etnik azınlıkların sanattaki hikayelerini ve seslerini engellemeye yol açacak bir endişeyi devam ettirir. Bence bu saygı duyulması ve onurlandırılması gereken bir şey. Bu sebeple de, daha uygun birileri seçilebilsin diye rolden vazgeçme kararı aldım. […] Hellboy rebootunu bırakmaktan dolayı üzgünüm; ama eğer bu karar bizleri (sanattaki eşit temsil edilmeye yönelik) o güne bir adım daha yaklaştıracaksa, buna değer.”

rtx299dm-e1504001292821

Şu beyandan sonra aklınıza birden fazla şey gelebilir: “Rolü kabul etmeden önce düzgünce araştırmamış mı yani?” “Fazla duyar kasmış falan filan feşmekan.” İlk olarak düşündüğünüz meselelerin bu olması aslında çok normal ama vurguyu Ed Skrein’in söylediklerinin özet olarak aklımızda kalması gereken kısmına çekeceğim direkt. “Karakter aslen karışık-Asya-kökenlerine sahip ve bu sebeple doğru bir seçim yapılması için rolden vazgeçtim.” Üstelik yazdığı o uzun duyurunun içinde bir de, kendisinin de karışık kökenlere sahip olduğunu belirtmiş Skrein. Yani bu durumu en iyi anlayacaklardan birinin kendisi olduğunu eklemiş.

Bunun üzerine bir şey demek ne kadar doğru, artık oturup bir düşünelim istiyorum. İster duyar deyin ister başka şey; önemli olan biz bugün buna şahit olabiliyoruz. Ben başka oyuncuların sırf bu sebepten ötürü, üstelik o role uymadığına dair -gerek film öncesi ve gerek film sonrası- ne kadar çok eleştiri alırlarsa alsınlar, bir kez bile geri adım attıklarını pek hatırlamıyorum. Koskoca Hollywood’da paranın ve şöhretin peşinde olmasa da ekmeğinin peşinde koşanlar da dahil, bu kararı verecek insanların sayısı bir elin parmağını geçiyor mu sizce? Üstelik böyle bir duyuruyu da “hayranlar üzüldü” gibi bir gerekçe göstererek anlatmış adam. Ben böyle bir gerçekçilik ve samimiyet için şahsen dümdüz tebrik ediyorum kendisini, kıyak hareket. Ed Skrein babamın oğlu değil, bir şey değil; tebrik etmem de onun haberinde değil ama şu gelişmeden sonra oturup bir düşünmek, ne kadar duyarlı bir davranış olduğuna karar vermek bence boynumuzun bir borcu bence. Haber vermesi bizden, fikir belirtmesi sizden.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.