İnanın şu an çok karışık duygular içerisindeyim sevgili geekler. Şurada kaç kez Runaways tartışmışımdır kestiremiyorum şahsen, ama her fırsatta anlattıklarımla bendeki yerini çok rahat anlayabilmişsinizdir diye düşünüyorum artık.

Evet, konumuz Runaways çizgi romanı ve onun Kasım’da gelen dizisi. İnişli çıkışlı bir heyecan metrem oldu bu dizi için, mütemadiyen hem de. Önce dizisi geliyor diye sevinçten çıldırdım, sonra gidip biricik favorim Molly Hayes’i, kocaman puntolarla MOLLY HERNANDEZ yaptılar diye sinir krizleri geçirdim. Fragmanı geldi, eli yüzü düzgün bir şeyler görebildim diye sakinleştim hemen arkasından. Devamlı olarak bir aşağı bir yukarı oynayan bu heyecan seviyem, artık ne yapacağını şaşırdı çok net bir şekilde.

Geçtiğimiz haftalarda da Dr. Doom olarak tanıdığımız Julian McMahon‘ı da kadrosuna gizemli bir “Jonah” isimli karakteri olarak katan dizi, şimdiden yabancı medya tarafından ilk izlenim adı altında değerlendiriliyor. Bizzat Comicbook.com değerlendirmesini okuyalım, bir iki kelam da biz burada edelim istedim. Okurken söylemek istediğim birtakım şeyler çıktı çünkü.

runaways-tv-series-cast

Öncelikle belirteyim, diziyi 21 Kasım’da izleyiciye sunacak olan platform Hulu. Bilhassa, daha önceden izlediğim ve hala da öve öve bitiremediğim The Handmaid’s Tale gibi şahane bir uyarlama yapımda Hulu’nun ne kadar şahane bir iş çıkardığını hatırladıkça, Runaways’e olan motivasyonum da tavan yapıyor. Öte yandan kötü ebeveynlerimizin çetesi olan Pride, oldukça güçlü bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkıyor olacak. Deneyimli ve tanıdık birtakım yüzlerin olması, hafiften yüreklere su serpebilir bu noktada. Üstüne bir de spesifik olarak Chuck’taki işinden dolayı gözde olarak gördüğüm Josh Schwartz var senarist ekibinde, bu da tebessüm ettiriyor. Fakat gel gelelim, motivasyonumu toplayabildiğim noktalar buradan öteye çok gidemiyor. Sebebi de kaynağımızın incelemesindeki tutarsızlıklarda yatıyor aslında.

Ya Comicbook.com’un bir uyarlama olarak yaptığı Runaways incelemesini yazanlar gerçekten olan bitenden habersiz ya da sahiden bu işin içinden çıkılmayacak kadar garip bir heyecan metre bunalımı yaşamaya devam edeceğiz. İncelemede “çizgi romana son derece sadık” yazan aynı insanlar, “herkesin ilişkisi yine aynı, Molly ve Gert hariç” ve “mutantın fikrinden bile bahsedemiyorlar ama sanırsak ki Molly’nin güçlerinde değişiklik yok” falan demişler. Bu sırada hala Pride üyelerinden olan Hayes ebeveynlerinden de ses yok. Kimliklerini Hernandez diye değiştirince, ekrandaki sürelerini de mi komple değiştirdiler acaba?

Kafamın karıştığı bir diğer nokta da şu: Zaten Hernandez yaptıkları ve aslen 11 yaşında olması gereken Molly’nin, bir de çizgi romandaki kurnazlığından uzak olduğunu yazmışlar. Hala bir “baş belası” olduğundan dem vuran incelemeden anladığım şey ise özetle “bir grup ergene yük olan en küçük yaştaki güçlü kız” imajını izleyecek olacağımız. Hocam, siz oturun önce bir Molly Hayes’in felsefesini anlayın.

runaways-marvel-hulu-tv-show

Hep Molly’nin değişikliklerinden bahsettim gibi duruyor ama, incelemede başka net değişiklikleri anlatmamışlar. İlk iki bölümlük incelemeden çıkan en nihai çarpıklıklar bunlar gibi duruyor. Çünkü Alex için yeterince suratsız, Chase için her zamanki kadar patavat yoksunu ve Karolina için ise hayranları tatmin edecek kadar iyi diye bahsetmişler. Nico ve Gertrude için de olumsuz bir şeyler yok. Aslına bakarsanız, incelemede olumsuz hiçbir şey yok. “Marvel’ın Riverdale’i” yakıştırması yaptıkları dizi için “hikayesine çok sadık” demelerine rağmen, eşek yüküyle kökten kazınan karakterlerin dışında bir de hikayedeki etkisinden şüphelenmemek zor olsa da, favori serilerimden biri için işlerin asla berbat olmamasını umut etmekten başka çarem yok şimdilik. Öte yandan, ilk iki bölüm olduğu için kendimi biraz telkin etmeye çalışıyorum bu noktada. Hulu, yalvarırım heyecan metremi yüksekte yakala ve asla bırakma.

İki bölüm için parmakları çaprazladığımız Runaways incelemesinden şimdilik daha fazla bir detay yok. Ortalara ya da sonlara doğru da Old Lace‘e dair bir şeyleri bir zahmet diziye de katmış olduklarını umut ediyorum artık. İlk cildin kilit noktalarından birinde oturan o koca yürekli dinozor için isyan bile başlatırım.

Yalvarırım şu dizi kötü olmasın, lütfen ya. Bu güzelim hikaye de, televizyon dünyasının popülist kavramlarında kurban edilirse çıldırırım artık.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.