Bir şeyi itiraf edelim: Türkiye’de olağandışı da, olağanüstü olmak da zor. Mutabıkız değil mi bu konuda? “Çekemeyenler köstek oluyor” gibi bir argümanın derdinde değilim. Sadece, basitçe, marjinalliği tolere eden bir eğilimimiz yok. Marjinallik tolerans görmeyince, muhteşemlik de arada gümbürtüye gidiyor. Huşu uyandıracak şeyleri yapacak insanlarda kendi kendilerini budama isteği uyandırıyoruz.

Bu yüzden arada yaptığı şey ya da konu aldığı şeyler bakımından değil ama, kendisi olmakta gösterdiği, olağanüstü olmakta gösterdiği cesaretle pek Batılı gelen; ama bir yandan da içinde bir yerlerde sizin kolayca bağlantı kurabileceğiniz denli yerel tatlara sahip bir forsla karşılaşınca insan ister istemez etkileniyor. Biliyoruz, Amerika’yı yeniden keşfettiğimiz falan yok ama, bizzatihi bu etkiyi yaratan Ekin Beril’le tanışmayan kaldıysa bir el atmak istiyoruz bu yüzden bugün.

Diyeceksiniz ki: “Arkadaşım, Sertab Erener’le düet yapmış bir insanı ne hüviyetle tanıştırma kelimesiyle anlatıyorsun?. Diyeceksiniz ve haklı da olacaksınız gerçekten. Ancak işte bir yandan da birisinin bu tanıştırma işini düzgün bir biçimde yapması gerekiyor. Çünkü bugün ekşisözlük’e Ekin Beril yazınca, ülkemizin ulvi ve dayanılmaz bilgi kaynağı aynı zamanda ülkemizin harikulade bir muadili olduğu için şöyle anahtar cümleler çıkıyor karşınıza:

  • aksan kasmasın, ingilizcesi o kadar iyi değil
  • sosyal medyada kendisine başarılıymış muamelesi yapmasın, daha o kadar meşhur olmadı”
  • insanlar özel bir şey varmış gibi davranmasın, sıradan bir müzisyen
  • beğeni sayısı abartı, patlak bir balon

Yani herkes ağız birliğiyle kendi bildiği yönde, kendi keyif aldığı biçimde kendi değerleriyle güzel bir şey üreten birinin götünün çok fazla kalkmasını engellemeye çalışıyor Ekin’i anlatırken. Çünkü… neden? Biz bilmiyoruz. Bizim bildiğimiz şey şu: Ekin Beril iyi bir müzisyen. İyi şarkılar yapıyor. Şarkılarını iyi videolarla süslüyor. Şu şekil de bir kanalı var. Aşağıdan da dinleyebilirsiniz.

Bu mudur? Budur. Bizce olağanüstü olmaya çalışması çok takdire şayan.

Buyurun.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.