Malum, tüm dünya son bir haftadır Infinity War fragmanını konuşuyor. Fragman Marvel’ın -kimsenin itiraz ediyor gibi gözükmediği- hesabına göre sinema tarihinin en fazla izlenen fragmanı olmayı başardı, başardığı gibi de internet lisanının bir parçası hâline geldi. 9gag’inden Reddit’ine dijital dünyanın uğrak yerlerinde “Get this man a shield” esprileri yapılıyor, Thanos sarıya boyanıp eline donut veriliyor, sonsuz tartışmalar dönüyor.

Bu bakımdan Infinity War başarılı bir fragman, bunu inkar etmek mümkün değil. Bir pazarlama başarısı olduğunun da altını çizmek gerekir. Disney’nin ufku bucağı hayale sığmayan pazarlama makinesi çok doğru bir iş çıkarttı Infinity War’ın yaylımında. Ancak fragmanların filmden ayrı bir sanat dalı olduğunu kabul ediyorsak, işbu fragmanın sadece fragman kimliğiyle Marvel’ın geçmiş işlerinin bazılarından daha sönük olduğunu da bence söyleyebiliriz.

Civil War‘ın hem “So was I” fragmanı, hem de “Underoos” fragmanı bundan daha heyecan verici ve akılda kalıcı kurgulara sahiptip örneğin. İlk Avengers fragmanında Nine Inch Nails’in We’re In This Together Now parçası muazzam kullanılmıştı. Thor: Ragnarok‘un da enerji seviyesi çok takdire şayandı nitekim. Bütün bunlar, yaptığı doğrularla Infinity War’ın -hype’tan ve filmden bağımsız- fragmanından ileriye taşıyordu muadili işlerini. Ancak hepsinin üstünde, bizce Marvel tarihinin en iyi fragmanları listesinin tepesinde bir iş var ki, Infinity War onu yerinden etmenin yanından bile geçemedi.

Filmin tonu burada gösterilenden çok daha farklı olduğu için, bir pazarlama ürünü olarak epey başarısız ilan edebiliriz Age of Ultron’un teaser fragmanını. Ama hepsini unutalım. Sadece iki dakikada kalalım, o iki dakika dahilindekileri alalım. Öylesine başarılı ki bu fragman. James Spader’ın Ultron olarak muhteşem sesi, harika tiradı. O tüyler ürpertici Pinokyo şarkısı. Tony’nin “Bu bizi soktuğum yolun sonu” repliğinden sonra gelen, tüyler ürperten, damak kaldırtan endüstriyel ritmler. Ve en sonunda, o mühür laf:

Now I’m free. There are no strings on me”.

İnsan imana geliyor, ayağa kalkıp fezaya koşmak istiyor, resmen ruhunu yükseltiyor. Bakın bu fragman çıkalı üç, fragmanın anlattığı film çıkalı iki sene oldu. Filmi de çıktı izledik, çok da beğenmedim. Yine de şu fragmanı izledikten sonra kendimi hedefsiz heyecanlar içinde buluyorum. Yani hakikaten, Age of Ultron’u değil de, şu fragmanın vaat ettiği filmi bulsam, çıldırarak izlerim!

Peki söz sizde geekler, sizin favori Marvel fragmanınız ne?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.