Bu hafta gözümü kapatmak ve kaderin beni yönlendirmesine izin vererek seçtiğim, korku, hafiften gerilim tadındaki filmimiz Hidden ile karşınızdayım. Yanlış bilmiyorsam Türkçe’ye “Sırlar” olarak çevrilen filmimizi incelemeye başlayalım. Gün ışığına son bir kez bakın…

Filmimiz, çok da dar olmayan bir sığınakta başlıyor. Anne, baba ve tek bir çocuğun oluşturduğu ailemizin, kısa zamanda kendilerini “yukarıdaki tehlikelerden” dolayı buraya kapatmış olduklarını anlıyoruz. Bu şekilde başlayan filmin ilerleyen zamanlarında bu tehlikenin ne olduğu, oldukça güzel bir şekilde (geri dönüşler ve başka çeşitli ayrıntılarla) seyirci ile paylaşılıyor. Çok fazla detay verilmese de bence verilen detay düzeyi tatmin edici. Ve kesinlikle seyircileri bekleyen sürprizler hazırlanmış, buna güvenebilirsiniz.

Yapım çok pahalı bir yapım olmamasına rağmen seyirciyi genelde sıkmıyor. Özellikle başlarda hemen bir aksiyon çıkmadığından ve hemen her şey açıklanmadığından hafiften sabır göstermeniz gerekebilir. Yine de film ilerleyen zamanlarda açılıyor ve kendine oldukça bağlayabiliyor. Belki koltuğunuzun ucunda seyretmiyorsunuz ama sıkıntıdan uyuklamanız da pek mümkün değil. Sadece, filmde onlarca kişi ve çok fazla yer görmüyorsunuz ki filmin amacı da bu değil. Filmi izlemeden bunu da aklınızda bulundurmanızda yarar var.

4

Oyuncu listemize de bir göz atalım; Alexander Skarsgard, Andrea Riseboroough ve Emily Lind, sevimli aile bireylerini oluşturmaktalar. Bayanların da performansı iyi ancak ben Bay Skarsgard’ın performansını daha çok beğendim. Kendisi ailesini hem yiyecek, içecek, barınma gibi sorunları hallederek koruyor, hem de psikolojilerinin havaya uçmamasını sağlıyor. Umarım böyle bir şey olmaz ama bir gün bir göçük altında ya da sığınakta kalırsanız bu adamın davranış, hal ve hareketlerini hatırlayın. Ahlakını da hatırlayabilirsiniz. Gerçekten kendisi örnek öğrenci.

Filmdeki gerilim-aksiyon seviyesinin de oldukça iyi dengelendiği kanaatindeyim; uzun zamandır kapalı bir yerde aynı insanlarla kalan kişileri psikolojileri, hem oyuncuların performansı hem de senaryonun yazımı açısından oldukça güzel yansıtılmış. Işıkları söndürerek ve sessiz bir ortamda izlememiz gereken filmde çok fazla kan ve şiddet öğesi yok. Yine de çok genç arkadaşlarımız bir kaç sahneden hoşlanmayabilirler. Eğer çok sıkılgan bir sevgiliniz yoksa -ya da kapalı yerde kalma korkunuz – rahatlıkla kız ya da erkek arkadaşla izlenebilir, “Tatlım biz de böyle kalsak, aynen bende seni korurudum böyle” denilebilir. İnandırılır mı o noktaya fazla karışmıyorum.

image_1

Filmde, olaylar gerçekleşir, yukarıdakiler aşağıdakilere yaklaşırlarken, insan “ben olsam ne yapardım” diye düşünmekten kendini çok fazla alamıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın toplumun tamamına sorun olacak şeyler karşısında nasıl sert önlemler alabilecekleri, olaylar yaşanmadan önce ve yaşanırken “daha büyük bir iyilik için küçük kötülükler” yapabileceğine dair bulgularımız da yine filmde mevcut. Aynı zamanda daha önce bir çok yerde görmüş olduğumuz insanın hayatta kalmak için neler neler yapabileceği, vurgulanan -ve insanı etkileyen- şeyler arasında.

Özetlemek gerekirse Hidden, sabır isteyen, ama siz sabır gösterdikçe o da elinden geldiğince kaliteli olmaya çalışan ve çoğunlukla da bunu başarabilen bir film. Özellikle filmin sonu, bence iyi ama kesinlikle yoruma çok açık bir şekilde hazırlanmış. Olayların kaldığı yerden ama bu sefer daha büyük bir grupla daha fazla mekanda geçmesi ile ikinci bir film yapılması gayet mümkün. The Duffer Brothers’ın yazıp yönettiği 2015 yılı filmimizin IMDb puanı 6.4. Bence tam gözünden vurmuşlar. Filmin sonundaki sürprizlere dayanarak hadi 6.5 olsun. Ortalamanın üstünde, kapalı yerlerde geçen korku-gerilim sayabileceğimiz filmlerden hoşlanıyorsanız tavsiye edebilirim. Bunlar dışındaki film-severler için de ortalamanın üstünde fena olmayan bir film olarak adlandırabiliriz.

Author

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.