Geçen sene Oscar adaylarıyla ilgili yöneltilen en büyük eleştiri, hemen hemen herkesin beyaz olmasıydı, hatırlayacaksınız. Selma filminin aday gösterilmeyişi, sene içerisindeki pek çok performansın pas geçilmesi… O yüzden 2016 Oscar adaylarının akibeti merak ediliyordu. N’oldu? Oscar adaylarının ekseriyetle beyaz olması durumu yine değişmedi. Straight Outta Compton, Creed, Beasts of No Nation gibi siyahi yaratıcıların, siyahi başrollü filmleri aday gösterilmedi.

Buna yönelik tepkiler de gelmeye başladı. Geçtiğimiz gün The Daily Show’un yeni sunucusu Trevor Noah, konuyu bir skecinde ele aldı; meseleyle ilgili haber, yorum ve analiz videoları düşmeye başladı. İlk radikal öneri de Jada Pinkett-Smith’ten geldi. The Matrix Reloaded, Magic Mike XXL, Gotham gibi işlerden tanıyor olabileceğiniz Smith, siyahi sinemacıların Oscar’ı boykot etmesi fikrini attı ortaya. Kendisi şöyle dedi.

Fish_Mooney_Gotham

Oscar’larda siyahi insanların ödül vermesi her zaman baş üstünde. Eğlendirmeleri de öyle. Ama sanatsal başarılarımız için çok nadiren takdir görüyoruz. Siyahi ve renkli insanlar, katılmaktan tümden vazgeçmeliler mi peki tümden? İnsanlar sadece bizim müsaade ettiğimiz şekilde davranabilirler bize. Büyük bir hayal kırıklığının ortasında, saygılarımla.”

Smith’in söylediklerine katılmamak mümkün değil. Akademi’de adayları belirleyen kitle, çok uzun süredir %95 gibi abesle iştigal bir oranda beyaz insanlardan oluşuyor. Bu sene de örneğin Straight Outta Compton’ı aday gösterirken, oyuncusunu, yönetmenini değil, ekipteki yegane beyaz kişiler olan senaristleri takdir etmeyi seçtiler. Idris Elba, Michael B. Jordan gibi çok takdir edilen siyahi performanslar pas geçildi. O yüzden, Smith’in radikal önerisini dikkate almamak mümkün değil. Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.