Çok garip olaylar bunlar. Oyun dünyasında yaratıcısıyla auteur seviyesinde özdeşleşmiş oyunları düşünüyorum. Civilization geliyor aklıma mesela. Civilization’ı yıllardır Sid Meier bizzat geliştirmiyor; ama hayranların şikayeti yok. Hatta pek çoğu bunu bilmiyor bile. The Sims diyorum, Will Wright bir Sims oyunu yapmayalı on yıl oldu, satışlarda bir çizik yok. John Romero sonrası Doom ve Quake’in geldiği yer de belli. Ama Metal Gear Solid? Kojima giderse onun kaderi gerçekten de meçhul. Hayranların tepkisini geçtim, başka biri o seriyi anlayabilir mi ondan dahi emin değilim.

Ama evet, böyle bir ihtimal var şu anda. Konami son birkaç gündür gerçekten de Gotye’nin bir zamanlar o her yerde olan şarkısındaki kişi gibi davranıyor. Kojima Productions’ın sitesini MGS sayfasına yönlendiriyor, Twitter hesaplarını kapatıyor, Kojima Productions Los Angeles stüdyosunun ismini “Konami LA” yapıyor ve hatta MGS’nin son üç oyunu Legacy Collection, Ground Zeroes ve Phantom Pain’in sitedeki resimlerinden A Hideo Kojima Game ibarelerini çıkartıyor. Kojima çırılçıplak soyunup bir duvarın önünde “But you didn’t have to cut me out!” diye bağırsa yeridir.

hideo-kojima-03-20-15-1

Peki nedir bu tatavanın sebebi? Konami resmi açıklamasında biraz ketum davranıyor, fakat Gamespot’a konuşan bir iç kaynak durumun vahim olduğu görüşünde. Bu kaynağa göre Kojima ve Konami arasında, kaba tabiriyle, bir güç kavgası yaşanmış. Bunun detaylarını tam bilemiyoruz, fakat sonuç itibariyle Kojima ile birlikte onun yakınındakilerin şirket e-postaları, şirket interneti ve hatta şirket telefonlarına dahi erişimlerinin kısıtlandığı söyleniyor. Buna paralel olarak Kojima-san’ın MGS V’in tanıtımında aldığı rolün de ufaltıldığı belirtilmiş. Yani tam bir AKP-Paralel Yapı kavgası değil mi şeklen?

E tamam da, bunun nihayeti nedir? Kojima ve arkadaşlarının kontratının Aralık’ta sonlandığı söyleniyor. Konami ise MGS serisini ne olursa olsun devam ettireceğini resmen açıklamıştı. Büyük ihtimalle Phantom Pain’den sonra MGS serisinin yaratıcısı uzun süredir çalıştığı firmasından ayrılacak. Hideo-san vakti zamanında “benim için Phantom Pain son MGS” demişti, fakat bunu MGS 3’ten beri dediği için çok ciddiye almamıştık. Bu sefer hakikaten son Kojima damgalı MGS Phantom Pain olacakmış gibi gözüküyor. Ama bakalım, çıkmadık candan ümit kesilmez. Hatırlayacaksınız benzer bir kavga Keiji Inafune ve Capcom arasında da yaşanmış, Inafune Mega Man’den koparılınca Kickstarter’la birlikte kendine “BirNeviMega Man” yapmıştı. Bakarsınız Kojima da öyle bir yola başvurur. Bekleyip görmek gerek.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Son dönemlerde okuduğum en üzücü haberlerden oldu. 🙁

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.