Meseleyi daha önce derinlemesine açmıştık, ama yine de bir özet geçmekte fayda var. Hideo Kojima, ömrünün çoğumuzun hayatından daha fazla süresini gömdüğü Konami şirketiyle ciddi anlamda bir kavga hâlinde şu sıralar. Meselenin bir güç savaşı, bir ego muharebesi olduğu söyleniyor; ama kimse detaylarını bilmiyor. Tek emin olduğumuz şey şu: iş Kojima’nın ismini her yerden silmek kadar ergen bir ayrılık tepkisine kadar vardı.

twcwusn2l1yoce5ovx96

Evet, Konami Kojima’nın merakla beklenen yeni Metal Gear Solid oyunu MGS V: Phantom Pain’in promosyon görsellerinden “Bir Hideo Kojima Oyunu / A Hideo Kojima Game” ibaresini sildi. Bu da büyük bir olay olmuştu zamanında, ama tabii sonrasında Kojima’nın Guillermo Del Toro ile geliştireceği yeni Silent Hil oyunu Silent Hills iptal olunca, hatta oyunun oynanabilir teaser’ı P.T. dijital alanlardan indirilip, daha önce oyunu indirip silenlerin tekrar indirmesi dahi engellenince unutuldu.

Ama belli ki birileri unutmamış. Dünyanın en iyi keçi simülatörü Goat Simulator’dan daha önce yeni ek paketi GoatZ uğruna biraz bahsetmiştik. Ben kendi payıma oyunun gayrı ciddi bir kaos deneyi olmaktan çıkıp, oyun dünyasını tümden parodileme misyonunu yüklenmesini çok doğru bulmadığımı söylemiştim, ama şu hâlimle bile adamların son hamlesini alkışlamadan edemiyorum. Zira oyunun yapımcısı Coffee Stain Stuidos, adı kendi oyunundan silinen Hideo Kojima’yı Goat Simulator’un credits sayfasına ekledi.

goat_simulator_kojima_credits_lol

Japon yapımcının ismi “Ekstra Özel Teşekkür” kısmında geçiyor, ve Konami’ye P.T.’yi geri getirmesi için de bir ricada bulunuyor. Kimisi buna bakıp, “reklam kasmışlar işte” diyebilir, ama ben hareketi samimi ve daha önemlisi de komik buldum. Eğer reklamsa bile, bende başarılı olduğunu söyleyebilirim. Hakikaten oyunu yapanlara saygım bir tık arttı bu hareket sonrasında. Şu Kojima-Konami kavgası, en güzel bu şekilde tiye alınabilirdi. Siz ne diyorsunuz? Komik olmuş mu?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Berke Kadam Reply

    Goat Simulator’ın oyun dünyasını ti’ye alan bir yapıya bürünmesi hoşuma gidiyor, bu gönderme de çok iyi olmuş 😀

  2. Ruşen Akman Reply

    Kojima diyince şimdi, MGS V Quiet sipariş eden oldu mu? 130 Dolara geliyor, kararsız kaldım 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.