Hollywood’da aktörleri değerlendirecek birçok farklı kıstas var; hayran kitleleri, eleştirmenlere kendilerini ne ölçüde sevdirebildikleri, janra tercihleri… Ama herhalde, bir Hollywood filminin yönetmeniyseniz, sizi en çok ilgilendiren istatistik ne kadar para kazandırdığı. Bunu hesaplamanın da bir yolu var. Oyuncuya ödenen ücreti, filmin kârına oranlamak. Yani aktöre verilen her dolar için, yapımcının ne kadar kazandığına bakmak.

Forbes dergisi her sene olduğu gibi, bu sene de tam olarak bunu yaptı. Yapımcıların aktörlere ödediği her doların karşılığını nasıl aldıklarını hesapladı ve ikinci sene üst üste olmak üzere, listenin zirvesini yine aynı adam çekti: Johnny Depp. Amerikalı aktör, kendisine ödenen her $1 için, yapımcılarına $1.20 dolar kazandırdı. Bu tek başına “hm?” dedirtebilir, isterseniz başka istatistiklerle destekelyelim. Mesela, tam tersi, yapımcısına en çok para kazandıran oyuncular kim?

Johnny-Depp

 

Hazır mısınız? Söyleyelim: 2015’te kendisine ödenen her $1 için tamı tamına $214 kazandıran Chris Evans, bu kategoride başı çekiyor. Onu $88 dolarla Mila Kunis, $85 dolarla Scarlett Johansson ve $83 dolarla Gwyneth Paltrow takip ediyor. Tabii ki bu rakamların böyle şişmesinde Chris Evans’ın görece ünsüzken Marvel ile uzun bir kontrat yapıp, geldiği yıldızlık mertebesinin altında para almasının ve Hollywood’da genel olarak kadınlara erkeklerden az ödeme yapılıyor olmasının da payı büyük.

O zaman Depp’i takip eden aktörlere gidelim isterseniz zarar listesinde. Johnny Depp her dolar için sadece yirmi cent kazandırırken, ikinci “en kârsız aktör” olarak Denzel Washington’ı görüyoruz. Kendisi –hazır mısınız- yapıcmılarına her dolar için $6.5 kazandırmış. Yani gerçekten de Depp’in son zamanlarda içine girdiği sarmalın izah edilecek bir yanı yok. Zira filmler eleştirel olarak da beğenilmiyor. Kimse de izlemiyor. E belli ki büyük paralar da almaya devam ediyor… Bakalım, belki 2017’de gelecek olan Pirates of the Caribbean 5 kurtarır Depp’i. Ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.