Bir senenin bitmesi demek, “sene sonu listelerinin” ortaya çıkması demek. Fark etmişsinizdir zaten, biz de inceden inceye giriştik bu meseleye. En iyi filmleri, dizileri ve çizgi romanları seçtik bile. Ama elbette, bizim de merak ettiğimiz bazı en iyi listeleri var. Bunların çoğunluğu da, eleştirmenler tarafından değil, saydığımız sevdiğimiz üreticiler tarafından yapılıyorlar. Başlarını da, her sene geleneksel olarak hiç aksatmadan en iyi 10 filmini seçip yayınlayan Quentin Tarantino çekiyor.

İstisnasız her sene listeye çok acayip filmler eklemekten imtina etmeyen bir adan Tarantino. Dünya üzerindeki en büyük sinema geek’lerinden biri olduğu için de listeleri her zaman kıymetli. Beğenmediğim bir filmi onun listesinde gördüğüm zaman bir tekrar düşünme ihtiyacı hissediyorum şahsen. Bu tabii, her zaman kusursuz bir şekilde işlemiyor; zira yani 2013 listesinde Kick-Ass 2’ye yer vermişliği de vardı… Ama bu seneki bir numarasına, tartışmasız bir şekilde katılıyorum. Zaten katılmamak da pek mümkün değil zaten. Mad Max: Fury Road. Henüz Top 10’u yayınlamamış olsa da, Tarantino şöyle anlatmış senenin en iyi filmi olarak gördüğü Fury Road’u.

mad-max-fury-road

Mad Max’in 35mm’lik bir baskısını aldım, ve evimde izledim. Bütün haftasonu boyunca o baskı bendeydi ve üç farklı defa izlerken buldum kendimi. Bir süre izlemeye direnmiştim aslında, çünkü ‘Mel Gibson’sız Mad Max mi? Unut gitsin! Mel Gibson’ın var olduğu bir dünyada ne demeye Tom Hardy’yi oynatıyorsun?’ diye düşünüyordum. Böyle çok isyankar olup #NotMyMax falan olasım vardı. Ama sonra filmi izledim, ve ‘Tamam, muhteşem bir film bu’ dedim. Tom da baya iyi oynamış, itiraf etmem gerekiyor.”

Yani görünen köy kılavuz istemez. Mad Max: Fury Road’u dünyanın en büyük sinema geek’lerinden biri köpek gibi övmüş, Rotten Tomatoes’da 100 eleştirmenden 98’i “izleyin bunu” demiş, bilimkurgu/büyük bütçe filmlerin makus talihini kırıp, “Kasım-Aralık’ta vizyona girmeyen filmler ödül sezonuna unutulur” klişesini yerle bir edip Altın Küre’ye aday gösterilmiş, Oscar yolu da açık… Ee, “böncö sököcö bör fölmdö” diyenler online mı?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.