Bundan tam bir yıl kadar önce çıkan Devs, çok ilgi çekici bir konusu ve teması olmasına rağmen nedense kendini yeteri kadar duyuramamış dizilerden. Tam da İlk Bölüm Canavarı’nın istediği türden, keşfedilmemiş güzelliklerden biri adeta. Peki üzerinden bir yıl geçince ancak keşfedebildiğimiz bu ilginç dizi Devs, nasıl olmuş?

Özet Geç!

Eğer iki kelimeyle özetleyebilseydim tuhaf ve ilginç derdim. Daha ilk dakikalardan “ne izliyorum yahu şu an?” hissi uyanıyor ve konusunu çözmeye çalışıyorsunuz. Hikayemiz de aslında bir grup süper zeki yazılımcının, evrenin sırrını çözecek -orası biraz karışık o yüzden böyle tarif etmek en doğrusu- bir proje geliştirmesi ve bu projenin gizli kalması için nelerin göze alındığını anlatıyor. Bu ekibe sonradan dahil olan bir yazılımcı Sergei ve onun sevgilisi olan Lily ile de hikayenin gelişme sürecini takip ediyoruz.

Ne Kadar Uzun?

Her bölüm yaklaşık 45-50 dakika civarında sürüyor ve bir sezonu sekiz bölümden oluşuyor. Konusu ve tonu itibariyle bir oturuşta sezon bitiresiniz geliyor ama bir bölüm izleyince oluşan tokluk hissi ara verme isteği uyandırabilir. Arayı da çok açmamak lazım diye düşünüyorum ki konuyu daha rahat anlayabilelim.

Ne Seven Bunu Da Sever?

Alex Garland’ın diğer işlerini yani Ex Machina, Annihilation gibi bilim kurgu temasını işleyen dizi ve filmleri seviyorsanız bunu da yüksek ihtimalle seversiniz. Özellikle bilim kurgu izlerken bazen içinizde oluşan o tuhaf, yabancı ve gizemli hava hoşunuza gidiyorsa; bu dizi tam olarak o hissi veriyor.

Ne Beklemeyin?

Bilim kurgu dediysek çok uçuk kaçık aksiyon dolu bir hikaye veya evren tasarımı beklemeyin, çünkü yok. Gayet bildiğimiz dünya normlarında, insanların işlerine gidip gelişini anlatıyor aslında. Yani, nasıl bir iş ama orası ayrı. Zaten dizinin asıl olayı da o iş ya, neyse.

Biraz Daha Detay Ver!

Daha detaylı anlat diyenleriniz mutlaka olmuştur çünkü bu dizi bırakın birkaç paragrafı, üzerine bir iki gün konuşsanız bile tam olarak anlaşılmayabilir. Bunu çok zeki olmanız gerekli anlamında söylemiyorum. Elimizdeki dizi tuhaf bir dizi ve bazen anladım zannettiğiniz şey tam olarak o zannettiğiniz şey olmuyor. Dizinin konusuna gelince, Amaya isminde dev bir teknoloji şirketimiz var. Bu şirket tıpkı Westworld ve Black Mirror dizilerindeki şirketler gibi mega projelere sahip, akıl almaz teknolojiler üreten bir teknoloji şirketi. ,Hatta eğer şirketin güvenliğini tehdit eden bir unsur varsa da bunu gözünü kırpmadan ortadan kaldıran bir şirket Amaya.

İşte bu şirketin başında olan ve Nick Offerman’ın muhteşem bir şekilde canlandırdığı Forest karakteri de “Devs” adındaki özel bir yazılım ekibini yönetmektedir. Bu ekip, o kadar büyük bir proje üzerinde çalışmaktadır ki bütün hayatın sırrı bu kodlarla çözülebilir. İşte bu yüzden bu projeyi korumak da çok önemlidir ve projenin güvenliği için ne gerekirse yapılabilir. Dizi de tam olarak bu özel yazılım ekibi olan “Devs”i ve bu ekibin üzerinde çalıştığı projeyi anlatıyor. Bu esnada hikayeye dizide gördüğümüz yazılımcı çift Sergei ve Lily dahil oluyor ki olaylar da onların dahil olmasıyla daha ilgi çekici bir hal alıyor zaten.

Diziyi ilgi çekici yapan unsur sadece bu ilginç yazılım ekibi değil. Dizi daha başlar başlamaz tuhaf, ilahi bir vokal eşliğinde açılıyor. Sadece açılış da değil. Bölüm boyunca pek çok sahnede zaten ilgi çekici olan şu “Devs” fikrine; normal bilim kurgu dizilerinde alışık olmadığınız tonda ve tuhaflıkta müzikler eşlik ediyor. Bir bakıyorsunuz acayip bir flüt, bir bakıyorsunuz kulağınızda çınlayan ziller derken ortam iki kat daha tuhaflaşıyor. Ses efektleri deseniz ayrı bir acayip. Sanırım bunu çok sık söyledim ama bu diziyi en iyi tarif edecek iki kelimenin “tuhaf” ve “ilginç” olduğunu düşünüyorum.

Ha bir de dizide işlenen ve belli ki sürekli işlenecek olan felsefe boyutu var. Kısaca özetleyecek olursak determinizm felsefesini öne çıkaran yani aslında evrenin işleyişinin ve gerçekleşen olayların bilimsel yasalarla zaten belirlenmiş olduğu fikrini öne çıkaran bir alt metni var. Bunu özellikle alt metin olarak yerleştirmeseler bile konunun temelinde belli ki bu fikir var. Bu da diziyi ilgi çekici yapan unsurlardan biri doğrusu.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Bu dizi daha başına oturduğum ilk anda “bu ne garip bir dizi böyle!” hissini bana vermeyi başardı ve bölüm bitene kadar da kafamda çeşitli soruların dönmesine, o tuhaf ve ilginç havayı dibine kadar solumama sebep oldu. Daha sonra olacakları da merak edip durdum. Eh, buraya kadar söylediklerimden anlayacağınız üzere kesinlikle izlerim diyorum. Çünkü adeta ilginç bir rüya görmüşüm de devamında ne olacağını görmek için bir an önce yeniden uykuya dalmalıymışım gibi bir his oluştu içimde. İşin sonu nereye varacak, bütün bu tuhaflıkların arkasında ne var çok merak ediyorum.

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.