24 Şubat 2021’de yayın hayatına başlayan görece taze Netflix dizisi Ginny & Georgia, İlk Bölüm Canavarı’nın radarına takıldı. Hazır radara takılmışken sevgili canavarımız da tecrübelerinden sizleri mahrum bırakmak istemedi. Bakalım başrollerini Antonia Gentry ve Brianne Howey‘in üstlendiği Ginny & Georgia, nasıl bir diziymiş?

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya karar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir ve kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Özgür ruhlu ve belli ki geçmişinde bir şeyler gizleyen Georgia Miller, ergenlik yıllarındaki kızı Ginny ve henüz anaokuluna başlamış olan oğlu Austin ile yeni bir başlangıç ​​arayışı içinde bir banliyoya taşınır. Ailenin gelişi, yıllardır oradan oraya seyahat etmekte olan Miller ailesi için çok yeni değildir ancak kasaba halkı için heyecan uyandırır ve aile, çok geçmeden yeni başlangıçlara giden yolun giderek zorlaştığını anlayacaktır.

Ne Kadar Uzun?

Ortalama 55 dakikalık bölümlerden oluşan dizinin ilk sezonu, 10 bölüm hâlinde yayınlanmış bulunuyor.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Gilmore Girls

Ne Beklemeyin?

13 Reasons Why, Euphoria

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Ginny & Georgia, tanıtımından hareketle ilk bakışta söylenebileceği gibi aile dramasına yönelik ortalama bir Netflix dizisi gibi başlıyor. Özgür ruhlu, çocuklarıyla arkadaşlık kurmaya çalışan ve cool görünse bile yeri geldiğinde disiplin sağlayan bir anne figürü ile belli ki ergenlik çağının sıkıntılarıyla uğraşacak olan, karşı komşunun çocuğundan mı yoksa okuldaki tatlı çocuktan mı hoşlanmalıyım diye hayaller kuran bir genç kadının hikâyesini izleyeceğinizi düşünüyorsunuz. Buraya kadar konsept ilginizi çekmediyse dizi de sizi fazla çekeceğe benzemiyor, izlemesem daha iyi diyebilirsiniz. Fakat pilot bölüm 55 dakika ve yaklaşık bir yarım saatin ardından dizi, klasik Netflix işi olmasının üzerine fazla çıkacağının garantisini vermemiş olsa da, klasik anne-kız ve coming of age hikâyesinden daha fazlasını anlatacağını hissettiriyor.

Bunun en büyük sebebi, her ailenin ergen çocuğuna anlatılmak istenmeyen gizli hikâyesinin olması temasının, Ginny & Georgia’da biraz daha ilgi çekici olmasıyla ilgili olabilir. İlk bölümden sinyallerini alsanız ve ardından neler gelebileceğinin tahminini yapmaya çalışsanız da tam olarak adını koyamıyorsunuz; biraz daha gizemli ve konuşması zor bir şeyden bahsedildiği, bunun da aynı zamanda gerçek bir hikâye olduğu izlenimi veriliyor. Gizemli geçmişin “Zengin ailemle aram bozuk” yahut “Yeni büyüyen gençlere ibretlik bir hikâyem var, hatalarımı tekrarlamayın” minvalinde, beklenilebilecek normallikte olmadığı hissediliyor.

Dizinin yayıncı platformu Netflix de aralarında bulunmak üzere verdiği karakter açıklamaları, bayağı bayağı klişe görünüyor. Neden böyle bir şey yapmışlar bilmiyorum çünkü aslında bu hikâyenin içerisinde, biri anne biri ergen kızı olarak belirlenmiş klişe rollerde asıl ilgi çekici olan kısım, karakterlerin klişe rollerinden uzaklaştığı kısımlar. Doğru, bu tanımlamadan yola çıkılarak gerçekten de karşımızda cool olmaya çalışan bir anne ve ona kızıp kapıları çarpma potansiyeli olan bir genç kız var fakat belli ki anlatılan hikâye bu değil.

Genel itibariyle iki türden seyirciyi de çekebilmek için hareket etmişler. Tempo ilk bölümdeki gibi ilerlerse, bir yandan Ginny ile birlikte bir ergenlik ve büyüme hikâyesi izlerken diğer yandan da Georgia ve onun geçmişi ışığında yetişkinlerin hikâyelerini aynı dozda elimizde bulunduracağız. Birinden sıkılırsanız diğeri imdada gelecek, bir de her zaman ikisinin bağlandığı bir merak uyandırıcı ana hikâye cepte duracak. Artılar olarak oyunculuklar başarılı, karakterler gerçekçi, diyaloglar iyi yazılmış, müzikleri de yerli yerinde. Dizinin tek eksi yanı, bir Netflix yapımı olması gibi gözüküyor.

Devamı Nasıl Olur?

Ginny’nin yeni okuluna ve yeni arkadaşlarına alışmasını, büyümenin getirdiği çatışmalarla birlikte izleriz, Georgia’nın karıştıracağı belli olan bazı haltları takip ederken de yavaş yavaş geçmişinde yaşadığı olayları aydınlatırız. Dizi, kendisini sezon finaline götürecek ayrıca bir heyecan unsuru olur mu ya da dehşetli bir hikâye anlatır mı, sanmıyorum fakat vaat ettiği hikâyeyi anlatırsa yeterli.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

İlk bölümünden hareketle Ginny & Georgia, anne-kız ilişkilerini ele almak ve bir başka büyüme hikâyesini anlatabilmek için güzel bir başlangıç yapmış, bu başlangıçta içerisinde yaşadığımız yılların dinamiklerini iyi yakalamış ve hikâyesini olabildiğince ilgi çekici bir hâle getirmiş gibi gözüküyor. Ben izlerim.

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.