Yüksek bütçeli oyunların ortalığı kasıp kavurduğu bu günlerde insan, bazen her şeyden uzaklaşıp kafasını dinleyeceği küçük oyunlar oynamak istiyor. Hele ki son zamanlarda üstümüze atılan ve yüzlerce saatimizi içine çeken açık dünya oyunlarından kaçarak; minik, tatlı bir limana sığınmak istiyor. İşte bugün, sizi benim sığındığım bu tatlı ve küçük limanlardan birine götürüyor ve Far: Lone Sails oyunu incelemeye başlıyorum.

İlk Kayıt Noktası, oyun seçmek için fazla zamanı, oyun satın almak için fazla parası, hem fazla zamanı hem de fazla parası olmayanlar ya da her ikisine de bol bol sahip olup, “oyun almadan önce bir de sizden dinleyelim” diyenler için yaptırılmış bir inceleme hayratıdır. Oyunların incelemeleri kesinlikle objektif değildir. İlk birkaç dakikadan spoilerlar içerebilir.

Özet Geç

Post-apokaliptik bir dünyada, inanılmaz tatlı bir karakterin, Okomotive adlı aracını sürekli seyir halinde tutmaya çalıştığı Far: Lone Sails; gerek bulmacaları, gerekse basit ama bir o kadar da eğlenceli oyun mekanikleriyle kafanızı bunaltan sorunlardan uzaklaştıran harika bir oyun. Oyunun atmosferi ve Okomotive’i kullanma mekanikleri gerçekten sizi kısa sürede içine çekiyor.

Ne Kadar Uzun?

Birçok farklı bulmacalar ile donanmış bölüm tasarımlarıyla size sıkmadan, eğlenceli bir oynanış sunan Far: Lone Sails, ortalama iki ila üç saat arasında bir oyun süresi sağlıyor. Fakat atmosfere dalıp gitmeniz ve bulmaca çözme hızınız oyunun bir saat daha fazla sürmesine neden olabilir.

Neyi Seven Bunu da Sever?

Sanırım buna vereceğim yanıt çok basit, eğer Gris oynadıysanız ve sevdiyseniz bu oyuna bayılacaksınız. Hatta ben Gris’i oynayıp ona benzer oyunlar ararken bu oyunu bulmuştum ve Far: Lone Sails bu konuda beni yüzüstü bırakmadı. Öte yandan eğer müziğin etkili olduğu bir atmosferde kalp ısıtan bir hikâye arıyorsanız Far: Lone Sails’i çok seveceksiniz.

Neyi Beklemeyin?

Far: Lone Sails, tatlı grafikleriyle size oldukça kolay bir oyun gibi gözükebilir fakat sizi temin ederim oyun hiç de öyle göründüğü kadar kolay değil. Yani tamam, atomu parçalamıyorsunuz ama yine de böyle arkanıza tamamen yaslanıp keyif çatacağınız bir oyun beklemeyin. Gemisini kontrol eden bir kaptan gibi bazen her yere aynı anda koşmanız gereken durumlar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Oyunda hayvan sevme var mı?*

Hayır, ne yazık ki oyunda hayvan sevme yok. Hatta oyunda hayvan bile yok.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Daha önce Far: Lone Sails oyununu biraz kafa dağıtmak için almış olduğumu söylemiştim. Benim oyundan beklentim oyun kolumu alıp, arkama yaslanıp, birkaç huzur dolu dakika ve güzel bir hikâye deneyimiydi. Fakat oyunda geçirdiğim birkaç dakikadan sonra bu oyunun hiç de öyle basit bir oyun olmadığını, aksine dikkatimi vermem gereken birçok detayının olduğunu anladım.

Oyunda Okomotive adlı bir aracı kullanıyoruz. Başlangıçta bu aracın birkaç tane aksamı var. Motor, frenler, buhar salma, yakıt ikmali gibi. Daha sonra araca yaptığımız eklemelerden sonra otomatik yakıt toplama süpürgesi, yelkenler gibi özellikler de ekleniyor. Ayrıca aracınızda çıkan yangınlara müdahale etmek için bir adet yangın hortumu ve aracınızı tamir etmek için bir adet kaynak makinesi de oyunda yer alıyor. Bunların her biri kendi başlarına basit birer mekanizma olsa da hepsi bir araya gelince gerçekten dikkatinizi vermenizi isteyen ve size gerçek bir aracı çalıştırıyormuş hissi veren bir sisteme dönüşüyor.

Okomotive’imizin hareket etmesinin sağlamanın asıl amaç olduğu oyunumuzda bize zorluk çıkartan bir sürü zorluk mevcut. Bunlardan en büyüğü enerji… Aracınızın ilerlemesine devam etmek için yolda karşınıza çıkan yakıtları dikkatlice toplamalı ve aynı şekilde dikkatlice kullanarak aracınıza enerji sağlamalısınız. Düşüncesizce harcadığınız enerji, size daha sonra yollarda yalın ayak yürüyerek yakıt aradığınız anlar olarak geri dönebilir. Tabii, oyunda özellikle yelkeni aldığınızda Okomotive, sadece yakıt ile değil rüzgar ile de hareket etmenizi sağlıyor. O da ayrı bir güzellik tabii.

Öte yandan oyunda bazen aracınızı bir yerlere çarpabiliyor, bazen yanlış yakıt kullanımı yüzünden aracınızın motorunu yakabiliyorsunuz. Böyle durumlarda da imdadınıza yangın hortumu ve kaynak makinesi yetişiyor ve aracınızı, yeniden eski haline getirebiliyorsunuz. Fakat bunların da enerji ile çalıştığını unutmamanız gerekiyor. Çok basit bir şekilde size sunulan bu iki yetenek gerçekten oyundan aldığınız zevki daha da artırıyor.

Far: Lone Sails, sadece mekanikleri ve oynanışıyla değil oyunda size verdiği kıyamet sonrasındaki bir dünya atmosferini çok iyi vermesiyle ve müzikleriyle de sizi etkilemeyi başarıyor. Neredeyse hakkında hiçbir şey bilmediğiniz ana karakteriniz için bazı anlarda oldukça duygulanıyorsunuz. Oyunun sonunda da bu duygular en tepe noktasına çıkıyor ve size harika bir oyun oynadığınızı bir kere daha kanıtlıyor.

Parasına değer mi?

Steam’de 25 lira gibi bir fiyata satılan oyun için parasına değmiyor dersem taş olurum. Fakat özellikle indirime girdiği zaman satın alırsanız paranızı çok daha efektif kullanırsınız.

Sonuç ve Puan: 8/10

Far: Lone Sails gerçekten oynar oynamaz beni içine çeken bir oyundu. Oyuna kendimi o kadar kaptırdım ki gerçekten bir kaptanın gemisini sevmesi gibi ben de Okomotive’e bağlandım. Fakat oyunun, oyun kolu desteği olmaması ve beklediğimden biraz daha kısa sürmesi beni üzdü. Keşke böyle çok az daha vakit geçirebilseydim Okomotive’im ile. Yine de ben oyuna on üzerinden sekiz veriyorum ve mutlaka denemenizi öneriyorum.

*= Bu kısmı çok sevdiğim Twitter sayfası Can You Pet The Dog sayfasından esinlendim. Kendilerini çok seviyoruz ve elimizden geldiğince onları kaynak göstereceğiz.

Author

İlk Kayıt Noktası, oyun seçmek için fazla zamanı, oyun satın almak için fazla parası, hem fazla zamanı hem de fazla parası olmayanlar ya da her ikisine de bol bol sahip olup, "oyun almadan önce bir de sizden dinleyelim" diyenler için yaptırılmış bir inceleme hayratıdır. Oyunların incelemeleri kesinlikle objektif değildir. İlk birkaç dakikadan spoilerlar içerebilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.