How I Met Your Mother ilk çıktığında hâlâ oturup Amerikan sitcom’u izliyorduk, hatırladınız mı? 90’ların muhteşem sitcom rönesansı sonrası kucağımızda Mad About You, Friends, Seinfeld, Cheers, Everyody Loves Raymond gibi klasiklerle kalmış, yeni hitler için de gözlerimizi Amerika tarafına dikmiştik. How I Met bu arayışın sonu gibi gelmişti hepimize. Espriler orijinaldi, karakterler enteresandı, oyuncuların kimyası üst düzeydi.

Gelin görün ki sonrasında dizinin yaratıcılarının söyleyecek orijinal şeyleri bitince dizi bir anda korkunç bir hızda çöpleşmeye başladı. Bu çöpleşme esnasında dizinin reytingleri istifini hiç bozmayınca, kanal da muhabbeti uzatmaya karar verdi. Dizi çöpleştikçe, yeni sezon duyurusu geldi; ve en sonunda How I Met Your Mother dokuzuncu sezonunda, kimseyi tatmin etmeyen bir finalle veda etti ekranlara. Öyle kötü veda etti ki, biter bitmez kültürel hafızamızdan silindi resmen. En azından, izleyici tarafında bizim hafızdan silindi. Belli ki, yapımcı kodaman kadrosunun gönlünde hâlâ bir yeri var.

Çünkü günlerde dizinin haklarını elinde bulunduran 20th Century Fox TV stüdyosunun patronu Dana Walden açıktan, net bir biçimde kadroyu tekrar toparlamak istediklerini söyledi. Walden’ın beyanları, şu şekildeydi:

How I Met Your Mother

Umarım bu karakterleri tekrar ziyaret etme şansımız olur ve bu hikayeleri anlatırız, tabii eğer dizinin yaratıcıları ve yıldızları da bunu istiyorlarsa. How I Met Your Mother dünya çapında hâlâ çok izlenen ve çok sevilen bir dizi“.

Bu benim hayatımda şu güne kadar duyduğum açık ara en saçma fikir. Gerçekten. Heroes’u tekrar yapmaktan bile kötü, X-Files’ı “geri geri getiriyoruz” diye duyurmaları kadar anlamsız. How I Met Your Mother biteli daha üç sene ancak oldu. İnsanlar hâlâ finalin ne kadar kötü olduğunu konuşacak dolular konuyla ilgili. Ve işin kötüsü, ortada anlatılacak bir hikaye falan da kalmadı. Friends gibi “Acaba buradan sonra ne yaptı bu karakterler?” diye bir soru da yok, zira dizinin finali zaten koskocaman bir “Bundan sonra ne yaptı bu karakterler” bölümüydü. Nedir huzurevi bölümleri mi çekilecek sonrasında?

Ben gerçekten anlamadım. Var mı anlayabilen?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.