The Dark Knight üçlemesini temel alacak olan Batman oyunu Middle-earth: Shadow of Mordor oyununun arkasındaki yapımcı Monolith Productions tarafından geliştiriliyormuş.

Project Apollo kod adıyla geliştirilen Batman oyunu 2010lu yıllarda yapım aşamasındaymış. Gün ışığı göremeden iptal edilen oyunda kullanılan materyaller sonrasında yapımcı tarafından sunulan Middle-earth: Shadow of Mordor oyununda kullanılmış. İptal edilmeden önce yaklaşık on sekiz ay boyunca geliştirilen Batman oyunu ayrıca Middle-earth oyununun en büyük alamet-i farikası olan Nemesis sistemini de ilk defa kullanacak oyun olacakmış.

Bu sistemin oyundaki kullanımı ise rastgele oluşturulmuş Gotham suçlularının ilk başta Kara Şövalye tarafından alt edilip, sonrasında daha güçlenerek ve yenildiklerini de hatırlayarak dönmeleri şeklinde adapte edilecekmiş. Tıpkı Middle-earth oyunundaki ork liderleri gibi yani. Oyunun iptal edilmesinin altında yatan en büyük sebep ise Christopher Nolanmış! Warner Bros. geliştirme sürecinin ilerlemesi için yapımcı firmaya yönetmenin de onayı olması gerektiğini belirtmiş. O sıralarda telefon kullanmayan ve bilgisayarı da internetsiz kullanan yönetmenimize ulaşmak da oldukça güç olmuş haliyle ve proje de rafa kalkmış.

Batman oyunları tabii ki Arkham serisi ile hepimizi mest etti 2010lu yıllarda. Ortaya çıkan görüntülere baktığımda, her ne kadar henüz yapım aşamasında olduğu için haksızlık etmek istemesem de, pek de iç açıcı bir şeyler görmüyorum. Bana en çok hatırlattığı şey 2005 filmi Batman Begins’in film oyunu. Onu çok zevk alarak oynamıştım PS2’de. Fakat Batman: Arkham Asylum’un 2009 yılında zaten çıkıp da insanları dumura urattığını düşününce bu iptal edilen oyun onun üzerine nasıl bir reaksiyon alırdı bilemiyorum.

Tabii ki Christopher Nolan’ın The Dark Knight üçlemesi bayağı popülerdi ve oyuna karşı da bir heyecan oluşabilirdi ama sanki çıkış yapsa pek de tatmin etmeyebilirdi gibi geliyor bana. Onun yerine önce Batman: Arkham City sonra da Batman: Arkham Knight oyunlarıyla Kara Şövalye deneyimini zirvede yaşadık zaten. Batman: Arkham Origins’i de unuttum sanmayın, hakkı yenen bir oyundur o da.

Batman oyunları arasında en sevdiğiniz hangisi? İptal edilen bu oyunun final halini oynamak ister miydiniz? Sizce film oyunlarını geride bırakmamız iyi oldu mu? Fikirlerinizi bize ham halleriyle yollayın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.