Hatırlayacaksınız, bir ara baya saçma sapan bir dedikodu dolanmaya başlamıştı internette. Bu söylentilere göre, Marvel çok da niyetlisi olmadığı Iron Fist dizisini iptal edip, yerine Netflix ile olan anlaşmasında oluşacak boşluğa bir Punisher dizisi koyacaktı. Bu dedikodunun zaten “Neden ikisini birden yapamasınlar ki?”, ya da “O kadar duyurduktan sonra Iron Fist’i neden iptal etsinler ki?” gibi saçma yanları olduğundan, aksini beklemiyorduk zaten. Ama yine de adettendir, haberini verelim: Marvel diziye bir patron bularak tüm bu söylentilerin fişini çekti.

Biliyorsunuz, Amerika’da diziler bir yazar ekibiyle yazılır, genelde de her bölümünü farklı bir yönetmen çeker. Bütün bu sürecin başında, üniter bir vizyon olsun diye bir “showrunner” vardır. Marvel-Netflix dostluğunun ilk ürünü Daredevil’da bu isim Spartacus çıkışlı Steven S. DeKnight’tı. İkincisi, Jessica Jones’da bu görev Twilight ve Dexter çıkışlı Melissa Rosenberg’indi. Luke Cage için Southland ve NCIS gibi polisiyelerde çalışmış olan Cheo Hodari Coker ile çalışmayı tercih etmişlerdi. Iron Fist’in patronu ise Scott Buck olarak belirlendi.

Iron-Fist

Buck’ın özgeçmişi çok da büyük değil. Bir dizinin patronluğunu üstlenmişliği yok. Fakat mazisinde, bizim de buralarda çok sevdiğimiz iki dizide yürüttüğü yönetici yapımcılık görevi var. Bunlardan biri, Dexter. Rosenberg gibi, muhtemelen Marvel’a da ana referans görevi gören dizi yine Buck için de Dexter muhtemelen. İkincisi ise, benim için şahsen önemi daha yüksek olan bir dizi. Six Feet Under. Buck, cenaze levazımatçısı bir ailenin karanlık hikayesini anlatan başyapıtta 19’ı süpervizör yapımcı olmak üzere 35 bölüm yapımcı olarak görev yapmış.

Six Feet Under benim için yeterli bir referans açıkçası. Onun haricinde Nikki ve The Oblongs dizilerinde de yapımcılık geçmişi var kendisinin. O yüzden, heyecan verici bir gelişme olarak kaydediyorum kenara. Yalnız, bu dizinin uzakdoğu kökenlerini çok da sahiplenmeyecek olacağına dair şüphelerimi de körüklüyor. Dizi zaten yine Hell’s Kitchen’da geçecek ve resmi sinopsise göre uzun süre kaybolan Danny Rand’in dönüşüyle başlayacak. Yani K’un L’un, en iyi ihtimalle ya finalde, ya da flashback’lerde gözükecek. Bu da iyi bir karar mı, emin değilim. Onu da dizi başlayınca göreceğiz muhtemelen. Bakalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.