Soğuk iklimin soğuk insanları gibi görünebilirler uzaktan bakınca. Ancak biraz yaklaşınca esasın sıcacık bir neşe ile dolu olduğunu görebilirsiniz. Piramidin tepesinden bakacak olursak Indie ve Electronic müzik çatısı altında bu dört ülkeden çıkan pek çok değerli isim var. Kimilerini pek çoğumuz tanıyor, kimisini müzik kanallarından gördüğümüz kadar tanıyoruz. Bazılarını ise duymamış olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Bu nadide isimlerin hiçbirinin hakkını yememek için ülke ve gruplarda alfabetik sırayı takip edeceğim. Kimseyi gücendirmemek için her zaman alfabeyi tercih edebiliriz. Böylece olası gönül koymalara karşı savunabileceğimiz bir savımız olur.

Danimarka

The Asteroids Galaxy Tour

Kopenhag merkezli The Asteroids Galaxy Tour, müzikal yolculuğuna 2007’de başladı. Günümüzde de hala faaliyetini sürdüren grubun en kilit özelliği vokalisti Mette Lindberg. Gerek grubun yüzü olmasıyla gerekse müzikal altyapılarına çok farklı bir motif kaçan ses rengiyle grubun ismini duyurmasında büyük bir rol oynadı. Psychedelic Pop, Acid Jazz ve Indie Pop etiketleri ise Wikipedia’nın uygun gördüğü sınıflar.

Efterklang

Efterklang’in yeri Danimarka için oldukça farklı. Çünkü gerek işledikleri konular gerekse müzikal yolculukları ile onlara halk ozanı apoletini taktı. Yukarıda bulunan Caravan isimli parça Parades isimli ikinci albümüne ait. Ve ilk iki albümleri benzer altyapıyı taşırken 3. ve 4. albümleri ile birlikte icra ettikleri altyapılar da değişiklik gösterdi. Indie Folk, Dream Pop ve Synthpop etiketlerini günümüzdeki parçaların için nitelendirirken Post Rock ve Dark Wave ezgilerini ilk dönemlerine ait görmüş Wikipedia.

Ayrıca ilk kez 2010’da İstanbul’a gelen Efterklang 2012’den sonra buraları da epey bir mesken edindi. İKSV Salon gibi sahnelerde sık sık boy gösteriyorlar. Denk gelirseniz kaçırmayın. Sakin ve güzel bir müzikal hikayeye sahipler.

Oh Land

Tam ismi Nanna Øland Fabricius olan Oh Land küresel başarısını 2011’de kendi ismiyle yayınladığı albümü ile sağladı. Öncesinde Fauna isimli bir albümü bulunsa da yedi cihandan sevgi kazanması için ikinci albümünü beklemesi gerekti. 2013’te ise Wish Bone isimli 3. stüdyo albümünü yayınladı. Oh Land dinleyicisine kurduğu masalsı diyarlarda dolaşmayı ve onlara neşeli hikayeler anlatmayı seviyor. Benzer tınılara yakınlık gösterse de Wikipedia onu Pop, Electronic ve Deneysel etiketlerine yakıştırmış.

Oh Land’in bir de Fleet Foxes’ın White Winter Hymnal isimli parçasını covarlamışlığı vardır. Çok da minnoştur.

Trentemøller

Trentemøller bu listemizdeki “Hakkında yoruma ihtiyaç duymayan isimler” kategorisine ait olduğu için onu sadece kabul edebiliriz. 1997’de kariyerine başlayan Anders Trentemøller; Minimal, Techno, Chillout, Ambient gibi electronic müziğin tabanındaki pek çok etiket ile parça yayınlamıştır. Ondan bahsederken “Çok bozdu.” demek dahi yakışık almaz.

Yukarıdaki parçamız ise 22 Mayıs’ta yayınladığı Deceive isimli son single’ıdır.

Finlandiya

Dallas Superstars

Dallas Superstars, Finlandiya electronic müzik sahnesinin pek çok üyesi gibi kısa zamanda kendini sevdirdi. Helium parçası bu konuda örnek niteliği taşıyor. Çünkü 2002 yılında yayınlanan parça döneminin oldukça ötesinde yer alıyor. O dönemlerde Psy ile başlayan herhangi bir tür için bile oldukça az örnek varken bu kalite ve altyapıda bir çizgi yakalamaları onların kıymetini de arttırıyor.

Desert Planet

İskandinav ülkeleri bir robot kolonisi olsaydı, monte edilirken her ülkeden bir vida artardı. Bu vidaların karşılığı ise Bitpop. Bu coğrafyanın havasından mıdır suyundan mıdır belli değil, Bitpop pek seviliyor. Sevildiği kadar da güzel icra ediliyor. Desert Planet ise 1999’dan bu yana ülkesi için bu vidayı robottan sakınıyor.

RinneRadio

RinneRadio bir akraba olsaydı kesinlikle çok görüp geçirmiş hayta amca olurdu. 1988’den beri aktif olan grup için milenyum bir milat niteliğinde. Müzikal kimliğini bu dönemde oturtan RinneRadio Jazz, Electronic ve Techno müziği öyle bir harmanlıyor ki epey uzaktan baksam Infected Mushroom’un Helsinki şubesi diyebilirim.

TJH87

TJH87, yani Rimo Juuti ve Hector 87 ikilisi diğer meslektaşlarına göre biraz daha geç gösteriyorlar yüzlerini. 2010’dan bu yana Nu Disco, Electro House, French House etiketlerinde emin adımlarla ilerliyorlar. Yayınladıkları 3 EP ve 4 single bulunuyor. Ancak öte yandan Avicii, Satellite Stories, Mani Hoffman gibi isimlere yaptıkları remixler ile de kendilerinden oldukça söz ettirdiler.

1 2
Author

"Serim olmak kolay değil." diyerek distopik bir çerçeve çizmeye yeltensem de insan göründüğünden öte bir canlı değil. Hayatın sadeliği ise mutluluktan ibaret. Veyahut tam tersi. Twitter: @mert_serim

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.