Emmy ödüllerinin adayları geçtiğimiz günlerce açıklandı, biz de Geekyapar olarak detaylıca önemli dalları sizlerle paylaştık. Az çok tablo beklediğimiz gibiydi, fakat birkaç sürpriz vardı. Aşağıda bizce bu sene muhteşem performanslar göstermelerine rağmen es geçilen 11 dizi veya oyuncuyu listeledik ama, ona geçmeden önce söylememiz gereken de bazı şeyler var.

Bunlardan birincisi, iki dizinin ısrarla aday gösterilmesini anlamıyoruz. Bunlar Downton Abbey ve Modern Family. Evet, iki dizi de bir zamanlar iyiydi; ÇOK iyiydi hem de. Ama bize soracak olursanız iki dizinin de heyheyli günleri gerilerinde kaldı. Artık yavaştan Emmy akademisinin onları zırt pırt aday göstermeyi bırakıp, yeni dizilere yol açması lazım ki, onları da aşağıya koyduk. İkinci olarak, bizce akademinin vizyonunu biraz genişletmesi gerekiyor. Her ne kadar Netflix’in listelere net bir dominasyonu söz konusuysa da, adaylıkların ağırlığının HBO, AMC gibi oturmuş kanallardan geldiğini görüyoruz. Halbuki Starz’dan USA’e, History’ye pek çok kanal yeni yeni yarışa giriyor ve sağlam işler çıkartıyorlar. Onların da es geçilmemesi, bizce büyük bir önem taşıyor.

Lafı fazla uzatmayalım. Bizce Emmy ödüllerinin 2014’te yaptığı en büyük 11 hata, şu şekilde, aşağıda!

 

1. Masters of Sex
Neyin Yerine Girmeliydi?: Downton Abbey

MASTERS OF SEX (Pilot)

Masters of Sex, bu senenin en taze dramalarından biriydi. Ele aldığı konu itibariyle “ucuz” olması çok kolaydı, ama buna rağmen Michelle Ashford’un dizisi hem cinsel ilişkilere, hem de Amerika’nın 50’li yıllarına çok orijinal bir bakış açısıyla çıktı karşımıza. Bunda bize soracak olursanız ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan yazar kadrosunun payı da çok büyüktü. O yüzden kendisi dururken, Downton Abbey gibi yaşlı bir işin aday gösterilmesini pek anlayamadık.

 

2. The Americans
Neyin Yerine Girmeliydi?: Mad Men

2 The Americans

Mad Men son sezonunda olduğundan, akademi üyeleri elveda niyetinde bir adaylık vermek istemiş olabilirler. Mad Men’in yıllar sonra da hatırlanacak kilit dizilerden biri olduğuna da hiç şüphe yok. Ama gelin görün ki, Don Draper’ın son maceraları aynı Downton Abbey gibi (Downton Abbey kadar olmasa da) eski kalitesinden uzaktaydı. Oysa ki The Americans, izleyen herkesi etkiledi ve kendine bağladı. Listeye o girmeliydi.

 

3. Brooklyn Nine-Nine
Neyin Yerine Girmeliydi?: The Big Bang Theory

3 Brooklyn Nine-Nine

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: The Big Bang Theory komik falan değil. Çok uzun süredir değil hem de. Chuck Lorre her dizisinde olduğu gibi The Big Bang Theory’de de ucuz kahkahalara oynuyor. Jim Parsons ve kadronun geri kalanı bizce şahane oyuncular, ama Brooklyn Nine-Nine gibi kasmadan, zeka dolu hareketlerle komik olabilen bir dizinin yanında TBBT’nin esamesinin okunmasını biz pek anlamıyoruz.

 

4. Tatiana Maslany
Neyin Yerine Girmeliydi?: Michelle Dockery (Downton Abbey)

4 Tatiana Maslany

Dockery bu sene kimilerini etkilemiş olabilir, fakat Emmy adaylıklarının açıklanmasıyla beraber başlayan #NominateMaslany kampanyası gösterdi ki, insanlar senenin en etkileyici kadın performanslarından birinin nereden çıktığının farkında. BBC America’da yayınlanan Orphan Black’te tam 8 farklı rol oynayan Maslany, gerçekten de büyüleyici bir performans ortaya koyuyor. Aday gösterilmemesi cidden ayıp.

 

5. Emmy Rossum
Neyin Yerine Girmeliydi?: Melissa McCarthy (Mike & Molly)

Episode 410

Emmy Rossum’un bu sene Shameless’taki işi bir hayli zordu. Zira Rossum’un oynadığı Fiona Gallagher karakteri, belki de dizinin başından beri hikayesel olarak verdiği en büyük sınavdan geçti. O sınav, aslında Rossum’un oyunculuk kabiliyetlerinin de teste tabi tutulmasına sebep oldu ve bize soracak olursanız, Rossum bu testten başarıyla geçti. McCarthy’yi çok seviyoruz, ama o bu sene çok da istisnai değildi.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.