İsveç

Dunderpatrullen

Nasıl Desert Planet Finlandiya’nın fazla kalan vidası ise Dunderpatrullen de İsveç’in fazla vidası. Yarışmaya 2007’den beri katılan ekibimiz tüm yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyor.

Ef 

Ef hakkında söyleyebileceğim ve hissettiğim pek çok subjektif his var. Bu hislerin temelinde ise Ef’in kurduğu hikayesel anlatımı yer alıyor. 5 albümü bulunan Post Rock grubu genellikle sevgi, doğa gibi duygular üzerine gidiyor. Uzun ve kendini geliştiren parça yapılarını benimseyen grup sakin anlarda hafif fon müziği olmak için ideal bir seçim.

Eğer Hello Scotland parçasını beğenirseniz yine albümde bulunan Tomorrow My Friend… parçasını da şiddetle tavsiye etmekteyim.

First Aid Kit

First Aid Kit İsveç’in dünyaya armağan ettiği yegane isimlerden birisi. Folk müziğe gönül veren ikilinin ismini beklenmedik yerlerden duymak mümkün. Keza videosunda bulunan Vevo ibaresi de ikilinin bulunduğu noktayı açıkça ortaya koyuyor.

The Knife

The Knife’ı geriye doğru giderek tanıtmam icap ederse önce Vikings dizisinden başlamam gerekir. Vikings dizisinin açılışında çalan If I Had A Heart parçasının sahibi Karin Dreijer Andersson’ın Fever Ray ismi ile solo çalışmalarına başlamadan önceki projesi The Knife idi. Karin, Olof Dreijer ile birlikte çıktığı yolda çok farklı işlere imza attı. Synthpop, Dark Ambient, Minimal Techno, Trip Hop, Trance ve IDM gibi etiketleri bulunuyor bu nadide grubumuzun.

Yegane fikrim ise Silent Shout albümlerinin en iyi albümleri olduğu yönündedir. Ancak elbette tartışmaya açığım.

Miike Snow

http://youtu.be/mVWeqAPQUXc

Miike abimiz de halk arasında kop-kop diye tabir edilen ancak Şanzelize ile karıştırılmaması gereken biz çizginin üzerinde duruyor. Indie, Synthpop, House gibi etiketler ile neşeli parçalar yaparak pıtır pıtır dans etmemizi sağlıyor.

Yukarıdaki parça ise 2010 civarında oldukça aktif olan Bon Mod isimli Türk ikilisinin hazırladıkları enfes mixtape içinde yer almaktadır. Bon Mod da çok güzel işler yapmıştı o vakitte. Oldukça da mesut etmişti gönülleri. O ikilisinin dağılması ise birlikte de Aslı Köse bireysel projelerine devam etmektedir. Soundcloud üzerinden çalışmalarını takip edebilirsiniz.

Slagsmålsklubben

Konu İsveç’teki kayıp vidalar olunca Slagsmålsklubben çıtayı biraz daha yukarı çıkarıyor. Synthpop ile bitpop ve chiptune’u birleştirip ortaya ramazan sofralarını şenlendirecek bir tat çıkıyor.

Norveç

Kakkmaddafakka

Kakkmaddafakka’yı dinlediğiniz anda mutlaka kulağınıza benzer bir tını takılacaktır. Bu belki Two Door Cinema Club veya Foals gibi gitar ritimlerinden olabilir, vokaldeki genç abimize yeterince uzaktan bakarsanız Athena Gökhan’a benzetebilirsiniz. Kimi zaman da Interpol, The National vari bir hava da yakalamanız olası. Kakkamaddafakka’yı sevgi ile kucaklıyoruz.

Kontaktor

Çocukken mahallede her işe koşan, yer gelince atlayıp toplayabilen hem de zeki çocuklar olurdu. “Zehir gibi çocuk” derlerdi onlar için. Daniel Wold ve Marius Njølstad da bu sıfatı sonuna kadar hak ediyor. “Hakkı yenen sanatçı mı olur?” diyebilirsiniz ancak kontaktor yaptığı için sonuna kadar hakkını veren bir ikili.

Röyksopp

Listenin son ismi olması tamamen alfabetik oyunlar yüzünden. Ancak Röyksopp’un Norveç ve dünya müziğine katkısını sorgulamak haddime değil. Keza bu sene içerisinde İsveçli Robyn ile yaptıkları Do It Again isimli parça da İskandinavya’nın dünyaya bahşettiği bir armağan.

1 2
Author

"Serim olmak kolay değil." diyerek distopik bir çerçeve çizmeye yeltensem de insan göründüğünden öte bir canlı değil. Hayatın sadeliği ise mutluluktan ibaret. Veyahut tam tersi. Twitter: @mert_serim

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.