Fragmanların gücünü asla küçümsememek gerek. Asla. Gerçekten iyi bir fragman filmle ilgili beklentilerinizi tamamen değiştirebilir. Ve bunun zıddı olarak, çok büyük heveslere sahip olduğunuz bir filmle ilgili algınız acıklı bir fragman sonu yerle bir olabilir. Bu işin önemini dünyada en iyi kavrayan sinemacılardan biri Zack Snyder muhtemelen. Hem 300, hem Watchmen hem de Man of Steel ile birlikte fragman nasıl yapılır sorusunun cevabını yazdı adam dağlara taşlara. Bu konuda kiminle çalışıyorsa, yakasını asla bırakmamalı.

Zira sizinle sabaha kadar Watchmen’in bir uyarlama olarak çok başarısız olduğunu, çizgi romandaki her şeyi birebir alıp üzerine hiçbir şey koymadan ekrana taşımanın bir yönetmen becerisi değil; yönetmen beceriksizliğini gizleyen bir perde olduğunu tartışabilirim. Ama Watchmen’in fragmanına kesinlikle toz kondurtmam. O fragmanı ilk izlediğim zamanı saatine kadar hatırlıyorum. Hayatı Watchmen ile değişmiş, elinin kalem tuttuğu her yere Rorschach’in kafasını kaldırıp dumanlar arasındaki gökyüzüne bakarak attığı tiradı yazmış bir insan olarak darmadağın olmuştum o fragmanın karşısında. Filmin nasıl olacaktı bilmiyordum ama fragman kusursuzdu.

İşte YouTube kullanıcısı Unusual Suspect de benim gibi bu fragmana hâlâ çok başka hisler besliyor olacak ki, aynen onun tarzında almış yeni bir Avengers fragmanı yapmış. Ve sevgili geekyaparlar, ortaya çıkan iş gerçekten şahane. Gerçekten muazzam. Tabii ki filmin son tonuyla ilgisi bile yok, ama dürüst olayım, orijinal fragmandan kat be kat güzel bir iş bu. Hatta iddia ediyorum, o epik Age of Ultron fragmanı bile bunun önünde diz çöker, tövbe eder…

Abarttığımı düşünüyorsanız hodri meydan. Videoyu aşağıya iliştirdim. İzleyin, yorumları ateşleyin. Nasıl olmuş? Başka Watchmen tarzının çok iyi gideceği filmler var mı aklınızda? Mesela ben şahsen Guardians of the Galaxy’ye bu tarz bir fragman yapsalar nasıl olur fena halde merak ediyorum. Sizin de fikirlerinizi alalım, buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

  1. gerçekten güzel.ancak ben marvelin fragmanlarınıda beğeniyorum bir sorun yok tam aksine böyle ipucu koparmaya çalıştığımız akıl çalıştırıcı fragmanlar daha çok hoşuma gidiyor sırf karizmatik gözüksün diye böyle karanlık hava vermekte hoş değil.işte ortada çok sayıda marvel filmlerinin fragmanlarına kaç adet yazı ve makale yazıldı hala daha ultron fragmanına kafa patlatıyoruz.

  2. bu fragman kötü olmamış ama marvelin kendii fragmanları kesinlikle daha iyi ayrıca sırf karanlık hava olsun diye bir şeyi karanlık yapmak saçma avengers age of ultron kendi fragmanı kat kat daha iyi bundan ne olucak ne biticek anlıyamıyorsun soru işaretleri ile dolu bir fragman

  3. Superhero konseptini The Avengers’a Watchmen tarzı hakikaten çok yakıştırmış.
    Marvel’ın Tony Stark ile başlayan en komik, renkli, hareketli fragmanlarından sonra daha karanlık, daha ciddiye binmiş, ne de güzel olmuş.
    Ama bence “daha güzel” diye bir seçim yapmaya gerek yok, farklılar zaten ve bu bir uyarlama.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.