25’inci günün şafağında, Joker‘in 75. yıl dönümünde, Suicide Squad‘ın yönetmeni David Ayer “Bir Joker yeter sevgilim” diyerek, film hakkında yapılmış en büyük promosyonu tek tweet ile yaptı. Jared Leto‘nun canlandıracağı yeni Joker, gözlerimizin önünde.

yeni_jokergeekyapar_banner
shit just got crazy…

Elbette bu devirde herhangi bir iş yapıp da internette paylaşmak, Dünya Ateizm Kongresi’nde namaz arası vermek gibi bir durum olduğu için, henüz Dawn of Justice fragmanını tartışmayı bırakamamış parmaklar, şimdi de Joked‘i tartışmaya başladı, hem de üf, ne tartışma!

(Aşağıdaki yorumlarda görünce kanımız doldu… Bir kısım okur için not: ‘Joked’ bir yazım hatası değil, ‘Jared + Joker = Joked’)

Biz de bir süre daha devam edecek bu tartışmalara yeni boyutlar verelim istedik. Joked tartışmalarınızda şunları bilin:

1) Bu Bir Suicide Squad Filmi – Kan, Vahşet, Seks, Kara Mizah!

suicide-squad-movie-cast
halil kadroya bak HALİL!

Çoğu okurumuz Joker’i sürekli Batman’in karşısında görmeye alışkın, ama Joked‘in yer alacağı film ilk kez bir Batman filmi değil. Suicide Squad, “ya idam, ya intihar görevi” şartıyla tuhaf ve tehlikeli görevlere gönderilen bir benzemezler çetesi, hepsi kötü adam.

Haliyle bu filmin son derece Tarantino‘ya öykünen bir film olacağını söylemek mümkün. Küfür, seks, aksiyon içerisinde dallama espriler yapan grup üyeler, gereksiz cinayetler, kan kan kan, bol bol şakalar, vahşet vahşet seksi kızlar tarzı bir film bekliyoruz. Joker de dahil hiç bir karakterinden, Nolan serisinde gördüğünüz ciddiyeti beklemeyin, bu film DC’nin en Marvel filmi olacak.

Suicide Squad filmine yeşil ışık verilmesinin arkasında da, Guardians of Galaxy‘nin gişe başarısı olduğu çok açık, Marvel‘ın “kimsenin tanımadığı” grubu gişede bu başarıyı yakaladıysa, DC de aynısını deneyecek.

 

2) Sen Vermiyor 20 Milyon Dolar, Sana Batman Yok

3786678-0517434552-Batma
size parmak bile fazla…

Eee, elbette. Bu bir Suicide Squad filmi. Kadronun çoğu Batman tarafından hapse gönderilmiş elemanlar. Batman‘in bol bol adını duyacağız, esprisini işiteceğiz ama filmde asla kendisi olmayacak. Aynı dönemde Batman, uzaydan gelmiş iyi yürekli adamları “KANIYON MU LAN SEN” diye dövmekle meşgul olacak, SS ile uğraşamaz. (Uğraşsa da film 20dk’da biter)

Joker dediğin Batman ile anlamlı bir karakter. Batman‘siz Joker ne ile uğraşacak peki? Kötü adamlar grubu bu, kahraman var mı aralarında?

 

3) Filmin Gizli Kahramanı Harley Quinn Olacak

suicide-harley
ona “super whore” dediler, ancak DC’nin en hızlı yükselen değerlerinden biri

 

Harley Quinn, Suicide Squad‘a New52 ile katıldı. Çift renkli saçları, yeni elbisesi ve grup üyeleri ile hızlı cinsel yakınlaşması hem çok eleştiri aldı, hem de Suicide Squad‘ı pek çok okurun radarına soktu, daha genç okur kadrosunu kazandı, cosplayleri yapıldı… Çizgi roman serisini takip edenler biliyor ki, Harley Quinn artık kötü karakter değil, ‘sevilebilir kötü karakter’ . Merhamet, kararlılık, intikam, adalet gibi bir takım hisler var içinde, SS‘i de çoğunlukla kendi yönetiyor.

O yüzden size ek detay, Suicide Squad‘ın itici gücü, kalpi Harley olacak. Harley, bu yeni yarı-kahraman-hala-deli haline, New52’de Joker yüzünü kesip ortadan kaybolunca geldi. Peki Joker geri döndüğünde?

 

4) Kötü Adamlar Grubunun Mücadele Edeceği Daha Da Kötü Adam Joker!

Nihayet Joker‘in geri dönüşü, ikilinin büyük bir kavgası ve kopması ile sonuçlandı. Joker‘in etkisinin dışında başka insanları seven, kalbi yumuşamaya başlayan, kötü-iyi arası bir yere gelen Harley, Mr. J‘nin geri dönüşünü kabul etmek istemedi. Devam eden çizgi romanlarda da artık bu ikili ayrı, Harley kendi başlığında bir çizgi roman serisine sahip. Bu filmde de Harley‘nin “kötü erkek arkadaşı” Joker ile kopuşunu izleyeceğiz.

Suicide-Squad-Vol
“Eski sevgilisinden kurtulmaya çalışan deli kız” karakteri sandığınızdan da popüler bir karakter olacak

 

5) Bu Film Arkham’cılar, Dark Knight’cılar için Değil, Tumblr’cılar İçin!

Aslında ufaktan anlamaya başladınız, Suicide Squad filmi, Nolan filmlerine, Snyder filmlerine göre çok farklı bir yapım. Ciddiyet, derin konular, var oluş, adalet, insan doğası, falan, fıstık vesaire bu filmde olmayacak. DC de artık ‘shiplenen’ karakteri olan bir filme sahip olsun, cosplayleri daha çok yapılsın, fan fictionları daha çok yazılsın, karakterlerinin arasındaki yaoi öyküler tumblr’da ilüstre edilsin istiyor.

tumblr_nh2mfuPrsW1resupqo1_1280
batmanxjoker aşkı bambaşka, tumblr bilinaltında çok yaşa…

Guardians of the Galaxy ile Arrow arası bir film, karakterler ve Joker bekliyor bizi. Beklentinizi ona göre ayarlayın!

6) Jared Leto, Çekici Manyaklık İçin Mükemmel Bir Oyuncu!

Yukarıdaki maddeleri okuyarak geldiyseniz, aslında fark ettiniz ki, yakışıklı, karizmatik, meme uçlu, deli, kötü niyetli, manyak, katil, yine de kızların kalbini çalacak bir Joker karakterine ihtiyacı var serinin, önceden alıştığımız beyefendi ceketli, kaos makyajlı bir Joker‘e değil.

Leto‘nun nasıl bir performans ortaya koyacağından şüphesi olan herkesi “Dallas Buyers Club” izlemeye davet ediyoruz. Dallas Buyers Club’ın kazandığı ödüllerden sonra, McConaughey‘den Leto‘nun film çekimi boyunca karakterden çıkmayan oyunculardan olduğunu öğrenmiştik. “Ancak film bittiğinde Jared ile tanışabildim” diyor McConaughey.

7) Ustura Savaşları İhtimali Bizi Tahriş Ediyor…

Jared‘in yeni Joker‘i, Batman R.I.P.‘deki Joker‘e çok benziyor. Bu filme gidecek, Tarantino kanını dökecek, meme uçları ile rakibini rahatsız edecek seviyede hasta bir Joker‘i bir Batman RIP‘de, bir de şu anda devam eden Endgame‘de görmüştük.

img_title-big

Batman RIP Joker‘i, çizgiromanlarda çok kısa göründü, sonra ortalık karıştı, Darkseid saldırdı, Batman öldü filan, okursunuz onları merak ediyorsanız, Joker‘in mizahı bırakıp hasta zihniyetini ortaya döktüğü bir dönemdi. Bu filmde benzer bir Joker göreceksek, kendisi dahil pek çok insandan ustura ile parçalar ayıklayan bir Joker göreceğiz demektir. Bu da bizi düşündürüyor, bu filmin izleyici kitlesi Mature mı olacak? Çünkü olabilir mi öyle bir şey, lütfen olsun?

Şimdilik bu kadar sevgili okur.

—> Gider ayak şunu da söyleyelim, Jared‘in fotoğrafını çeken Clay Enos, attığı tweetde “Fotoğraflarımdan ilkini paylaşmışlar Twitter’da” diyor. Sırada Harley Quinn olabilir, hazırlıklı olun!

—> Tumblr Joker‘i demiştik ya, tumblr‘da bir “joker” diye aratın bak, neler göreceksiniz. Örnek: http://kizakicosplay.tumblr.com/post/117331936856 (etiketlere dikkat. Arkham ve Dark Knightcılar, kalbinize inebilir)

63 Comments

 1. “beklentinizi ona göre ayarlayın”

  kusura bakma hocam. iki çizgi roman okuyup, geek sitesinde yazarlık yapıyorsunuz diye, okuyucuya böyle ayar vermek nedir? bu nasıl bir ego, bu nasıl bir rahatlık?

  ben kendi beklentimi şahsen kendime göre ayarlamayı tercih ederim.

  acele ile yazılmış, özensiz yazınızın hayatımdan çaldığı 7 dk’yı da geri istiyorum. (yazım hatalarını da bir kontrol edin isteseniz.)

  bu site eskiden güzeldi ya…

  • Gerçektende gayriciddi yazılmış kötü bir yazı,bu yazarlar bu siteleri hep çoluk çocuk okuyor felan zannediyorlar sanırım!

   • Yapılan eleştiriler bu yazı kadar kaliteli değil… Bu kadar berbat bir yazının yanında yapılan olumsuz eleştiriler bile basit çaplı kalıyor.

  • Muhsin Bayram Reply

   “beklentinizi ona göre ayarlayın” lafının altından egoistlik çıkarmak için baya kötü niyetli olmak gerekir. gören de geekyapar suicide squad’ın senaryosunu yazıyor da “biz böyle joker istiyoruz, böyle olacak itiraz istemem” demiş sanacak, siz yanlış yere çatıyorsunuz. adam demiş ki dc ve wb’nin planladığı joker bu şekilde, ona göre hazır olun, film çıktığında pusulanız şaşmasın.

  • Afedersin ama sen neden bu kadar agresifsin? Adam “Arkadaşlar bakın bu filmden TDK kalitesi beklemeyin, evet iyi bir film olacak ama o şekilde değil. Beklerseniz karşılığını pek tabii alamazsınız.” demiş. Çıkıp stop liking what i don’t like yapmamış ki. Tamam aşırı hype kastırıp o gazla üslupsal hatalar yapmış olabilir ama kendi gözünden durumu anlatarak okuyucuyu filme ısındırmak istemiş olamaz mı? Bu yazının diğerlerinden de bir farkı yok ki. Adı üstünde geekyapar, yazarlar da bizden ve yaptıkları şey tek bir kişi yerine bir kitleye “Hocam Game of Thrones muazzam dizi kesin izle. Ama aşırı doz fantastik öğe beklersen hayal kırıklığına uğrarsın.” demek.

  • Raşit Kaya Reply

   Diline sağlık dostum. Geekyapar’ın farklı yazarlardan farklı görüşler dile getirdiğini iddia ediyorsunuz, o zaman çoğunlukta olan bu Joker’i beğenmeyen kitleye hitap eden bir yazı da görmek isteriz. Ayrıca yazıları kontrol eden bir editörünüz var mı, bir görüşünüz falan mı bilmek istiyorum.

 2. Her şeyi bir eleştirme çabasına girmek… Eleştirince bazı kişilerden üstün olduğunu sanmak… Belki de biz Türklerin anlamayacağı şeylere burnunu sokmaması gerek. Oturduğumuz yerden eleştirmek kadar çaresizliğinizi belli eden bir şey yok. Eleştiriyorsanız daha iyisini yapabileceğinizi kanıtlayın… Yoksa böyle oturup bir kaç tuşa basıp eleştirmeye devam ederseniz ileride size sizi dinleyecek kadar değer veren kimse kalmayacak.

  • Horus Reloaded Reply

   Şimdi bu yazdıklarının aslında oturduğun yerden yazmış olduğun bir eleştiri lduğu gerçeği de var tabi…

   Yazdığın hatalı.. Eleştireceğine kalk kendin yap demek kötü bir mantık. Tiyatro eleştirmenlerinden hadi gidin de tiyatro yönetin senaryo yazın oyunculuk yapın rejide görev alın demek gibi. İkisi farklı şeyler. Cidden farklı şeyler.

   “Eleştiriyoruz ancak bir şey olduğu yok, bu durumda kalkıp kendimizin bir şeyler yapmaya çalışması gerekir” şahsen daha iyi bir mantık olabilir diye düşünüyorum.

   Peki, bu yazıları diğerlerinden daha iyi eleştirip, bir de üstüne eleştirdiğin yazıdan daha iyi bir yazı yazmayı planlıyor musun? Yoksa sadece eleştirenleri mi eleştireceksin?

 3. Yazı üzerine kadroyu tekrar araştırdım da Tom Hardy ismini göremedim, sanırım yollar ayrıldı, bilgisi olan var mıdır?

 4. Mert İdiloğlu Reply

  En taraflı en kötü yazınızdı neymiş Kaos Jokerine İhtiyaç yokmuş Kaos’un jokere ihtiyacı var zaten..

 5. “Küfür, seks, aksiyon içerisinde dallama espriler yapan grup üyeler, gereksiz cinayetler, kan kan kan, bol bol şakalar, vahşet vahşet seksi kızlar tarzı bir film bekliyoruz. ” Şimdi ben bunu okuyunca şunu anladım: Bu film bayağı olacak, erkek kafası olacak, zaten geek dediğin şey erkektir arkadaşım. Şöyle elit, derin, alt metinli, sağlam temellere dayalı bir film beklemeyin.

  Sorun şu ki aynı yazıda böyle bir beklenti oluşturulmazsa filmin sevilebileceği mesajı veriliyor. Bence bu taktikle çekilen her filmi sevebiliriz, hadi hayırlı olsun. Ayrıca kızların kalbini çalacak Joker nedir? Bu mu?
  Burada herkes ne kadar optimist, valla hayata pembe gözlüklerle bakmaya başlıyor insan. “Her şey güzel olacak çocuklarım, hele bir sabredin.” üslubu neredeyse her yazar tarafından benimsenmiş. Bence sitenin adını Geektapar olarak değiştiriverin gitsin.

  • Joker’ın Bu fotoğrafının bir konsept çekim olduğunu kolundaki dövmenin Jack Nicholson’a Göğsündeki kahkahanın Heath Ledger’a Eldivenininse Cesar Rumero’ya gönderme olduğunu biliyorsun değil mi ?

   • Yorumumdan bunları bilmediğimi nereden çıkardın? Ben fotoğrafı değil yazıyı eleştiriyorum. Yazdığım şeyler benim fikirlerim değil ki yazının ana fikri.

    • Gerçekten fotoğrafta yazılacak şeyler olabilir demek ve gördüğüm kadarıyla kimse optimist yaklaşmıyor duruma, gayet güzel bir joker olmuş denilmesi optimizm değildir, görünen köy kılavuz istemez. Jared Leto da bu işin altından kalkabilir. Sen hala nesini eleştiriyorsun yazılanların paylaşılanların anlayamadım.

     • Yanlış başlığın altına yorum yapmadığından emin misin? Çünkü bu yazı başlığını göz ardı edersek genel olarak filme dair. Benim yorumum da fotoğrafa ya da fotoğrafa yapılan yoruma dair değil. Optimistlik meselesi ise Geekyapar’ın genel tavrı hakkında. Ben somut veriler üzerinden kendi yaptığım çıkarımı paylaştım ama senin bana muhalefet olma arzunun kaynağını çözemiyorum açıkçası. Jared Leto da bu işin altından kalkabilir diyorsun, umarım kalkar ve benim yüzümü kara çıkarır. Rakip firma falan mıyım ki sonuç kötü olsun isteyeyim.

     • Mythondor

      Kötü olabilecek birşey yokken (malum konumuz joker’sa kötü olamaz zaten, çünkü joker) optimizmle ilgili comment’ını buraya atman da garip olmuyor mu? bana mı öyle geliyor ?

     • Joker’in mükemmel bir villain olması onun asla kötü yorumlanamayacağı anlamına gelmiyor. İşler o şekilde yürümüyor maalesef. Bu filme dair kötü olabilecek çok şey var, eşit orada iyi olabilecek çok şey de var. Neden biliyor musun? Çünkü daha filmi görmedik. Hatta neredeyse hiçbir şey görmedik. Şu an sadece tahmin yürütüyoruz. Kısacası sorunu şöyle cevaplıyorum: Sana öyle geliyor.

     • Mythondor

      DC’nin bayrağını taşıyan 2 karakter var film endüstrisinde 1 Batman 1’i Joker, şuana kadar bu iki karakter içerisinde epic fail olan sadece 1 uyarlama oldu (nipples). Joker hep başarılı oldu ve DC’nin altın çocuğunu kötü uyarlamayla, kötü oyunculukla, atmosfere uyum sağlayamayan karakterle çöpe atacağını düşünmüyorum. Bunu bir fan olarak değil analiz yapan biri olarak söylüyorum

     • Raşit Kaya

      66 yapımı Batman dizisinden haberin yok sanırım. Epic Fail bir Joker barındırır. Tamam mizahi bir yaklaşım vardır da hani Joker’in olduğu herşey güzel olacak diye bir kaide olmadığı gibi bu Joker ile beraber ilk düşüşün yaşanacağına da inanıyorum. Ayrıca Dc’nin bayrağını taşıyan iki değil bir çok karakter var. Ama illa ikiye indirgeyeceksek bu Joker değil Superman’dir. 77 yapımı Superman filminin seviyesine ulaşan Dark Knight dışında bir çr uyarlaması olmadığını hatırlatayim. Joker’i bugünlere getiren Heath’in performansı, Hamill’in seslendirmesidir, bu yüzden yaş biraz küçük galiba, tarihe hiç bakmıyorsun. Ayrıca Ezgi’nin gayet haklı yorumlarına karşı böylesi konu çarpıtıcı yorumlar atman da fanboyluk konusunda çığır açmana yol açıyor. Buradaki her yorumu okursan herkesin benzer fikirlerde birleştiğini görürsün. Ben Affleck seçimi ne kadar radikalse, bu Joker imajı da o kadar radikal. Sonucu beyazperde de göreceğiz ama şu an için büyük bir hayalkırıklığı yaşıyoruz.

     • Mythondor

      Haberin yok ? İlk yorumumda Cesar Rumero’dan bahsetmiştim ? Ki ben Cesar Rumero’nun da Joker’ın mizah yönünün abesliğini yansıttığını düşünüyorum bu yüzden onu fail olarak algılamıyorum. DC’yi seven insan Superman’i sevebilir ama Marvel’a daha çok ilgi duyan tüm çevrem Superman’i sevmiyor (ki ben severim) ama Marvel’ı seven Dc’yi seven herkes Joker’ı da sever haliyle ben Joker’ın daha önde olduğunu düşünüyorum. Joker’ın en iyi yansıtılanlarından bahsetmedim yorumumda Joker’ın başarısız olarak lanse edildiği (tam olarak başarısız, cidden başarısız) bir durum olmadı. Hamill’in seslendirmesinden sonra Troy Baker kötü müydü? Hayır. Haliyle DC’nin bu dönemde (AOU ve DC-Marvel durumları kızışmışken) Joker’ı kötü olarak lanse edebileceklerine inanmak bence fazlasıyla yanlış.

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   Ezgi ya, selam. Yazında birkaç katılmadığım nokta var, onları tek tek belirtmek istedim. “Sen kimsin lan” diyebilirsin, zira siteyle münasebetinin o seviyede olduğunu hissediyorum; merhaba, ben Yiğitcan, bu sitenin genel yayın yönetmeniyim, içeriğin de %80’i benim elimden çıkıyor. Tek tek, madde madde gideyim.

   1. Sitede pembe gözlük taktığımız doğrudur. Bu tespiti yapan tek kişi sensin, ama evet, ben daha önce Hobbit’e hunharca sinirlendiğim yazının ertesinde “biz bir şeyleri sevmeyi yeğliyoruz, ekmeğimiz tutku, sinirleniyorsak sadece elimizden bir şeylere tutkuyla sevgi beslememiz engellendiğindendir” demiş, “ama bunu anlatamayız, göstermemiz lazım” demiştim. Bir kişiye gösterebildiğimize sevindim.

   2. Yazar burada “filmden beklentinizi düşürün” dememiş. Filmden bir Dark Knight beklemeyin, bir Guardians of the Galaxy’nin kanlısı, sekslisi, vahşetlisini bekleyin demiş. Bunu demesinin sebebi de filmin Batman evreni ile çok karakter ve lokasyon paylaşacak olması.

   3. Bu madde ise beni bu yoruma iten şey oldu. Birincisi, “kan, şaka, seksi kızlar” cümlesi bir “janr” ifade etmiyor. Suicide Squad’da olan şeyleri ifade ediyor. Bu bir terim değil, bir tanım. Bu elementler filmi otomatikman bir cinsiyetin hükmüne almıyor. Suicide Squad hikayeleri kadınların seksüalize oldukları, ama seks objesi olmadıkları; erkeklerin de vahşi oldukları ama makineden fazla oldukları; bunların da totalde kendini ciddiye almayan kayıtsız bir tonla birleşip, bu kayıtsız ton sayesinde dışlayıcı olmaktan uzakta kalan şeyler.

   Daha da önemlisi şu, biz bu sitede bir buçuk yıldır dahil edici olmanın önemlerinden bahsedip duruyoruz. Bununla ilgili tonla yazı çizip fırlattım ben buraya, bizzat. Yeni gelen yazarlara ilk tembihlediğim şeyler “kezban” gibi, dışlayıcı ve ufaltıcı tabirlerden kaçınmaları, “beyler” diye lafa başlamamalarıdır. Ama burada sana link toparlamayacağım. Bu anlatmak yerine, göstermenin gerekli olduğu bir şey. Ama bir gezin sitede. Birkaç yazıyı oku. Tavsiyem Agent Carter bölüm incelemeleri, Captain Marvel etiketi gezinmeleri, bir de google’a “4chan geekyapar” yazıp bir bakınmacalar.

   Bu site hakkında çok şey söylendi, çoğu da kendi fikri harici bir şeyler tutkuyla savunulduğunda gelen “siz çok bozmuşsunuz artık” tipi yorumlardan ibaret. Çoğu şeyin de hakkı vardır, her ne kadar “yazım hatası var” yorumunu biraz garip bulsam da, evet, ben bazen çok heyecanla bir yazıyı yazdığımda çok şeyi kaydırabiliyorum, burada da yazar öyle yapmış. Fact-checking hatası da yapmışızdır, yanlış görsel koymuşuzdur… Olur oğlu olur. Ama dışlayıcı dil konusunu kabul etmiyorum kesinlikle. Kullansaydık, dünya üzerinde okur kitlesi yarı yarıya kadın-erkek olan nadir geek sitelerinden biri olmazdık. Bu da benim şahsi eyyorlamam değil, Google babanın verdiği resmi bilgidir bu arada…

   • Merhaba Yiğitcan. Yazılarının bir çoğunu (özellikle dizi eleştirilerini) kendim de aynı konularda yazdığımdan ötürü takip ediyorum, bu siteyle de bu kadar büyük olmadığı zamandan beri haşır neşirim. Normalde lafını sakınan, konuşmadan önce biriktiren bir insan olduğumdan olsa gerek yeterince fikir edinmediğim bir şey üzerine çok sık yorum yapmam. Bu söylemim büyük bir birikimin sonucuydu, amacım tamamen masumaneydi ve üslubum biraz alaycı olduğu için sanırım fark etmeden biraz “sert” anlaşıldım.

    Pembe gözlük tespitini yapan tek kişi ben değilim, siteniz hakkında bu yoruma pek çok ortamda şahit oldum. Geek kitleye dahil olan arkadaş çevremde de bu meseleye dair konuşmuşluğumuz var. Nihayetinde popüler bir site Geekyapar. İnsanlar konuşuyor. Geeklik tutku işidir, özünde tutku vardır. Bizler bir şeyleri normal insanlardan çok daha fazla sevebilen insanlarız, sanırım bizleri diğerlerinden daha güzel yapan yegane şey de bu. Ben sadece biraz daha eleştirel bakabilen bir insanım. İlk paragrafta belirttiğim gibi üslubum alaycıydı, Geektapar kelimesi de tamamen o alaycılığın ürünüdür.

    Seksist olduğunuzu iddia etmedim, ya da Geek kitlesinin sadece erkek olduğunuzu iddia ettiğinizi. Orada söylemek istediğim şey tam olarak yazıdan bunun anlaşıldığı idi. Erkek ağzının Geekliği coolluk gibi sığ bir sıfata dönüştürmeye başladığından endişelenen bir bireyin naçizane yardım çığlığıydı bu. Umarım sesimi duyan ve diline çeki düzen vermeye karar verenlerimiz olmuştur.

    Yazım hatası yorumu bana ait değil. Ben öyle bir söylemde bulunmadım, sanırım başkasının yorumuyla karıştırdın. Türk Dili okuduğumdan dolayı bu konuda hassasım ama Türkçe zor bir dil. Herkesin kusursuz kullanmasını bekleyemem. Aranızda yazımı bozuk arkadaşlar var fakat editörlüğün ne kadar illet bir şey olduğunu bildiğimden bunları göz ardı etmeyi öğrendim. Bu konuda kimseyi eleştirecek değilim.

    Yazar kadronuz çok geniş bu sebeple yaptığınız iş biraz zor ve kontrol etmesi güç bir iş. Sizleri başarılı bulmasam bu siteye uğramakla zaman harcamazdım zaten. Nihayetinde bu haberlere orijinal dilde gayet rahat ulaşabiliyoruz. Sadece bazı yazarlarınızın üslupları yüzünden eski başarınızdan biraz olsun uzaklaştığınızı düşünüyorum ve bugün burada buna dair üzüntümü paylaştım. Bana bu kadar uzun bir cevap vermenin yaptığınız işe verdiğiniz değerin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Ki bu durum olumsuz düşüncelerimin bir kısmını sildi diyebilirim.

   • Raşit Kaya Reply

    Ezgi’ye yazmışsın da bende maydonoz olmak istedim. İlk olarak kibar üslubun ve açıklamaların için seni tebrik ediyorum. Bir işe yorumun olumlu-olumsuz olur bu senin düşüncendir saygı duyarız. Saygı çerçevesinde de tartışırız. Yakalamışken birkaç isteğim var. Geekyapar açıldığından beri takipte biriyim ben, haber iletme konusunda Türkiye’nin belki de en iyisisiniz. FRPNET gibi köklü siteleri falan örnek alsanız daha iyi olur mesela. Bana kalırsa yazar alımlarına dikkat etmeli ve sağlam bir kontrol mekanizması kurmalısınız. Çünkü senin özellikle politik içerikli yazılarına hayranım. İsmini hatırlayamadığım bir bayan yazarınız vardı, arada kadın perspektifinden bakan yazıları oluyordu, onları mesela müthiş bir renk katıyor. Ama işte haber iletirken daha objektif olunmalı gibi geliyor bana, bizce olmuş gibi ibareler çok itici geliyor bana yine de üslup sizin site sizin karışamam bunları eleştiri olarak alın. Ek olarak yine bazı yazarlarınızın saldırgan yazıları ve cevapları oluyor, onlara da dikkat edilse daha güzel bir tartışma ortamı yaratılsa burada ne güzel olur, yoksa o eleştirdiğin 4chan’e döner burası ki face grubunuzda biraz o durum oluşmuş durumda. Sonuç olarak benimde bir blogum var, geek film-dizileri falan eleştiriyorum, bende yazı giriyorum falan filan hani anlıyorum sizleri, sizinde bizi anladığınızı düşünüyorum, yorumlarda daha yapıcı olsanız, eleştirilerinizde daha objektif olabilseniz daha iyi olacağını düşünüyorum, saygılar.

    • kamil_dertop Reply

     ” FRPNET gibi köklü siteleri falan örnek alsanız daha iyi olur mesela. ” hagfsghsgh

     beyler, olur da boş bir anınıza gelir, bu herifi dinlemeyin, kafalar gitmiş çünkü.

    • Yiğitcan’ın yazdıklarına katılmakla beraber yakındığınız meselelerden birine hak vermek durumundayım. Çoğul bir örneğini görmediğim için “bazı yazarlar” ifadesi ne denli doğru olur bilemiyorum fakat Can Sungur’un kendi okuyucu kitlesini alaya alma eğilimlerini göz ardı etmek mümkün değil. Eğer feci halde yanılmıyorsam bunu farklı kullanıcı isimleriyle gerçekleştirdiğine de bir iki sefer şahit oldum. Bunun ne kadar tehlikeli bir tavır olduğunu gerek kendisi, gerekse diğer yazar arkadaşlar benden daha iyi bilir diye düşünüyorum. Bakın, burada yazı altlarına hangi kalitede veya hangi niyette yorumların atıldığının önemi yok, ürettiğiniz şeye biçtiğiniz değerin ve ortaya koyduğunuz işten herhangi bir beklentinizin olup olmamasının da. Nihayetinde siz bir şeyler yazıyorsunuz ve insanlar da okuyor, bu çok güzel bir şey. Demek istediğim, şu tavır en başta etik olarak yanlış ve kendinize saygısızlık.

     • Can Sungur

      Hakkaten de göz ardı etmek mümkün değil, yalnız farklı kullanıcı ismi kullandığımı düşünmen de tatlı paranoya olmuş. Nedir bu, o kadar butthurt olmak ki, her alayın arkasında “O’nu” aramak mı? 😀

 6. Emre Türk Reply

  Cara Deliveren, daha iyi bir Harley Queen yorumcusu olmaz mıydı? Biri beni aydınlatabilir mi?

   • Emre Türk Reply

    Gone Girl gibi dorukta bir filmde mesleğinin mankenlik olduğunu düşündüğüm Emily Ratajowski, kendine gayet uygun bir rolde iyi bir performans göstermişti. Yani manken olması yeteneksiz olduğunu göstermez. Margot Robbie biraz hanım hanım biri gibi geliyor gözüme. Tabi Heath Ledger da bildiğin romantik komedi oyuncuları gibi bir tipe sahipti. Kendi kendimi kapak ettim. Teşekkürler 🙂

    • Margot Robbie bence olabilecek en iyi seçimlerden biri oldu. Cara tamam güzel oyuncu olabilecek kapasitededir fakat Harley rolü başlangıç için gerçekten çok ağır gelirdi.

 7. Sinan Bulsun Reply

  Nasıl güzel gösterebilirim bu fotoğrafı diye çok uğraşmışsınız ama “herkesin kabul ettiği şeylerin zıttını söylemeliyim” anlayışı burada olmamış..Net söylüyorum son 2 Jokere göre oldukça kötü bir Joker olmuş..Bunun hikayeyle,kurguyla bir alakası yok..

 8. marilyn Manson u andıran joker tasarımı bana pek çekici gelmedi. Dişlerdeki implantların hikayesi merak konusu bence. Ağız etrafında kesik görünmüyor.

  Aktör nasıl bir joker ortaya koyacak dizayn filmin içinde nasıl duracak göreceğiz.

  Bir SS filminden ne beklemeli açıkçası bilemiyorum. Çok eğlenmemiz de çok üzülmemiz de olası. Bu yüzden şu an yapılan eleştiriler afaki kalıyor.

  Farklı bir joker görmek iyi mi yoksa kötü mü olacak ancak filmi izleyince göreceğiz.

 9. Raşit Kaya Reply

  Şu yazıda bir kez daha farkına vardım ki (zaten faceteki grubunuzdan da belli) siz hedef kitlenizi ergenler olarak belirlemişsiniz bile. Kan, seks, ergen undergroundu ne varsa onun reklamını yapıp mutlu mu oluyorsunuz bilmiyorum ama bu üslubun değişmesi lazım. En azından bu tarz yazıların azalması temennim var. Madem derin bir anlatı bekliyorsunuz o zaman bunu Suicide Squad için niye beklemiyorsunuz ? Hani Zack’e laf atacağım diye Superman v Batman’i eleştirirsiniz de, şu filmin niye özünden kopartıldığını kabul edemiyorsunuz. Buna karşı bir yazı yayınlamazsanız sizin objektifliğinizden de şüphe duyacağım. Bakın bazı yazarlarınız ve bazı yazılarınız (Özellikle politik olanlar) cidden saygı duyulası ve süper. Ama işte bir kontrol mekanizması gerekiyor ve bu tarz iğrençliğin reklamı tadında yazıları düzenlemeniz gerekiyor. Bahsettiğimi sansür veya filtreleme işlemi zannetmeyin, sadece elinizi vicdanınıza koyup şu yazının yanlı olmadığını bana savunmayın istiyorum. Marvel Agent Carter yapıp kadının toplumdaki yerini yüceltirken, DC’nin Harley Quinn ile kadını yine bir meta haline çevirmesini sağlayacak bir filme cidden destek mi veriyorsunuz bilmek niyetindeyim.

  • Muhsin Bayram Reply

   her şey tamam da, özünde kopma olayını anlamadım. bal gibi de özüne sadık bir suicide squad geliyor. şikayetçi olduğun bütün elementler suicide squad’ın yapıtaşları. dc’nin tarihindeki en olgun (kan, şiddet, cinsellik vs.) yapımlarından biri, ss’in konu edildiği assault on arkham’dır mesela.

   hadi joker’i falan beğenmediniz anladık ama suicide squad’ı boşu boşuna yermenin anlamı yok.

  • Can Sungur Reply

   Raşit, bence Geekyapar okumayı bırakmalısın, kalbine iyi gelmiyor. Zaten berbat bir site, niye okuyorsun? Iyy, yorum yazmak için kaldığım şu 5 dakikada bile iğrendim bu siteden.

  • Adam geliyor her yazının altına itinayla döşüyor gidiyor. Maaş mı bağladı başka bi site nedir?

   • Raşit Kaya Reply

    İtina ile döşenir, beş dakikada teslim edilir. Ovarlokçu ayağınıza…

   • Biz ailece eleştirmekten hoşlanıyoruz. İnsanın kültürel zekasını geliştiriyor, canına can katıyor.

 10. uzaykoylusu Reply

  nicholson’ın jokeri gangster ledger’in ki ise anarşistti. ikisinin joker’e kattığı kendi yorumlarının çok güzel yanları vardı. özellikle de ledger’in joker’i muazzam yazılmış ve ekrana da muazzam yansıtılmıştı. burada benim için önemli olan da bu konsept fotoğrafı değil leto’nun joker’e katacağı kendi yorumu olacak. bunu da bir fotoğraftan çıkarabilecek değilim. day of future past’da ki quicksilver’ın konsept fotoğrafları ile filme yansıtılması arasında dağlar kadar fark vardı. ben burada leto’nun oyunculuğuna güveniyorum ortaya harika bir iş çıkacağından eminim.

 11. DC için iyi şeyler yazılsa dert yazılmasa isyan. Yazar ekibinin her tarafı memnun edenin gerçek haberci olmadığını bildigine eminim. O yüzden kin mesajları dokunmuyordur adamlara

 12. Tuğberk Ağca Reply

  Ulan beğenmeyeceğiz işte ne diye sevdirmeye çalışıyorsunuz. Bir şeyi de düzgün yazamamışsınız zaten her yer yazım yanlışıyla dolu, ”Dallar Buyers Club” ve ”Joked” ne la.

  • Muhsin Bayram Reply

   suicide squad filminden bahsediyoruz. kan, vahşet olmasın ne demek yahu? hiç mi bir suicide squad hikayesi okumadınız/izlemediniz? star wars için “ışın kılıcı görmek istemiyorum, meyve bıçağı ile kavga etsinler” demek gibi bir şey bu.

   • Tuğberk Ağca Reply

    Suicide Squad baştan saçma zaten. Sinister Six’de keza öyle.

  • duralireha Reply

   Joker + Jared = Joked olabilir mesela. Diğerleri neyse de onun yazım yanlışı olmadığını düşünüyorum/umuyorum.

 13. Yazıyı bir yerden sonra okumamaya karar verdim. Çünkü çok kötü bir yazı olmuş. Ayrıca bu nasıl bir Türkçe böyle? Konumuz ve bulunduğumuz ortam geek olsun olmasın, ne kadar anlaşılır yazarsanız o kadar iyi derdinizi anlatırsınız.

 14. duralireha Reply

  Elinize sağlık, benim gibi çizgi roman takip etmeyenlere gerekli ve yeterli (olduğunu umuyorum =)) ön bilgilendirmeyi yapmışsınız. Gerçi o kadar çok film / dizi çıktı ki, bi noktadan (kuvvetle muhtemel New 52’dan) başlayıp dalasım var DC’ye, bi ara da Marvel’a falan hatta.

  Yapılan kötü yorumları da bence pek kafanıza takmayın. Hobbit yazısında olduğu gibi, film çıktıktan sonra da (eğer beklenen gibi olursa film) “Lan adamlar haklıymış, hakkaten de öyle oldu.” diyecekler o “Bu ne biçim yazı rerörerö!?” diyenler ama buraya gelip de “Abi ben yanılmışım ya, pardons.” yazmayacaklar. Çünkü yermek çok kolay, pardon demek bayaa zor. (“Pardon çıkalı ayılar çoğaldı.” diye laf var, kültürümüz özür dilemeyi / yanılmayı kötü gösteriyor olabilir mi?)

 15. Audrey Horne Reply

  İlginç bir yazı olmuş. Tamamen kendi görüşlerinizi yazacağınız yazıya “Bilmeniz Gereken 7 Detay!” diye başladığınızda okuyucu, açık bir şekilde berbat bir uyarlama gibi gözüken Joker fotoğrafıyla ilgili büyük bir ayrıntı açıklayıp bizi aydınlatacağınızı bekliyor. Mesela, üzerindeki anlamsız dövmeler açıklanabilirdi, değil mi? Yani Joker dördüncü duvarı mı yıkıyor burada da kendi çizgi romanından bir şeyi üstüne dövme yaptırmış? Dişleri hakkında bir iki bilgi verilebilirdi. Bu absürd fotoğrafın nasıl ve neden oluştuğu konusunda bir iki şey yazılabilirdi. Ne yazık ki bunları yazabilmek için gerçekten bilgi sahibi olmak gerekiyor.

  1. “Bu DC’nin en Marvel filmi olacak!” Eğer bu DC’nin en Marvel filmi olacaksa elimizde ne yazık ki bir Suicide Squad filmi olamıyor. Sizin deyiminizle “gereksiz cinayetler, kan kan kan, bol bol şakalar, vahşet vahşet seksi kızlar” Marvel filmlerinde yok.

  2. Batman esprileri herhalde size senaristten tüyo olarak verildi, başka türlü nasıl bu kadar emin oluyorsunuz ben bilmiyorum.

  3-4. Öncelikle kaynak? Kaynağınızı merak ediyorum. New 52 dışında bir şey olursa sevinirim. Yani size göre Suicide Squad’ın ilk beyaz perde filminde filmin o hastalıklı *aşkını* gösterebilecek karakterleri Joker ve Harley düşman olacak.

  5. Ne alaka? Milyon dolarlık filmin hedef kitlesi Tumblr, öyle mi? Tumblr kullanıcısı ve DC hayranı biri olarak ne demek istediğinizi anlıyorum. Ama şöyle; siz burada DC Comics’in hayran kitlesinin olmadığını varsayıyorsunuz. Marvel’ın filmlerinin Tumblrda bu kadar patlamasının nedeni çıtır çerez filmler olmasıdır. Dediğiniz gibi, şaka falan yapıyorlar, iki dövüş sahnesi = blockbuster. “Kan kan kan, bol bol şakalar, vahşet vahşet seksi kızlar” gibi değil. Dediğiniz her türlü crack shipler DC hayranları tarafından da yapılıyor, bir filmin yapılma amacı “tumblrda shiplensin” olamaz.

  6. Jared Leto iyi bir oyuncu ama bu onun iyi bir Joker olacağı anlamına gelmiyor. Bu, ona yazılan Joker’in iyi olacağı anlamına hiç gelmiyor. Joker, kızların kalbini çalacak bir karakter değildir. Değil. Bu kadar net. Joker “kötü niyetli” biri değil, Joker deli, acımasız, tam anlamıyla bir villain. Hani Harley “sevilesi kötü karakter” demişsiniz ya, Joker o değil. “Beyefendi ceketli, kaos makyajlı” Joker dediğiniz 75 yıllık çizgi romandaki Joker karakteri. Merak etmeyin, Jared Leto da o ceketi giyip o makyajı yapacak. Hadi diyelim Batman RIPdeki gibi giyindi, yine şu halinden çok daha klas gözükecektir. (Ki Batman’in üç-dört sayısında pantolon askısı giydi diye bütün filmde öyle dolaşacağını düşünmüyoruz herhalde.)

  7. Önce Marvel filmi gibi olsun sonra mature content olsun… ilginç bir formül çünkü Guardians of Galaxy’nin yaş sınırı 12. Yani bütün yazıyı yazma amacınız olan Tumblr kitlesinin yarısı elendi şu an.

  Suicide Squad’la ilgili olan bilginizi hangi çizgi romanları okuyarak elde ettiğinizi çok merak ediyorum zira sanki sadece çok bahsettiğiniz Tumblr’a #suicidesquad yazmışsınız gibi duruyor.

  Şu fotoğrafa bakıp ilk bakışta “Muhteşem bir Joker olmuş!”dan çok “Burada ne anlatmaya çalışıyorlar? Bu Joker mi yoksa meth bağımlısı evsiz eski bir punk rock grubu basisti mi?”yi düşünüyorsak herhalde aklımızda filmin güzel olup olmayacağı hakkında soru işareti oluşacaktır. Doksan tane ayrı Joker tiplemesini doksan farklı çizgi romandan alıp sonra ağzı şuna benziyor, elindeki eldiven şu haline benziyor, saçları şurdan alınmış deyince ortaya Joker çıkmıyor. Yazınız da ne yazık ki hiçbir şeyi açıklamıyor ya da “bilmemiz gereken 7 şey”i anlatmıyor.

  • gainedthread Reply

   Yazar Marvel in hikaye den cok aksiyona onem verisini benzetmis “Bu DC’nin en Marvel filmi olacak!” cumlesiyle neden bu kadar rage yaptinuz anlamadim. Batman tarafindan agzi burnu yer degistirmis bir grup insanin Batman esprisi yapmasi dogal degil mi 🙂 Nedense Marvel i cok ezmissiniz. Yapmayin yav o kadar gittigimiz filmden sonra citir cerez degil de DC Comics’teki o ciddiyet ve derinlik yok deseydiniz daha hos olabilirdi. Joker kizlarin kalbini TDK filmiyle caldi zaten niye “kizlarin kalbini calamaz” diyorsunuz. Yas siniri konusunda da cinsep icerikli bir film olursa M damgasi almasi normal olur. Bknz. Fifty Shades Of Grey. Bu arada bu site eskiden guzeldi falan gibi cumleler siteyi daha cok bozar bunun yerine cozum onerileri daha hos olur bence. ( Son cumle geneldir. )

   • Audrey Horne Reply

    Çıtır çerez derken Avengers ve Guardians of Galaxy gibi filmlerden bahsediyorum ve bu konuda ne yazık ki fikrim değişmeyecek çünkü öyleler.

    Çok doğal fakat yine de bilinen bir şey değil? Hiçbir referans olmaması imkansız ama bu bilgi yazının başlığına bakınca biraz alakasız kalıyor çünkü bir zemini yok.

    “Kızların kalbini çaldı” derken kimse Joker’i TDK’ı izledikten sonra Chris Pratt’e dönüştürmedi, aksine role ve karaktere bir saygı gibiydi – ki yazarın “kızların kalbini çalmak”tan bahsettiği bu değil.

    M alması bence de normal olur fakat tekrar söylemek gerekirse, M rating alan bir filmi Guardians of Galaxy ve *Arrow* ile niye karşılaştırdıklarını anlamadım. Yazı bana baştan sona *aklıma ne gelirse yazayım* deyip yazılmış bir BLOG yazısı gibi geldi. Sorunum buydu genel olarak.

 16. kamil_dertop Reply

  Yorumları okuyunca dedim ki, Geekyapar.com iyi ki var, iyi ki bu dallamalara rağmen yazı yazmaya devam ediyorlar…

 17. aytacesmebasi Reply

  [konudışı] Öyle ya da böyle bir şekilde geek insanları bir arada görmek çok güzel herkese selamlar (buradan aklıma “geek bir sosyal ağ mı açsam” fikri geldi). Tartışırken bile birbirine hakaret etmeden tartışıyorsunuz bu daha da güzel. Geek yada geekvari insanlar normal yaşantıda bulmak çok zor. Bu yüzden geekyapar gibi sitelerdeki yazılardan çok yorumları okumayı daha çok seviyorum 🙂 [/konudışı]

 18. Geekyapar’da tartışmaları okumak bile keyifli yahu. Ofiste okurken yakalanacağım, patron atacak beni işten yemin ediyorum.

 19. Barışcan Bozkurt Reply

  Beklentimi ayarladım. Vasat bir Joker göreceğiz. Vasat bir film olacak. Batman: Assault on Arkham daki Joker’i beklerken Emo bir tip yapmışlar. Takma dişler ney öyle?!

 20. Emrah Sağlam Reply

  okudum ama hala neden o fotoya konu olan estetik yoksunu punk jokeri beğenmemiz gerektiğini anlayamadım? elbette kostüm ile oynanır ya da karaktere ufak eklemeler yapılır ama bu joker değil ki.. dediğiniz gibi sadece JOKED.

 21. Cihan Ozan Ozlek Reply

  Ben Heath Ledger’ın Joker’i için bile “fazla karanlık” yorumu yapmış ve “meh” demiş biriyim. Çünkü benim çizgi romanlardan bildiğim saykotik, neşeli, ruh hastası değildi. Şu halde bu yazıya vereceğim cevaplar var.
  Eğer ki sen “bu normal batman değil, suicide squad, kan vahşet kara mizah var bunda, öyle tırt şeyler beklemeyin” dersen ben sana “Batman’den bihaber bir denyo” muamelesi yaparım. Sen hiç Batman okumadın mı bre gafil? hiç mi Frank Miller yorumu görmedin de Batman’i kara mizahtan, şiddetten yoksun sanıyorsun? Batman baştan aşağı bu saydıklarından ibaret bir mittir.
  Harley Quinn’i Suicide Squad ile sevilir kötü adam olmuş zanneden bir zihinle normalde tartışmam bile. Batman okuru, seriye Bruce Wayne için değil kötü adamların karakter derinliği ve hepsinin bir şekilde sevilebilirliği ile bağlanır.
  Vay efendim neymiş, “genç kızların sevgili” olması lazımmış artık Joker’in. Arkham’ın zaten yeterince dejenere olan suçluları arasında en ruh hastası olan karakterini daha da dejenere hale getirip piyasaya uygun hale getirmeye çabalamak ucuzluktur kardeş. Onlar oldukları gibi güzeller.
  film mature olacakmış. arkadaşım zaten seri mature. sen bu kadar ruh hastası bir kötü adam kadrosunun mature olduğunun farkında değilsen BAtman Animated Series’den başka bi halt bilmiyosundur. Baştan aşağı psikolojik yıkımla dolu serinin yan seri filmi mature olacak diye sevinmek mallığı nedir?
  Ayrıca herkes söylemiş ama ben de ekleyeyim; imlanı seveyim senin.
  Yoruldum.

  • Horus Reloaded Reply

   O ilk cümle nedir öyle ya 😀 “Ben kimleri kimleri cebimden çıkardım!” der gibi. “Nolan geldi, dedi ‘böyle bir film yaptım’, lan de get, dedim, böyle film mi olur! Ayaklarıma kapandı, ‘özür dilerim, bi dahaki filmlerimde düzelticem, söz’ dedi.” hani o üslupta.

   “Ben Heath Ledger’ın Joker’i için bile” hani düşünün o kadar muazzam bir şeye dahi yani ” “fazla karanlık” yorumu yapmış ve “meh” demiş biriyim.” siz kime şekil yapıyonuz oooolum, ayağınızı denk alın lan!

   Araya serpiştirilenlere de başka bir arkadaş baksın, karnım ağrıyor benim. Bu halde yeterince dalga geçemem şimdi, sıradaki arkadaş lütfen!

   • Cihan Ozan Ozlek Reply

    O ilk cümle “Heath Ledger’ın Joker’i çok iyi bir yorumdu, ama gene de çizgi romana sadık yorum bekleyen benim gibilerin beklentisini karşılayan bir uyarlama değildi” demek. Çünkü gerçekten de o ciddiyetsizliği yansıtmıyordu, ama bir yorumdu ve iyi bir yorumdu. ortada kimseye yapılan bir şekil yok. Nolan’ın üçlemesini de gayet severim. karnının ağrısı için benim yapabileceğim bi şey yok ama böyle dingilce yazılmış bir yazıyı ben gönlümce yerdim. senin karnın neden ağrıdı onu bilemedim.

    • Horus Reloaded Reply

     Gönlünce yerdin, ona bir şey diyemem. Ama gönlün çok egoist bir üslup kullanıyor. “Ben en büyüğüm, size eleştiri getirmem bile sizin adınıza büyük bir olay. Ben kimlere ayar verdim şu hayatta.” kafası var. Birçok yerde.
     Emin olmamakla beraber ağrıyı bir süre bir şey yememeye veya gaza bağlıyorum. Şu an sanırım yememekten kaynaklanan hafif b,r ağrı var. Ben bi yemek yesem iyi olur.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.