Baştan kanaat vererek lafa gireyim, Jimmy Kimmel‘ın 2017 Oscar’larındaki sunucu performansı bence son yılların en iyilerinden biriydi. Meşhur talk-show’cu özgüvenli, eğlenceli ve akıcıydı. Monologunun ya da ara şovlarının her noktası özenle kalibre edilmişti ve gerektiğinde duygusallaşmayı da, gerektiğinde politikleşmeyi de bildi. Tüm bu pastanın üstündeki çilek ise gece boyunca baş düşmanı Matt Damon‘la uğraşmasıydı.

Ama elbette, kimse 2017 Oscar’larını Kimmel’ın performansıyla hatırlamıyor. 2017 Oscar Töreni sinema tarihine şu an vasıtasıyla geçti.

İzleyemeyenler ve son on sekiz ayını geçirdiği fildişi kulesinden yeni inenler için özet geçelim: Faye Dunaway ve Warren Beatty sahneye çıkıyorlar. Beatty’nin elinde bir zarf var. Beatty zarfa bakıp duruyor, kafası karışık bir şekilde Dunaway’e dönüyor. Dunaway de “Sen yok musun be Warren” der gibi zarfı alıyor, “La La Land” diyor. Prodüktörler sahneye çıkıyorlar, iki kutlama oluyor; sonradan anlaşılıyor ki bir dakika: Kazanan La La Land değil. Kazanan Moonlight. 

Sonradan anlaşılıyor ki zarflar karışmış, Beatty’nin elindekinde “Emma Stone” yazıyormuş. Dunaway de Stone’un adının altında La La Land görünce hatayı yapıvermiş. E bu olay epey süre dünyanın diline dolandı doğal olarak. 2018 Oscar Ödül Töreni için yapılan promo da, sunucu Jimmy Kimmel geri döndüğünden dolayı bu vakanın üstüne kurulmuş. Kimmel’ı terapimsi bir koltukta uzanırken görüyoruz. “Aklımdan çıkaramıyorum” diyor Kimmel.

https://youtu.be/bGZ1xaJglLU

Çok mu komik? Hayır. Çok mu müthiş? Katiyen. Ama Kimmel’ın bu seneki performansına dair de epey ümit verici. Çünkü tonlama olarak çok doğru bir yerden yaklaşmış geçen senenin faciasına. Bu tonlamayı mizahının diğer hatlarına da yansıtması lazım. Bir de, elbette, tüm bu post-Weinstein dönemini iyi ele alması lazım Kimmel’ın. Merakla bekliyoruz. Oscar töreni 4 Mart‘ta yayınlanacak. Sizin heyecan seviyesi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.