Fransız-Şilili yönetmen Alejandro Jodorowsky‘nin 70’lerde Dune’u filme uyarlama çabasını anlatan Jodorowsky’s Dune belgeseli için ilk fragman yayınlandı.

Belgeselden daha önce burada söz etmiştik. 1975’te Frank Herbert’in eseri Dune’un haklarını alan Jodorowsky, epik bir projeye girişmişti. Müziğini yapması için Peter Gabriel‘den Pink Floyd‘a, set ve karakter tasarımlarını yapması için H.R. Giger‘dan Jean Giraud‘a, oynamaları için de Salvador Dali‘den Orson Welles‘e acayip ihtimallerin peşinden koşan Jodorowsky, en nihayetinde 14 saatlik bir senaryoyla Herbert’in karşısına çıkmış, film de haliyle parasal sorunlardan yapılamamıştı.

http://www.youtube.com/watch?v=xgvgS_s9DPU

O film döndü dolaştı, 1984’te David Lynch’in yönetiminde bildiğimiz, tanıdığımız Dune oldu. Lynch’in Dune’una saygısızlık olmasın ama Jodorowsky’nin Dune’u kulağa daha ilginç geliyor. O yüzden Jodorowsky’s Dune belgeseli de izlenmeyi hak ediyor. Çıkış tarihi netleşsin, kendisiyle düzeyli bir ilişkiye başlayacağımız kesin gibi.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.