İşler nerede yanlış gitti gerçekten bilmiyoruz. Her zaman böyle değildi, orası kesin. Johnny Depp ismi bir zamanlar insanın poposunu kaldırıp sinemaya gitmesi için yeterli bir sebepti. 1990’da vizyona giren Edward Scissorhands sonrasında Depp durdurulamaz bir hızla yükseldi. Arizona Dream, Dead Man, Fear and Loathing in Las Vegas, Chocolat… Takvimler 2003’ü gösterdiğinde, Depp’in bu onyıllık yükselişi iyice zirve yapmışa benziyordu. Zira Depp o dönem olmaz denileni yaptı, özünde bir lunapark atraksiyonundan uyarlanmış bir filmle Oscar’a aday oldu. Pirates of the Caribbean. 

İşler ondan birkaç sene sonra mükemmel gittiler. Secret Window ve Public Enemies arasındaki dönemde Johnny Depp dünya üzerindeki en büyük film yıldızıydı. Hit üstüne hit geliyor, bu süre zarfında üç kez Oscar’a aday oluyordu. Neye elini atsa altına çeviriyormuş gibi geliyordu resmen. Hatta Pirates of the Caribbean filmleri onun karizmasıyla gelmiş geçmiş en çok gişe yapan filmler arasına girmişlerdi. Her şey mükemmel gözüküyordu ve Depp duracak gibi bir izlenim vermiyordu.

mortdecai_still_a_l

Sonra aşağıya doğru serbest düşüşü başladı. The Tourist ve Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides eleştirel olarak paramparça edildiler. Depp eleştirel olarak çatlak verdiği yetmezmiş gibi, üst üste ciddi gişe başarısızlıklarıyla karşılaştı. The Rum Diary, Dark Shadows, The Lone Ranger ve Transcendence gişeden ciddi anlamda hasarlı çıktılar, hatta The Rum Diary ve Transcendence bütçesini bile kurtaramadı. Geçtiğimiz hafta vizyona giren Mortdecai bir umut çare olur diyorduk ama, hayır. O da olmadı.

Açıklanan gişe rakamlarına göre Depp’in haricinde Gwyneth Paltrow, Ewan McGregor, Olivia Munn, Paul Bettany ve Jeff Goldblum’u kadrosunda bulunduran komedi filmi Mortdecai, sadece eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmakla kalmadı (Rotten Tomatoes notu: %12, Metacritic notu: %28) aynı zamanda gişe olarak de yere çakıldı. American Sniper’ın yine domine ettiği Amerikan hasılatlar listesinde Mortdecai ulusal gişede sadece 4.6 milyon dolar gelir elde edebildi. Bu ilk hafta sonu geliri için korkunç bir rakam, özellikle de filmin bütçesinin 90 milyon dolar üstü olduğu düşünülürse…

O hâlde malum gerekli soruyu size soralım sevgili geekyaparlar. Bu Johnny Depp nasıl kurtulur?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

18 Comments

  • Samet Yalçın Reply

   Kesinlikle. Tam bunu söylemek için sayfaya geri dönmüştüm 🙂 MCU’ya bir ucundan girebilse tamamdir. (Fiziki açıdan en uygunu Dr. Strange’di ama kaçtı o tren)

  • alp demirkabız Reply

   adamın hayatı zaten gerçeküstü rollerle, anormal karakterlerle geçmiş.
   belli ki meyilli o tarz filmlere. kariyerindeki düşüşün sebebi belki de
   bundan dolayıdır. mcuda oynasa benzer bir tercihde bulunmuş olacak,
   düşüşünü engeller mi bence soru işareti. asıl ihtiyacı sağlam bir drama da
   olabilir. şöyle donnie brasco gibi

 1. orlando bloom’lu sağlam bi pirates of the caribbean tekrar canlandırıcaktır deep amcayı. dc’den ziyade mcu’ya dahil olabilirse tamamdır.

 2. Bu adamı kurtarsa kurtarsa 2 yönetmenden biri kurtarır. Ya Christopher Nolan ya da David Fincher. Sizce geekler?

 3. Elif Ulaş Reply

  Bence bu saatten sonra kurtulmaz Karayip Korsanları çektiğinde yine 1 milyar barajını aşar her zaman dünyanın en ünlü adamlarından biri olur ama Johnny Depp’den artık yeni nesil bir gişe başarısı(dediğim gibi eski serisi Karayip Korsanları hariç) çıkmaz bunun nedeni de tamamen kendi düşüncesi artık daha çok kim para verirse onun filminde çalışırım adamı olup çıktı(Grand Budhapest Hotel filminden para için ayrılması vs.vs.) umursamıyor ki adam kendini de acayip bir şekilde bıraktı adam 50 yıldır yaşlanmadığı kadar son 2 yıldır yaşlanmış durumda acayip bir çöküşün içinde 2016’da Karayip Korsanı filmi gelecekmiş sanırım o film kötü de olsa iyide olsa yine 1 milyar dolar’dan fazla gişe yapar (Stranger Tides’da çok kötüydü ama 1 milyar’dan fazla gişe yapmıştı) Alice İn Wonderland 2 çekilecekmiş o filmle de en az 700 milyon dolar civarı bir gişe yapar onun dışındaki filmleri çökmeye devam edecek keşke şu para mevzusundan vazgeçip eski bağımsız filmlerine geri dönse de artık kariyerinin sonlarında bir kaç süper performansını daha izlesek zaten 400-500 milyon dolar servet yapmışsın Hollywood’un en çok para kazanan 4 adamından bir tanesisin bırak artık para pul işlerini de biraz oyunculuk göster

  Bu arada son yıllarda resmen yokları oynamasına rağmen hala Hollywood’un en çok gişe yapan oyuncusu olması da garip 9 milyar dolar’a yaklaşmış oynadığı filmlerin hasılat sayısı ama seneye Robert Downey JR geçer gibi malum üst üste gişe rekoru kıracak filmleri vizyona girecek

  • Stranger Tides çekilmemesi gereken bir filmdi bence,ben ki o seriye bayılan bir insandım, o filmde salondan çıkmamak için kendimi zor tuttum.5. filminde elinde patlayacağını düşünüyorum.

   • Elif Ulaş Reply

    O Film her türlü 1 milyar dolar barajını geçer bu çok net yine beğenilmeyecek bence ama gişe açısından elde patlamaz Karayip Korsanları

 4. Tutku Tuzlu Reply

  Olay biraz Nic Cage’leşme olabilir gibime geliyor. Bi süredir fazla film çekiyor ve her değişik görünen role senaryoya çok bakmadan atlıyor gibi duruyor. Oynadığı filmlerin kalitelerinin giderek düştüğü de (Alice ortalama, Dark Shadows ortalama altı, Lone Ranger ortalama altı) su götürmez bir gerçek. O parlak dönemlerinde kendi rolleri ve oyunculuğu kadar senaryoların da karakterleri desteklediği filmleri bulabiliyordu. Şimdi ise hep başarısını karakterler üzerinden yakalamaya çalışan filmleri tercih eder oldu.

  Toparlanması için gereken biraz sakin olmak 🙂 , belki bi süre kabuğuna çekilmek ve gerçekten çok sağlam, sektörde çığır açma potansiyeline sahip (90’larda Matrix-Fight Club 2000’lerde Dark Knight-LotR gibi) bir film beklemesi lazım. O aralarda da başrol yerine cameo-konuk oyuncu gibi filmlerde kendini unutturmaması faydalı olabilir. Eğer bu şekilde devam ederse Cage gibi dönülmeyecek bir kariyer içerisinde bulabilir kendini.

 5. Abdulkerim Eser Reply

  Birazda suç kendisinde. Proje ayırt etmeksizin her filme atlıyor ve bu filmlerin çoğu çok kötü. Biraz daha seçici olmalı.
  Ayrıca o dandik filmlerin yapımcıları bizi kurtarsın diye Johnny Depp’e sarılıyor ama seyirci yemiyor tabii.

 6. Adam D. Earl Reply

  johnny depp i milletin paso övmesinden dolayı, filmlerini ise gerçekten kalitesiz bulduğum için (ör. karayip korsanları izlenir ama o kadar fazlası yok…) sadece benim gibi düşünen kaç kişi var merak ettim…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.