Geçtiğimiz hafta; Bitter End, Without You I’m Nothing, Pure Morning, Meds gibi unutulmaz şarkıların efsane grubu Placebo cephesinden garip bir haber gelmişti. O dönem ıskaladık bu haberi ama esasında ıskalanmaması gerekiyordu. 26-27 Ağustos tarihleri arasında Şangay’da gerçekleşmesi planlanan Summer Sonic festivalini kapatması beklenen Placebo, hayranlarını üzen bir açıklamayla bunun mümkün olamayacağını duyurmuş, sebep olarak da Çin’in Kültür Bakanlığı’ndan ömür boyu yasak yemelerini vermişti. Bu yasağa sebep olan şey ise, Placebo’nun resmi Instagram sayfasında Dalai Lama’nın bir sözünü paylaşmasıydı.

Tibet meselesi Çin için hassas bir durum. Dünyanın pek çok yerinde bir kanaat önderi, bir akıl hocası olarak kabul edilen Dalai Lama Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkezi devletince bir ayrılıkçı tehdit olarak görülüyor. Bu yüzden de onu destekleyenler genel olarak ülkeden sert tepki alıyorlar. Bu, en azından diğer devletlerin davranışlarıyla mukayese edilince yine görece normal bir husus. Dalai Lama elbette ki istisnai bir konumda ama, kabaca Hamas’ı destekleyeni İsrail sevmez, PKK’yı destekleyeni Türkiye sevmez. Ülkeye girişini ömür boyu yasaklamak şüphesiz aşırı tepki… Ama zaten aşırı tepkinin kitabını yazıyorlar orada.

Misal, Justin Bieber’ın memleketten muzır davranışlarından ötürü banlanması.

Justin Bieber 2

Bu şaka ya da spekülasyon değil. Çin, Tayland, Singapur, Kore gibi Asya devletleri kültürel olarak Batı’dan çok kopuk olduklarından ötürü bazen hoyrat yargılanıyorlar ve bu paket yargı bazen mesnetsiz yakıştırmalara sebep oluyor, evet. Ama bu onlardan biri değil. Kaynak direkt olarak Çin Kültür Bakanlığı’nın, “Justin Bieber Hong Kong’a, Singapur’a geliyor, anakara Çin’e neden uğramıyor?” diye soran bir vatandaşa verdiği cevap. Şöyle diyor Çin devleti:

Duygularınızı anlıyoruz. Justin Bieber yetenekli bir şarkıcı, fakat aynı zamanda tartışmalı bir genç yabancı idol. […] Uygunsuz davranışları kamusal hezeyan yaratmıştır. Çin’de şov dünyasının piyasa düzenini denetlemek ve pazarı saflaştırmak adına, böylesi uygunsuz davranışlar sergileyen sanatçıların misafir edilmemesine karar verilmiştir.”

Yani uzun lafın kısası, Justin Bieber ayıp davranışları sebebiyle 2.5 milyarlık bir ülkeden banlanmış vaziyette. Artık gurur mu duyar, utanır mı bilmiyoruz; ama en azından biraz daha ılıman yaklaşıldığına göre belki bir açık kapı da bırakılmıştır. Evlensin, askerliğini yapsın, şöyle doğru düzgün bir ev yaşantısına geçsin de tekrar bir başvursun Çin’e bakalım, belki o zaman alırlar?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.