Kadınsız bir dünya nasıl olurdu diye düşündünüz mü hiç? Açıkçası ben son aylarda okuduklarımdan sonra, bu karanlık düşünceyi daha fazla aklıma getirir oldum. Y: The Last Man’in tersi gibi düşünün yani. Kadınsız bir dünyanın nükleer saldırı sonrası bir dünya gibi olacağını dile getiren, post-apokaliptik bir hikaye. Tam bunları düşünürken, karşıma Two Friends çıkıverdi. Two Friends, tam olarak da yukarıda söylediklerimi yapıyor.

Takriben sekiz dakikalık bir kısa animasyon olan Two Friends, kadınların ve çocukların artık var olmadığı bir dünyada hayatta kalan iki küçük arkadaşın hikayesi. Film Danimarka’da yapılmış ve yaklaşık dört sene önce orada vizyona girmiş. Bundan yaklaşık iki sene sonra da Vimeo’ya yüklenmiş. Gerçekten karanlık bir dünya anlatıyor ve oldukça yetişkin temalara değiniyor. Yani izlerken rahatsız olmanız olası, özellikle iş ortamındayken izlemenizi tavsiye etmiyorum.

Screenshot_4

Paw Charlie Ravn tarafından yönetilen film, ciddi anlamda insana bazı soruları sorduran bir yapım. Bu sorulardan başlıcası da kadının hayatımızdaki yeri. Aslında çok fantastik bir senaryo gibi duruyor; ama yine de erkeğin kadına olan yaklaşımı konusunda yer yer çok ince görüyor Two Friends. Burada asıl önemli olan, bizim neden bu soruları kendimize sormadığımız. Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz, kadınlara gereken hürmeti gösteriyoruz evet ama gerçekten onlar olmasa ne olurduk diye merak ediyor muyuz?

Bana soracak olursanız kadınsız bir dünyayı sekiz dakika düşünüp tir tir titremek tüm erkeklerin yapması gereken bir şey. Hele ki Two Friends’in yaptığı gibi bunu kadının hayatımızdaki yerini sorgulatan bir şekilde yapmak bambaşka. Özellikle birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz fakat bir türlü elde edemediğimiz bu günler geçmiyorken, Two Friends izleyip bu konuda endişelenmek, endişelerimizi ise çözüme dönüştürmek hepimizin boynunun borcu

 

Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.