Önce bir olayı anlatalım. Mevzumuz Tami Barker isimli bir AirBnB evsahibi ve Dyne Suh isimli bir vatandaş arasına geçiyor. Bilmeyen ya da aşina olmayanlar için, AirBnB sıradan insanların evlerini para karşılığı misafirlere otel gibi açabildikleri bir sistem. Suh da bu sistem üzerinden Barker’ın evini buluyor. Tutuyor. Yoldayken bir anda telefonuna bildirim geliyor: Evsahibiniz ziyaretinizi iptal etti. Suh tabii ki merak ediyor ve evsahibine mesaj atıyor. Aldığı cevap şu:

Racist AirBnB

Netleştirmek için çevirelim, Barker burada şunu diyor: “Dünyadaki son kişi dahi olsan sana oda kiralamam. Tek kelime her şeyi açıklıyor: Asyalı“. Yani ortada “yeterince Afro-Amerikan süper kahraman yok” gibi nüanslı bir mesele değil, baya dümdüz ve kalas bir husus var. Dümdüz ve kalas olduğu için de, o şekilde çözümleniyor. Suh, Barker’ı hem AirBnB’ye, hem de Kaliforniya mahkemelerine şikayet ediyor.

Şikayet bir noktada –işin içinde AirBnB geçtiği için– bölgenin yerel Adil İstihdam ve Barınma Departmanı‘na intikal ediyor. Bu departman da Suh ve Barker arasında bir anlaşmaya arabuluculuk ediyor. Normalde mahkemeye çıksa kuvvetle muhtemel Barker’ın tazminat cezasına çarptırılmasıyla sonlanacak olan mesele, departmanın yaratıcı cezasıyla bir örnek seviyesine yükseliyor. Barker yine tazminat ödeyecek Suh’a. Ama daha da önemlisi, gidip belirli bir süre mecburi olarak Asya-Amerikalı Kültür Çalışmaları dersi alacak.

Bundan daha yapıcı, düzgün ve verimli bir ceza olabilir mi? Barker oturup, hiçbir şey yapmasa bile, boşa nefret ettiği insanların geçmişlerini dinlemek zorunda kalacak. Eğrisi ve doğrusuyla, bir takım fiziksel özelliklere indirgediği bir halkın bağlamını öğrenecek. Asya-Amerikalıların demiryollarında çektiklerini, İkinci Dünya Savaşı esnasında maruz kaldıklarını, daha “beyaz” gözükmek için kendilerini maruz bıraktıkları tehlikeli operasyonları görecek. Eşek değilse, empati barınmaya başlayacak vücudunda. Eşekse de, eşekliği diplomayla tescil edilmiş olacak.

Çok samimiyetle söylüyorum, umarım bu tip cezalar dünyadaki tüm ayrımcı lisan ve aksiyonlar için standart olur. Homofobiklik mi yapıyorsun? Otur kardeşim 20 saat uzmanından LGBTQ+ tarihi dinle. Anti-semitik misin? Dur anlatalım sana 2500 yıl neler gelmiş bu milletin başına. Yıkıcı değil, kutuplaştırıcı değil, yorucu değil. Emeği geçen herkese helal olsun, Barker da inşallah dersin sonunda biraz daha hoşgörülü ve düzgün bir insan olmayı öğrenir. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.